Okres w ciąży – czy to możliwe? O czym świadczy plamienie lub krwawienie w ciąży i kiedy może być niebezpieczne?

Swietłana Rudowicz, Monika Góralska
Okres w ciąży nie jest możliwy. Czasami natomiast w czasie ciąży może pojawić się niewielkie krwawienie lub plamienie. Na początku ciąży świadczy ono o zagnieżdżaniu się zapłodnionego jajeczka w macicy (plamienie implantacyjne), jednak gdy pojawia się w bardziej zaawansowanej ciąży może być objawem niebezpiecznym i wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem!
Okres w ciąży nie jest możliwy. Czasami natomiast w czasie ciąży może pojawić się niewielkie krwawienie lub plamienie. Na początku ciąży świadczy ono o zagnieżdżaniu się zapłodnionego jajeczka w macicy (plamienie implantacyjne), jednak gdy pojawia się w bardziej zaawansowanej ciąży może być objawem niebezpiecznym i wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem! loganban/123rf.com
Jednym z pierwszych objawów ciąży jest brak miesiączki, więc okres w ciąży jest niemożliwy, ponieważ cykl miesiączkowy jest zatrzymany. U przyszłych matek może jednak pojawić się krwawienie lub plamienie, które często jest błędnie interpretowane jako okres. Szczególnie na początku ciąży może wystąpić plamienie implantacyjne. Jeśli jednak krwawienie jest obfite lub długotrwałe, albo towarzyszą mu inne objawy takie jak ból, zawroty głowy czy nudności należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza lub zadzwonić na pogotowie. Takie krwawienie w ciąży może oznaczać ciążę pozamaciczną, poronienie, odklejenie łożyska lub poród przedwczesny. Sprawdź, kiedy może wystąpić plamienie przypominające okres w ciąży i jakie są sygnały zwiastujące, że krwawienie w ciąży może być zagrożeniem dla życia matki i dziecka.

Czy okres w ciąży jest możliwy i o czym świadczy plamienie lub krwawienie w ciąży?

Przede wszystkim należy podkreślić, że plamienie to nie to samo co krwawienie. Jak je odróżnić? Plamienie jest znikome i zauważalne najczęściej jedynie na papierze toaletowym w postaci nieznacznych różowych lub jasnoczerwonych smug krwi. Zazwyczaj pojawia się w wydzielinie z pochwy, a nie jako sama krew. Podłoże plamień przeważnie jest niegroźne i nie stanowi powodów do obaw, jednak powinno być skonsultowane z lekarzem, aby wykluczyć ewentualne patologie ciąży.

Krwawienie natomiast jest zbliżone do tego towarzyszącego miesiączce, czyli jest bardziej obfite niż plamienie. Może być wodniste bądź zawierać w sobie krwawe skrzepy. Krew ma kolor od żywo czerwonego do ciemnobrązowego. Krwawienie zawsze wymaga natychmiastowej wizyty u ginekologa.

Najczęściej plamienia i krwawienia pojawiają się w I trymestrze ciąży. W II trymestrze ciąży występują rzadziej i są raczej niegroźne, często spowodowane nadżerką szyjki macicy lub nieprawidłowościami związanymi z łożyskiem. W III trymestrze świadczą głównie o łożysku przodującym, przedwczesnym odklejeniu się łożyska lub odejściu czopa śluzowego, który zamyka szyjkę macicy. W tym przypadku mogą świadczyć o zagrożeniu przedwczesnym porodem i powinny być jak najszybciej skonsultowane z lekarzem.

Zobacz także:

Okres jako pierwszy objaw ciąży

W pierwszych tygodniach ciąży kobieta może nie wiedzieć, że jest w ciąży, ponieważ w dniu spodziewanej miesiączki pojawia się u niej krwawienie, które może uznać za okres. Jest to tzw. krwawienie implantacyjne, które jest zwykle dużo mniej obfite niż w czasie okresu i trwa krócej. Trzeba podkreślić, że nie u każdej kobiety pojawi się plamienie implantacyjne. Takie krwawienie świadczy o zagnieżdżeniu się zarodka w macicy i zwykle pojawia się ono od 7 do 10 dni po zapłodnieniu na skutek zmian hormonalnych, a dokładnie wzrostu stężenia progesteronu, który jest niezbędny do podtrzymania ciąży. Może być też wynikiem uszkodzenia naczyń krwionośnych przez zarodek w czasie jego implantacji w ścianie macicy. Najczęściej ma ono charakter plamienia i nie towarzyszą mu niepokojące symptomy takie jak np. ból czy pojawienie się skrzepów.

Fizjologiczne plamienia lub krwawienia to tylko te, które pojawiają się w I trymestrze ciąży i są związane z implantacją zarodka oraz te, które są związane z pojawieniem się śluzu szyjkowego o krwistym podbarwieniu w okresie okołoporodowym. Tylko te dwa rodzaje krwawienia, które mogą przypominać okres w ciąży uznaje się za prawidłowe u kobiety ciężarnej. Jednak mimo to nie powinny być one ignorowane i zgłoszone lekarzowi prowadzącemu ciążę, który powinien zbadać pacjentkę w celu wykluczenia ewentualnej patologii ciąży.

Sprawdź również:

Kiedy okres w ciąży powinien szczególnie zaniepokoić?

Każde inne niż fizjologiczne plamienia lub krwawienia w ciąży może być groźne dla prawidłowego przebiegu ciąży i należy zgłosić je lekarzowi. Do innych przyczyn krwawienia w ciąży najczęściej zalicza się:

 • poronienie – towarzyszą mu bóle brzucha i okolicy krzyżowej o różnym nasileniu,
 • ciąża obumarła,
 • ciąża pozamaciczna (ektopowa) – jajowodowa, jajnikowa, szyjkowa, brzuszna. Do krwawienia dochodzi w wyniku jej pęknięcia, krwawieniu towarzyszy silny ból brzucha, osłabienie, przyspieszone tętno i bladość,
 • ciążowa choroba torfoblastyczna (w tym jej niezłośliwa postać – zaśniad groniasty),
 • puste jajo płodowe, czyli ciąża bezzarodkowa najczęściej kończąca się poronieniem samoistnym,
 • łożysko przodujące – zamiast ułożyć się na ścianie macicy, umiejscowione jest nad wewnętrznym ujściem szyjki macicy,
 • łożysko przedwcześnie oddzielone,
 • niewydolność cieśniowo-szyjkowa.
 • krwawienie z naczyń zatoki brzeżnej łożyska,
 • infekcja dróg rodnych,
 • nadżerka,
 • polipy,
 • mięśniaki,
 • zmiany nowotworowe szyjki macicy,
 • pęknięcie żylaka pochwy,
 • zaburzenia hormonalne – zbyt niskie stężenie progesteronu niezbędnego m.in. do utrzymania ciąży.

Krwawienie przypominające okres w ciąży może się również pojawić w wyniku stresu i przemęczenia lub po stosunku. Nie powinno ono być groźne, ale tak jak każde inne krwawienie warto skonsultować je z lekarzem. Jeśli krwawienie pojawia się co miesiąc w okolicach spodziewanej miesiączki to nie jest to okres w ciąży. Takie krwawienie czy plamienie może być natomiast spowodowane zbyt niskim stężeniem progesteronu, który jest niezbędny do utrzymania ciąży. Konieczne jest w takiej sytuacji powiadomienie o tym lekarza, który będzie mógł przeprowadzić niezbędne badania i zalecić odpowiednie leczenie w celu podtrzymania ciąży i uniknięcia poronienia lub porodu przedwczesnego.

Wszyscy znają klasyczne oznaki ciąży: spóźniający się okres, zawroty głowy i nudności. Tymczasem kobiety we wczesnej fazie tego stanu mogą czasami doświadczać rzadziej występujących i dość specyficznych objawów. Oto lista 8 nieoczywistych symptomów wczesnej ciąży.

Poznaj 8 wczesnych i nietypowych objawów ciąży!

Jakie badania będą potrzebne, gdy pojawi się okres w ciąży?

W celu znalezienia przyczyny krwawień i plamień w ciąży lekarz ginekolog przeprowadzi badania, które obejmują szczegółowy wywiad dolegliwości obecnych i przeszłości położniczej wraz z chorobami współistniejącymi oraz ogólną ocenę stanu zdrowia przyszłej mamy. Przy diagnozowaniu pod uwagę bierze się charakter występujących krwawień, bada się palpacyjnie podbrzusze oraz przeprowadza USG ginekologiczne. W zależności od przyczyny lekarz wdraża odpowiednie leczenie.

ZOBACZ: Jak zredukować stres i niepokój w ciąży?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Opaska na depresję - to może być przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet