Tatuaże słoneczne: alternatywa dla igieł czy niebezpieczna moda? A te wzory są najgorsze...

JK
Tatuaże słoneczne: najgorsze wzory to jedno, ale niebezpieczeństwo to drugie. Zobaczcie co ludzie robią z ciałem latem ->>>
Tatuaże słoneczne: najgorsze wzory to jedno, ale niebezpieczeństwo to drugie. Zobaczcie co ludzie robią z ciałem latem ->>>po lewej: Instagram/sharon_gordon_skin | po prawej: Instagram/oddlyeven_
Moda na tatuaże słoneczne wybuchła kilka lat temu. Media społecznościowe zalała fala zdjęć ukazujących różne formy "sztuki" malowanej słońcem. Można je było znaleźć pod hasłem #sunburnart. Choć tatuaż słoneczny mógłby wydawać się dobrą alternatywą dla igieł, jest niebezpieczny dla naszego zdrowia. Jeśli to Was nie przekonuje, zobaczcie najdziwniejsze wzory, które są dowodem na to, że ze słońcem lepiej nie igrać.

Tatuaż słoneczny niebezpieczny dla zdrowia

Idea powstawania tatuażu słonecznego oparta jest na kontraście między opaloną a nieopaloną skórą. Jak uzyskują go fani wypalonych słońcem wzorów? Na ciało przyklejają szablon lub rysują na skórze wzór kremem do opalania. W efekcie pozostałe partie skóry pozostają nienasmarowane, a co za tym idzie - narażone na działanie szkodliwych promieni UV.

Najgorsze wzory "malowane słońcem". Zobacz je w galerii.

W przypadku długotrwałej ekspozycji może dojść do poparzenia ciała. Ponadto długotrwale wystawiając skórę na promienie letniego, palącego słońca zwiększamy ryzyko zachorowania na raka o 50%.

Czerniak realnym zagrożeniem

Zachorowalność na nowotwory skóry wzmaga się z roku na rok. W 2022 r., w dniach 17-23 maja po raz jedenasty obchodziliśmy Tydzień Świadomości Czerniaka. Choć świadomość dotycząca zagrożenia rośnie, niekoniecznie idzie ona w parze z praktyką.

Rocznie na świecie notuje się ponad 100 000 zachorowań na czerniaka skóry. Najwyższą zachorowalność notuje się w Australii i Nowej Zelandii, a także w bogatych krajach, takich jak:

  • Szwajcaria,
  • Norwegia,
  • Szwecja,
  • Stany Zjednoczone.

Czerniak skóry stanowi u mężczyzn około 1,7% zachorowań, u kobiet 1,9% zachorowań. - Krajowy Rejestr Nowotworów, dane za 2010 rok.

Profesor Piotr Rutkowski, przewodniczący Rady Naukowej Akademii Czerniaka, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków, Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego, wskazuje:

Wielokrotnie powtarzamy, iż nadmierne dawki promieniowania UV prowadzą do nieodwracalnego uszkodzenia skóry, jednak Polacy są głusi na ten argument. Brak ochrony oczu jest również bardzo groźny, gdyż obecnie nie dysponujemy lekami skierowanym na komórki czarniaka oka.

Jak wskazuje serwis immuno-onkologia, jedynie 43% Polaków było kiedykolwiek u lekarza, aby sprawdzić swoje znamiona.

Tatuaże słoneczne - najgorsze wzory

Jeśli nie przekonuje was aspekt zdrowotny, zobaczcie, jak może skończyć się igranie ze słońcem. Oto najdziwniejsze wzory tatuaży, których nie chcielibyście mieć na swoim ciele. Wakacyjna zabawa łatwo może stać się smutną pamiątką, przynosząc nam dodatkowo ból i łuszczącą się skórę.

juxtapose

Słoneczny tatuaż brzmi kusząco? Więcej wakacyjnych wtop w galerii.

Jak prawidłowo zabezpieczyć się przed słońcem?

W celu właściwego zabezpieczenia się przed słońcem musimy pamiętać nie tylko o ochronie skóry, ale także oczu oraz głowy. Oto kilka praktycznych porad, które pozwolą nam zachować bezpieczeństwo w czasie największego nasłonecznienia:

  1. Stosuj kosmetyki ochronne zawierające filtry UV.
  2. Pamiętaj o smarowaniu skóry przed wyjściem na słońce.
  3. Po wyjściu z wody wytrzyj dokładnie ciało. Kropelki wody działają niczym soczewki skupiające promienie.
  4. Smaruj skórę kremem do opalania po każdym wyjściu z wody.
  5. Nie opalaj się między godziną 11:00 a 15:00. Wtedy promieniowanie jest najbardziej szkodliwe.
  6. W podanych powyżej godzinach unikaj przebywania w ostrym słońcu. Najlepiej przebywaj w cieniu lub półcieniu.
  7. Noś jasne, przewiewne ubrania.
  8. Zainwestuj w dobre okulary przeciwsłoneczne, koniecznie z filtrem UV.
  9. Zadbaj o nakrycie głowy.
  10. Nawadniaj się. W czasie upału należy wypić od 2 do 3 litrów wody dziennie.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet