Szczepienia w Unii Europejskiej, w tym w Polsce, rozpoczęły się 27 grudnia. Polski rząd podzielił je na kilka etapów, z czego w pierwszej turze szczepione są osoby z tzw. grupy zero. Należą do niej przedstawiciele zawodów, w których występuje największe ryzyko zakażenia COVID-19:
- pracownicy szpitali węzłowych,
- pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych,
- pracownicy Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej,
- pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki,
- pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych
- personel administracyjny i pomocniczy pracujący w wyżej wymienionych podmiotach bez względu na formę zatrudnienia, w tym wolontariusze i stażyści.
Szczepienia na COVID-19 pracowników z grupy „zero”
Pracownicy medyczni i niemedyczni szpitali, przychodni i aptek oraz pozostałe osoby z grupy „zero” będą szczepione w tzw. szpitalach węzłowych (szpitalach powiatowych, wojewódzkich oraz innych szpitalach, które wyraziły gotowość do wykonania szczepień). W Polsce znajduje się 509 takich placówek. Personel z grupy „zero” otrzyma szczepionki, zanim rozpoczną się szczepienia całej populacji.
Do 14 stycznia 2021 r. szpitale węzłowe będą zbierać dane personelu medycznego i niemedycznego zgłoszonego do szczepienia. W tym czasie pracownicy, którzy pragną zaszczepić się na COVID-19, mogą zgłaszać się do swoich przełożonych.
Aby zgłosić pracowników do szczepienia, wystarczy wypełnić formularz online na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (dotyczy to pracowników, którzy nie zostali jeszcze zgłoszeni do szczepienia). Stworzenie listy pracowników chętnych do przyjęcia szczepionki na COVID-19 leży po stronie pracodawcy.
- Zapisując się na szczepienie należy podać wraz z danymi osobowymi zgodę na ich przetwarzanie przez podmioty uczestniczące w procesie organizacji i realizacji szczepień (tj. przez podmiot, który odebrał zgłoszenie, szpital węzłowy, Centrum e-Zdrowia, które wystawi skierowanie, Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia). (...) Oświadczenie to można przekazać w formie papierowej lub drogą elektroniczną – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.
Szczepienia na COVID-19 na uczelniach medycznych
Pracownicy oraz studenci kierunków medycznych mogą zostać zgłoszeni do szczepień na COVID-19 i dostać szczepionkę na koronawirusa zanim rozpoczną się oficjalne szczepienia reszty populacji. Termin rejestracji na szczepienia dla grupy „zero” został przedłużony do 14 stycznia.
Warto wiedzieć również:
Studentów mogą zgłaszać do szczepień uczelnie, które kształcą przyszłych: lekarzy, pielęgniarki, dentystów, farmaceutów, położne, diagnostów laboratoryjnych, fizjoterapeutów i ratowników medycznych. „Pozostali nauczyciele akademiccy będą mogli skorzystać ze szczepień w etapie I, który rozpocznie się w połowie stycznia 2021 r.” – przypomina Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW).
Pierwsza faza szczepień na COVID-19
Pierwsza tura szczepień na COVID-19 obejmie: osoby powyżej 60. roku życia (o dacie szczepienia będzie decydował wiek), nauczycieli, służby mundurowe oraz osoby starsze przebywające na stałe w takich miejscach jak domy pomocy społecznej, zakłady opiekuńczo-lecznicze czy zakłady pielęgnacyjno-opiekuńcze. W przypadku osób starszych o na kolejność szczepienia będą wpływać takie czynniki, jak:
- aktywność zawodowa,
- diagnostyka i leczenie wymagające wielokrotnego bądź ciągłego kontaktu z placówkami medycznymi,
- występowanie chorób współistniejących.
Powszechne szczepienia na COVID-19 rozpoczną się w I kw. 2021 roku. Każdy potencjalny kandydat do e-szczepienia otrzyma e-zaproszenie ważne przez 60 dni, dlatego już teraz warto przemyśleć decyzję o przyjęciu szczepionki. Zaproszenia będą generowane automatycznie oraz wysyłane zgodnie z harmonogramem szczepień.
Fundusz Bezpieczeństwa dla osób, które się zaszczepią
Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że powstanie specjalny Fundusz Bezpieczeństwa, z którego będą wypłacane zadośćuczynienia osobom z ewentualnymi powikłaniami po szczepieniach (np. osobom zaszczepionym, które po otrzymaniu szczepionki miały wstrząs anafilaktyczny).
Warto wiedzieć również:
Jak uspokajał premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej pod koniec grudnia, są to bardzo nieliczne przypadki (jedna – kilka osób na milion). Szef rządu apeluje, aby zapisywać się na szczepienia na COVID-19. Pierwszymi polskimi medykami, którym podano szczepionkę na koronawirusa, są: Alicja Jakubowska, naczelna pielęgniarka MSWiA, prof. Waldemar Wierzba, szef MSWiA oraz dyrektor medyczny dr Artur Zaczyński.
Więcej informacji na temat szczepień na COVID-19 można znaleźć na stronie gov.pl/szczepimysie.
Praca
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!
- Lidia Popiel wyjawia sekret o Bogusławie Lindzie. Tak naprawdę wygląda ich związek