Okres po porodzie – kiedy pojawia się pierwsza miesiączka. Czy można zajść w ciążę po porodzie

Alicja Hudzik
Anna Maslikova (123RF)
To, kiedy pojawia się pierwszy okres po porodzie, zależy od wielu czynników. U każdej kobiety termin pierwszej miesiączki po urodzeniu dziecka jest kwestią indywidualną, w związku z czym nie można określić go jednoznacznie. Dowiedz się, kiedy spodziewać się pierwszej miesiączki po porodzie i czy można zajść w ciążę po porodzie.

W trakcie ciąży u kobiety zostaje zatrzymana owulacja oraz miesiączkowanie. Bezowulacyjne cykle mogą się pojawić także po porodzie, kiedy organizm wraca do stanu sprzed ciąży. Jest to zupełnie naturalna rzecz i świeżo upieczona mama nie powinna się tym martwić. W ciągu kilku tygodni po porodzie w kobiecym organizmie dochodzi do oczyszczania macicy, co może się objawić w postaci krwawienia oraz skurczów. Nie należy jednak mylić tych oznak z miesiączką.

Krwawienie, które towarzyszy kobiecie przez kilka tygodni po porodzie, to odchody połogowe. Świadczy ono o oczyszczaniu się macicy

Krwawienie po porodzie a pierwsza miesiączka po porodzie

Krwawienie, które występuje bezpośrednio po porodzie, może trwać nawet do 6 tygodni. Początkowo jest ono obfite, a krew ma barwę intensywnej czerwieni lub brązu. Z czasem wydzielina blednie i przyjmuje postać żółto-przezroczystego śluzu.
Jeśli krwawienie po porodzie nie pojawiło się wcale lub jest obfite i nie ustaje, wymagana jest konsultacja z lekarzem.

Kiedy pojawia się okres po porodzie?

Okazuje się, że nie ma jednego wyznaczonego terminu, w którym po porodzie pojawia się pierwsza miesiączka, ponieważ zależy to od wielu czynników.

Od czego zależy, kiedy pojawi się pierwsza miesiączka po porodzie?

Na to, kiedy wystąpi okres po porodzie, wpływ mają w dużym stopniu zmiany hormonalne zachodzące w kobiecym organizmie, a także sposób karmienia dziecka – naturalnie, mlekiem sztucznym lub w sposób mieszany. W zależności od tych czynników czas, kiedy ma miejsce pierwszy okres po porodzie, może wynieść od 12 tygodniu do nawet 6 miesięcy po wydaniu dziecka na świat.

Dowiedz się również: Jak pozbyć się brzucha po porodzie

Na termin okresu po porodzie nie mają wpływu takie czynniki, jak: sposób zakończenia porodu ani też to, czy mama rodziła w szpitalu, czy w warunkach domowych. Pojawienie się pierwszej miesiączki po porodzie w żaden sposób nie wpływa także na to, ile pokarmu będzie wytwarzać młoda mama, ani czy będzie on mniej lub bardziej pożywny dla dziecka.

Pierwsza miesiączka po porodzie u kobiety karmiącej piersią

Brak okresu po porodzie może trwać do około pół roku. Co ciekawe, regularne karmienie piersią (co 2–3 godziny) może znacznie wydłużyć czas oczekiwania na pierwszą miesiączkę. Wynika to z rosnącego stężenia hormonu prolaktyny (zwanej również "mlecznym hormonem"). Prolaktyna hamuje produkcję LH (hormonu luteinizującego) i FSH (folikulotropowego), w konsekwencji blokując owulację i menstruację. Jest więc całkowicie normalne, że kobieta karmiąca piersią przez kilka miesięcy po porodzie nie ma okresu.

Pierwszy okres po porodzie u kobiety karmiącej mlekiem sztucznym

Pierwsza miesiączka po porodzie u kobiet, które karmią malucha butelką pojawia się dość szybko, bo już po około 6–8 tygodniach. Ponieważ kobieta nie karmi piersią, nie dochodzi u niej do nadmiernego wydzielania prolaktyny, a tym samym, nie dochodzi do zahamowania okresu po porodzie.

Okres po porodzie u kobiety karmiącej dziecko techniką mieszaną

U kobiet, które karmią malucha piersią i dokarmiają go mlekiem sztucznym, podobnie jak w przypadku kobiet karmiących dziecko butelką, okres może pojawić się już po 6–8 tygodniach po porodzie. Najczęściej jednak karmienie mieszane wpływa minimalnie na opóźnienie pierwszej miesiączki, która wywołuje po ok. 3 miesiącach. Wiele zależy od tego, kiedy kobieta zrezygnowała z karmienia piersią i jak często przystawiała ona dziecko do piersi.

Warto przeczytać:

Czy miesiączka po porodzie jest taka sama jak przed zajściem w ciążę i kiedy udać się do lekarza?

Często pierwszy okres po urodzeniu dziecka jest nieregularny. Niektóre kobiety obserwują u siebie okres dłuższy i bardziej obfity niż wcześniej, inne zauważają, że miesiączka jest bardziej skąpa, bezbolesna i trwa krócej. Wynika to z faktu, że organizm potrzebuje czasu, by powrócić do stanu sprzed ciąży. Najczęściej okres stabilizuje się i jest mniej bolesny.

Kiedy miesiączka po porodzie pojawia się dopiero po kilku miesiącach, nie oznacza to, że kobieta jest bezpłodna! Owulacja może wrócić wcześniej, mimo braku widocznych oznak.

Naturalne jest również to, że okres po porodzie jest rozregulowany. Przyczyniają się do tego zachodzące w kobiecym organizmie zmiany hormonalne oraz, jak już zostało wspomniane, sposób karmienia dziecka.
Do innych czynników, które wpływają na to, kiedy pojawi się miesiączka po porodzie i ile będzie trwać, należą:

  • depresja poporodowa,
  • niedobory dietowe,
  • stres i przemęczenie.

U kobiet, które karmią piersią, gdy już pojawi się krwawienie, może być ono bardziej obfite niż przed porodem. U kobiet, które zdecydowały się na karmienie dziecka pokarmem sztucznym, krwawienie po porodzie pojawia się szybciej, ale jest zazwyczaj skąpe.

Brak lub pojawienie się pierwszego okresu po porodzie może stanowić ważną wskazówkę na temat zdrowia świeżo upieczonej mamy. Do lekarza należy zgłosić się, gdy:

  • okres po porodzie trwa powyżej 8 dni lub towarzyszą mu dodatkowe objawy, np. gorączka lub silne bóle brzucha,
  • miesiączka po porodzie się nie pojawia, nawet mimo tego, że dziecko było karmione mlekiem sztucznym.

Kiedy można zajść w ciążę po porodzie? Czy jest to możliwe, zanim pojawi się pierwsza miesiączka?

Wiele mam zadaje sobie pytanie, kiedy można zajść w ciążę po porodzie. Okazuje się, że brak miesiączki po porodzie nie jest równoznaczny z brakiem owulacji i w ciążę można zajść nawet wcześniej niż 6 tygodni po urodzeniu dziecka.

Do wystąpienia pierwszej owulacji po porodzie dochodzi zwykle przed pojawieniem się pierwszej miesiączki porodzie. Dlatego też, mimo że karmienie piersią może znacznie zahamować cykl owulacyjny, nie należy go postrzegać jako metody antykoncepcyjnej. Jeśli młodej mamie nie spieszy się z kolejnym dzieckiem, należy się zabezpieczać.

Antykoncepcja po porodzie

Ponieważ zbyt wczesna ciąża po porodzie może skutkować przedwczesnym porodem lub zbyt niską masą urodzeniową dziecka, wskazane jest, aby para zabezpieczała się w trakcie stosunków seksualnych. Nie wszystkie metody antykoncepcji będą jednak dopuszczone u kobiet karmiących piersią.

Jeśli świeżo upieczona mama chce przyjmować tabletki antykoncepcyjne, należy ten fakt zgłosić lekarzowi. Niektóre metody antykoncepcji hormonalnej mogą bowiem zaszkodzić dziecku karmionemu piersią oraz niekorzystnie wpływać na laktację. Na rynku dostępne są specjalne tabletki antykoncepcyjne, dedykowane matkom karmiącym piersią. Warto o nie zapytać lekarza ginekologa.
Oczywiście dopuszczoną metodą antykoncepcji po porodzie są prezerwatywy, jednak trzeba się liczyć z tym, że metoda ta nie należy do najskuteczniejszych sposobów zabezpieczania się przed ciążą.

Łącznie roli matki i pracownicy nie jest proste. Wiele kobiet boi się zmierzyć z tym wyzwaniem. Podpowiadamy, co zrobić, żeby dać sobie radę w życiu prywatnym i zawodowym!

10 sprytnych sposobów na łączenie macierzyństwa z życiem zawodowym

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet