Nadmiar słońca sprzyja nie tylko poparzeniom skóry. Nawet gdy reakcja na jego promienie to lekka zmiana koloru, zawsze towarzyszą jej niekorzystne zmiany na poziomie komórkowym, a te prowadzące do procesów powstawania nieprawidłowych komórek, które mogą mieć charakter nowotworowy. Pamiętaj, że skórę przed słońcem należy chronić nie tylko na plaży w czasie wakacyjnego wyjazdu, ale również na co dzień. Wychodząc do pracy czy na zakupy w mieście stosuj zawsze krem z filtrem minimum SPF 20.
Dowiedz się więcej na temat:
Ochrona skóry przed fotosmogiem w mieście
Opalanie się bez ochrony skóry jest ryzykowne zwłaszcza w mieście i wszędzie tam, gdzie powietrze zanieczyszczone jest spalinami i smogiem. W reakcji z promieniami ultrafioletowymi powstaje wtedy fotosmog, który niszczy skórę, przyspieszając jej starzenie i prowadząc do powstawania nieestetycznych przebarwień. Źródłem tych zmian są wolne rodniki, z którymi można jednak walczyć na inne sposoby – za pomocą antyoksydantów. To coraz częstszy składnik produktów przeciwsłoneczny, lecz niestety jeszcze nie rozpowszechniony. Dlatego ochronę skóry (a przy okazji jej pielęgnację) warto wspomagać olejkami o właściwościach filtrów SPF.
Zobacz także:
Najpopularniejsze chemiczne filtry przeciwsłoneczne nie zawsze są dobrym rozwiązaniem również z innego powodu. Wiele z zawartych w nich substancji również rozkłada się przy dużej dawce promieniowania, trudno zmywa się ze skóry i może wywoływać reakcje uczuleniowe.
Czytaj także: Masz krem przeciwsłoneczny z zeszłego roku? Lepiej go wyrzuć i nie ryzykuj. Zwróć uwagę na ten szczegół na opakowaniu
Jak działają naturalne filtry UV?
Naturalne olejki i substancje bogate w antyoksydanty mogą w istotnym stopniu niwelować działanie wolnych rodników. Często wykazują też dużą fotostabilność, przez co nie dochodzi szybko do ich rozpadu pod wpływem promieniowania ultrafioletowego.
Sprawdź także: Nie chcesz spalić się na słońcu? Użyj darmowego kalkulatora opalania. Oblicz ile czasu przebywać na słońcu i jaki krem z filtrem wybrać
Jednak uwaga! Poziom ochrony skóry możliwy do uzyskania przy zastosowaniu naturalnych związków jest znacznie niższy niż ten osiągany przy użyciu specjalistycznych kosmetyków z wysokim filtrem. Dlatego są one polecane jako uzupełnienie zabezpieczenia skóry.
Naukowcy radzą, by zabezpieczając skórę nie polegać na pojedynczych substancjach, a raczej wybierać produkty, które łączą kilka odpowiednio dobranych składników. Preparaty o SPF 50 wciąż są jednak konieczne przy dużym nasłonecznieniu, długotrwałym przebywaniu na słońcu i wystawianiu skóry na jego działanie w niższych szerokościach geograficznych, czyli w krajach śródziemnomorskich i tropikalnych.
Do ochrony skóry przed UV nie są polecane popularne naturalne olejki – kokosowy, migdałowy, awokado, makadamia czy masło shea, ponieważ ich współczynnik ochrony przeciwsłonecznej, SPF (sun protection factor) często nie przekracza nawet 5.
Kosmetyki z apteki
Zdrowie
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!
- Lidia Popiel wyjawia sekret o Bogusławie Lindzie. Tak naprawdę wygląda ich związek