Na przestrzeni miesięcy wygląd i kondycja skóry kobiety w ciąży zmieniają się diametralnie. Niestety nie każdy kosmetyk będzie wskazany. Radzimy, jakiego rodzaju produkty powinny znaleźć się w grupie niezbędników przyszłej mamy
Preparat na rozstępy w ciąży
Dużą popularnością cieszy się kategoria kosmetyków obejmująca olejki i balsamy dla kobiet w ciąży zapobiegające powstawaniu rozstępów. Najpopularniejsze są jednak kremy na rozstępy, które można stosować na brzuch, uda, biodra i piersi.
Dowiedz się więcej na temat: Jak wybrać dobry krem na rozstępy, by im zapobiegać lub usuwać, gdy już powstaną
Szacunki dermatologów wskazują, że z problemem rozstępów mierzy się nawet 80% ciężarnych, choć przyznać trzeba, że skłonności w tym kierunku warunkowane są również genetycznie. Pierwsze rozstępy pojawiają się najczęściej na początku drugiego trymestru, wraz z rozciąganiem skóry. Można próbować im zapobiec poprzez stosowanie kosmetyków uelastyczniających skórę i wzmacniających włókna kolagenowe i elastynowe.
Jak wybrać kosmetyk, który działa? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jego skład. Niezależnie od tego, czy wybierzemy balsam czy olejek dla kobiet w ciąży, powinien on zawierać składnik o udowodnionym działaniu przeciwrozstępowym. Do najważniejszych zaliczane są:
- Wyciąg z wąkrotki azjatyckiej, który zawiera między innymi kwas madekassiowy, kwasy fenolowe, witaminy, fitosterole i alkaloidy. Wyciąg ten ma działanie przeciwzapalne, ujędrniające i nawilżające. Wpływa na szybkość gojenia ran, w związku z czym redukuje widoczność oraz głębokość rozstępów,
- Wyciąg z bluszczu, stymulujący pracę fibroblastów i wpływający na włókna kolagenowe i elastynowe,
- Witaminy, w szczególności E oraz C, które wpływają na ogólną kondycję skóry i opóźniają procesy starzenia,
- Związki krzemu, zwalczające czerwone rozstępy i regenerujące tkankę łączną. Podnoszą one również poziom nawilżenia skóry i działają ochronnie.
Producenci bardzo często łączą kilka składników, tworząc kompleksy np. roślinne, uzupełnione dodatkowo substancjami poprawiającymi ogólny stan skóry, np. olejem arganowym czy masłem kakaowym.
Na ile skuteczne są preparaty na rozstępy? To zależy, przede wszystkim od rodzaju i stopnia zaawansowania zmian, a także od sposobu i częstotliwości stosowania preparatów. Pomocne jest dokładne, kilkunastominutowe wmasowywanie. Proces ten najlepiej zacząć możliwie wcześnie, przed pojawieniem się bruzd, stosując kosmetyk przede wszystkim na brzuchu, udach, pośladkach oraz biuście.
Trzeba mieć świadomość, że kremy, balsamy i olejki nie są w stanie usunąć powstałych już rozstępów. Jeśli zmiany umiejscowiły się głęboko, nawet do kilku milimetrów w skórze, mogą jedynie zblednąć po zastosowaniu kosmetyków. Natomiast zlikwidować je można zaawansowanymi zabiegami medycyny estetycznej, stymulującymi skórę do intensywnej produkcji kolagenu i elastyny.
Warto przeczytać również:
Krem do twarzy z filtrem, by zapobiec przebarwieniom w ciąży
W kosmetyczce przyszłej mamy koniecznie musi pojawić się krem z filtrem. Przebarwienia są problemem niemal tak samo częstym jak rozstępy, za co odpowiedzialny jest wyższy niż zwykle poziom estrogenów. Ekspozycja słoneczna to czynnik wywołujący taki efekt.
Krem dla kobiet w ciąży powinien mieć filtr na poziomie 30. Jeśli przyszła mama wcześniej zauważała u siebie tendencje do przebarwień, wartość ta może być wyższa. Pamiętać należy, że filtry ulatniają się w ciągu dnia, dlatego aplikację kremu należy powtarzać.
Krem do pielęgnacji biustu
Ciąża dla kobiecych piersi również jest czasem wymagającym. Już w pierwszym trymestrze ich rozmiar zwiększa się, ponieważ gruczoły mleczne przygotowują się do pracy w okresie laktacji. Skóra pod wpływem rosnącego ciężaru ulega rozciąganiu, dlatego też warto wspomagać ją kosmetykami.
W początkowym okresie dobrym wyborem będzie przeznaczony do pielęgnacji biustu krem dla kobiet w ciąży zawierający wyciąg z bluszczu lub witaminę E – składniki poprawiające jędrność skóry. W późniejszych miesiącach sprawdzają się kosmetyki z dodatkiem substancji łagodzących ból, np. wyciągu z nagietka lekarskiego. Ważne, aby przy aplikacji omijać brodawki sutkowe.
Płyn do higieny intymnej
W ciąży zadbać należy również o higienę intymną, nie można jednak wykorzystywać do tego celu zwykłego żelu kąpielowego. Emulsja lub płyn do okolic intymnych ma odczyn pH zbliżony do naturalnego wynoszącego 5,5. Może to być kosmetyk stosowany przed ciążą lub przeznaczony dla przyszłych mam. Ważne, aby zawierał składniki łagodzące stany zapalne i minimalizujące ryzyko podrażnień i zakażeń. Do najczęściej stosowanych zalicza się na przykład rumianek, korę dębu oraz probiotyki.
Żel chłodzący do nóg
Chłodzący żel do stóp i nóg przydaje się szczególnie w drugim i trzecim trymestrze ciąży, kiedy pojawiają się opuchnięcia i obrzęki. Szczególnie godne polecenia są preparaty z mentolem, który dodatkowo schładza, dając uczucie natychmiastowej ulgi.
Nawilżający balsam dla kobiet w ciąży
Podwyższony poziom estrogenów powoduje, że skóra w ciąży łatwiej się przesusza, co wpływa na jej wyższą wrażliwość i pojawianie się podrażnień. Niezbędny staje się zatem silnie nawilżający balsam dla kobiet w ciąży. Dobrym pomysłem są kosmetyki, które mają w składzie substancje emolientowe, zmniejszające skłonności do przesuszania, substancje nawilżające oraz składniki łagodzące podrażnienia.
Kosmetyki antycellulitowe
W czasie ciąży przyszłe mamy zauważają u siebie, często po raz pierwszy, cellulit. Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków, które – zgodnie z rekomendacjami producentów – powinny likwidować niedoskonałości tego typu, jednak nie wszystkie kosmetyki antycellulitowe są odpowiednie dla kobiet w ciąży.
Ciężarne zrezygnować powinny z balsamów i kremów zawierających przede wszystkim: metyloksantyny, kofeinę, olejek bergamotowy i rozmarynowy, kwasy AHA, wyciąg z kasztanowca, borowinę, wyciągi z alg. Godne polecenia są natomiast preparaty, w składzie których znajdziemy: karnitynę, wyciąg z bluszczu, skrzypu lub wąkrotki azjatyckiej, kwas hialuronowy, olejek arganowy, wyciągi z cytrusów czy zieloną glinkę. Ważna jest regularna aplikacja połączona z masażem skóry. Należy także zwracać uwagę na dietę, w której znaleźć powinny się produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce oraz 1,5 litra wody dziennie.
Kosmetyki, których nie mogą używać ciężarne
Nie tylko niektóre z kosmetyków antycellulitowych znajdują się na liście zakazanych dla przyszłych mam. Niektóre z substancji mogą być szkodliwe, inne zaś stanowić przyczynę niepożądanych efektów ciąży.
Unikać należy przede wszystkim lakierów do włosów, lakierów do paznokci, a także silnie działających dezodorantów i perfum. W ich składzie znaleźć można ftalany, które negatywnie wpływają na rozwój płodu. Na czarną listę trafić powinny także kosmetyki z zawartością syntetycznych antyutleniaczy, takich jak BHT, BHA i parabenów, wykazujących działanie toksyczne i rakotwórcze.
Sprawdzać należy również skład kosmetyków przeciwzmarszczkowych i antytrądzikowych. Te pierwsze wykorzystują często pochodne witaminy A, mogące uszkadzać płód, te drugie zaś szkodliwe dla dziecka tetracykliny oraz kwas salicylowy powodujący wady wrodzone, powikłania ciąży i zaburzenia krzepliwości krwi u noworodków. Niewskazane są kosmetyki z wysoką zawartością olejków eterycznych. Część z nich, między innymi olejek rozmarynowy, wykazuje działanie poronne lub alergizujące. Unikać należy również specjalistycznych kosmetyków z algami, często pojawiającymi się w maseczkach do twarzy. Z kolei dodatek kofeiny oraz wyciągu z kasztanowca pobudza ukrwienie i przyczynia się do powstawania żylaków.
Przeczytaj: Kiedy pojawia się pierwsza miesiączka po porodzie
Szczególną uwagę warto zwrócić na kosmetyki mające w swoim składzie substancje o działaniu estrogennym. Do najczęściej wykorzystywanych jako składnik kosmetyków zalicza się olej sojowy i wyciągi z soi. Substancje takie mogą stanowić bezpośrednią przyczynę przebarwień skóry.
Czy można farbować włosy w ciąży?
Część lekarzy zaleca, aby w ciąży zrezygnować z farbowania włosów oraz ondulacji. Substancje chemiczne zawarte w preparatach wykorzystywanych do tych zabiegów wnikają nie tylko w strukturę włosów, ale również w skórę głowy. Z tej przyczyny śladowe ilości niektórych związków mogą trafiać do organizmu ciężarnej. Nie jest to duża dawka, lepiej jednak poczekać z farbowaniem przynajmniej do 12. tygodnia ciąży.
Niektóre źródła wskazują, że dostępne w sklepach farby bez amoniaku i z minimalną zawartością substancji chemicznych, zapewniają bezpieczeństwo ciężarnym i płodowi. Oparte są one na hennie oraz naturalnych barwnikach, nie pozwalają jednak na rozjaśnienie włosów.
W drogeriach znaleźć można kosmetyki stworzone specjalnie z myślą o kobietach ciężarnych. Część balsamów czy kremów używana przed ciążą później także jest bezpieczna. Ciąża to jednak szczególny czas, w którym warto zwracać baczniejszą uwagę na kupowane produkty. Przede wszystkim dobrą praktyką jest sporządzenie listy substancji niebezpiecznych i niewskazanych oraz czytanie informacji na etykietach. W przypadku, gdy przyszła mama obserwuje u siebie zaostrzone problemy skórne, warto skorzystać z porady dermatologa i zaopatrywać się w kosmetyki specjalistyczne w aptece.