Czym są rozstępy i jak powstają podczas ciąży?
Rozstępy w ciąży powstają między innymi przez gwałtowny i znaczny przyrost masy ciała. W wyniku charakterystycznych dla ciąży zmian dochodzi bowiem do nadmiernego rozciągnięcia skóry. W efekcie traci ona zdolność do regeneracji, osłabieniu ulegają także budujące ją włókna kolagenowe. W miejscu uszkodzeń skóry produkowany jest ponownie kolagen, przez co dochodzi do powstania nieestetycznych zmian pod jej powierzchnią – rozstępów, widocznych szczególnie po ciąży.
Inne czynniki, które przyczyniają się do powstawania defektów skórnych w postaci rozstępów to:
- częste wahania wagi,
- przewlekły stres,
- siedzący tryb życia,
- zaburzenia hormonalne,
- zbyt małe nawodnienie organizmu.
Na tworzenie rozstępów w ciąży wpływa nadmiar kortyzolu, który pobudza pracę fibroblastów i powoduje zmniejszenie odporności włókien kolagenowych skóry.
Rozstępy w ciąży wyglądają jak pręgi. W początkowej fazie mają one wyraźny, czerwony lub fioletowy kolor. Z czasem zmiany skórne jaśnieją i bledną, wciąż jednak pozostając widoczne na skórze.
Warto przeczytać"
Kto jest najbardziej narażony na pojawienie się rozstępów w ciąży?
Rozstępy pojawiają się u większości kobiet, jednak najbardziej narażone na rozstępy w ciąży są kobiety, które są otyłe. Tego typu defekty skórne mogą się pojawiać także u kobiet, które mają ku temu predyspozycje genetyczne oraz u tych, które przyjmowały przed ciążą leki steroidowe.
Najczęściej rozstępy po ciąży pojawiają się na brzuchu, pośladkach, udach oraz piersiach.
Jak zapobiec pojawieniu się rozstępów po ciąży?
Rozstępy w ciąży to zmiany, których niełatwo się pozbyć. Aby nie dopuścić do ich pojawienia się, bardzo ważna jest profilaktyka. Przed oraz w trakcie ciąży warto jest pamiętać o regularnych ćwiczeniach fizycznych. Zalecane są między innymi takie aktywności jak: aqua-aerobik, joga, gimnastyka czy pływanie.
Warto przeczytać"
Dieta na rozstępy w ciąży
Aby rozstępy po ciąży się nie pojawiły, ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu, a także dieta. Ciężarna nie powinna się głodzić ani też objadać.
Dieta na rozstępy powinna się składać z dużej ilości owoców oraz warzyw, należy ograniczyć spożywanie soli oraz zadbać, by menu było odpowiednio zbilansowane.
Szczególnie ważnym pierwiastkiem w diecie na rozstępy jest cynk (ponieważ wpływa on na produkcję kolagenu), natomiast witamina E wpływa pozytywnie na zdrowy wygląd skóry.
Składniki te znajdziemy w zielonych warzywach, pełnoziarnistym pieczywie i kaszach, owocach awokado, owocach morza oraz orzechach.
Warto również przyjmować specjalne kapsułki z kwasem hialuronowym, które poprawiają elastyczność skóry. Przed zażyciem tego suplementu diety należy jednak koniecznie skonsultować to z lekarzem prowadzącym ciążę.
Jak wybrać skuteczny krem na rozstępy w ciąży i jak go stosować?
Krem na rozstępy w ciąży ma za zadanie przyspieszyć produkcję kolagenu i elastyny, by wspomóc regenerację włókien kolagenowych skóry. Dobry krem na rozstępy, które pojawiły się w ciąży powinien zawierać dużo witamin, w szczególności A, C i E oraz kwasu hialuronowego. Dobrze, aby wykazywał właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Kosmetyk w ciąży należy wybrać po konsultacji z lekarzem dermatologiem lub lekarzem prowadzącym ciążę.
Krem na rozstępy w ciąży należy wcierać w ciało kolistymi ruchami, najlepiej od razu po kąpieli. Tego typu kosmetyki można stosować od początku ciąży aż do jej zakończenia (chyba, że w załączonej do opakowania ulotce jest inna informacja). Aby uzyskać zadowalające efekty, kremu na rozstępy w ciąży można używać także przez kilka miesięcy po porodzie. Dzięki temu skóra ciężarnej odzyska elastyczność, zostanie jej przywrócony także prawidłowy, jednolity koloryt.
Warto przeczytać"
Czy istnieje inny sposób na rozstępy niż kosmetyki?
Do innych sposobów na rozstępy na brzuchu można zaliczyć zabiegi medycyny estetycznej oraz kosmetyczne zabiegi ujędrniające. W Polsce stosuje się np. laserowe usuwanie rozstępów za pomocą lasera ablacyjnego, mikrodermabrazję oraz mezoterapię. Są one szczególnie przydatne, gdy rozstępy po ciąży są już w zaawansowanym stadium, a kremy na rozstępy nie spowodują ich spłycenia.
Laserowe usuwanie rozstępów po ciąży to zabieg, który jest bezbolesny, wiele kobiet jest jednak sceptycznie nastawionych do takich metod. Jeśli młoda mama niechętnie podchodzi do zabiegów medycyny estetycznej, może zgłosić się do salonu kosmetycznego na ujędrniający peeling i zabieg nawilżający lub zastosować domowe sposoby na rozstępy takie jak np. masaż ciała oliwką kosmetyczną lub oliwą z oliwek. Zawarte w tych produktach witaminy nawilżą i wzmocnią rozciągniętą w trakcie ciąży skórę. Pozytywnie na ujędrnienie skóry wpłynie także zwykły masaż.
Dermatolog o zabiegach redukujących rozstępy
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wielki powrót Ireny Santor na salony! Wszyscy patrzyli tylko na nią | ZDJĘCIA
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!