Szkoła? Dla milionów dzieci to niedostępny luksus

Alicja Choinka
freeimages
Choć prawo do edukacji wpisane jest w zbiór praw człowieka, nadal miliony dzieci na całym świecie są pozbawione możliwości nauczania.

Według raportów UNICEF, w 2017 roku ponad 264 mln dzieci poniżej 17 roku życia nie podejmie nauki. Największa liczba osób (aż 141 milionów) pozbawionych możliwości uczęszczania do szkoły to młodzi ludzie między 16-17 rokiem życia, pozostała część to dzieci w przedziale wiekowym od 6-14 lat. Jest ich ,,zaledwie" 61 milionów.

Taki stan rzeczy spowodowany jest głównie niedostateczną ilością pieniędzy na programy edukacyjne, ale także ubóstwem, konfliktami zbrojnymi, przymusowym podejmowaniem pracy przez osoby małoletnie, wczesnymi małżeństwami, wykluczeniem społecznym, niepełnosprawnością oraz wciąż aktualnym zjawiskiem dyskryminacji płciowej. Dziewczynki niemal 2,5 raza częściej niż chłopcy nie mają możliwości podjęcia nauki.

Kraje, w których dostęp do edukacji stanowi znaczny problem to przede wszystkim rejony ogarnięte konfliktami zbrojnymi. Liberia, Sudan Południowy, Afganistan – w tych państwach ponad połowa dzieci nie ma możliwości podjęcia nauki. W Syrii zamieszkuje ponad 1,7 milionów dzieci, których nie obejmuje system edukacji, w Jemenie 350 000 dzieci nie ma możliwości kontynuowania nauki, a 2 miliony dzieci w tym państwie w ogóle nie uczęszcza do szkoły.

Zobacz także:

Wahasz się, czy posłać dziecko do przedszkola?


Jak zmienić życie dziecka na lepsze? Kim są mentorzy?

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet