Spis treści
Ślub humanistyczny to zyskująca ostatnimi czasy popularność propozycja dla osób, które chcą sobie przysiąc miłość, przyjaźń, empatię, zaufanie i poczucie przywiązania do drugiej osoby bez obecności księdza czy urzędnika państwowego.
Co to jest ślub humanistyczny?
Ślub humanistyczny jest symboliczną i niereligijną forma zawarcia związku małżeńskiego. To alternatywa dla ślubu cywilnego i kościelnego. Mogą skorzystać z niej m.in. osoby niewierzące lub nieutożsamiające się z żadną religią, ale także:
- pary jednopłciowe,
- pary mieszane narodowo,
- osoby, które mają problemy z formalnościami związanymi z tradycyjnym ślubem (kościelnym lub cywilnym),
- osoby, które wierzą, ale nie praktykują,
- osoby kreatywne, które pragną zawrzeć związek małżeński w nietypowy sposób.
Ceremonia humanistyczna pozwala na złożenie przysięgi drugiej osobie, którą się kocha, niezależnie od jej płci, wieku i wyznania. Nazwa tej uroczystości pochodzi od angielskiego słowa „human”, czyli człowiek. Efektem tego, jest to, że w tej ceremonii liczy się tylko on. Oznacza to, że największą wartością są ludzie. A sama para młoda przysięga sobie miłość nie przed Bogiem czy urzędnikiem, a jedynie przed sobą.
Dowiedz się więcej:
Ślub humanistyczny a tradycyjny. Kto może go udzielić?
Ślub humanistyczny różni się od tradycyjnego, zarówno kościelnego jak i cywilnego, przede wszystkim tym, że nie ma mocy prawnej i udzielany jest przez tzw. Mistrza Ceremonii. Może nim zostać każdy po wcześniejszej rejestracji w Towarzystwie Humanistycznym w roli celebranta.