Chroń skórę przed słońcem! 8 naturalnych filtrów UV zabezpieczy skórę przed rakiem, a także nawilży ją i odmłodzi. Wypróbuj naturalne oleje

Anna Rokicka-Żuk
Mimo, że słońce to źródło witaminy D, to jednak nadmiar jego promieni jest szkodliwy, ponieważ powoduje uszkodzenia komórek skóry. Zapobiegniesz temu stosując naturalne filtry przeciwsłoneczne, które uzupełnią działanie chemicznych filtrów UV i wspomogą pielęgnację skóry. Wypróbuj 8 naturalnych produktów! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Mimo, że słońce to źródło witaminy D, to jednak nadmiar jego promieni jest szkodliwy, ponieważ powoduje uszkodzenia komórek skóry. Zapobiegniesz temu stosując naturalne filtry przeciwsłoneczne, które uzupełnią działanie chemicznych filtrów UV i wspomogą pielęgnację skóry. Wypróbuj 8 naturalnych produktów! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. rido/123rf.com
Naturalne substancje mogą pomóc w ochronie skóry przed szkodliwym działaniem słońca! To przede wszystkim olejki, które mają też działanie pielęgnujące. Choć nie zastąpią filtrów z wysokim faktorem SPF, zwłaszcza nad morzem czy w górach, uzupełnią działanie środków do opalania. Produkty drogeryjne czy apteczne często nie zawierają antyoksydantów zwalczających wolne rodniki – mają je za to polecane przez nas olejki do ciała i twarzy. Sprawdź, co blokuje promienie UV i kiedy można zastąpić chemiczne filtry przeciwsłoneczne czymś innym!

Nadmiar słońca sprzyja nie tylko poparzeniom skóry. Nawet gdy reakcja na jego promienie to lekka zmiana koloru, zawsze towarzyszą jej niekorzystne zmiany na poziomie komórkowym, a te prowadzące do procesów powstawania nieprawidłowych komórek, które mogą mieć charakter nowotworowy. Pamiętaj, że skórę przed słońcem należy chronić nie tylko na plaży w czasie wakacyjnego wyjazdu, ale również na co dzień. Wychodząc do pracy czy na zakupy w mieście stosuj zawsze krem z filtrem minimum SPF 20.

Dowiedz się więcej na temat:

Ochrona skóry przed fotosmogiem w mieście

Opalanie się bez ochrony skóry jest ryzykowne zwłaszcza w mieście i wszędzie tam, gdzie powietrze zanieczyszczone jest spalinami i smogiem. W reakcji z promieniami ultrafioletowymi powstaje wtedy fotosmog, który niszczy skórę, przyspieszając jej starzenie i prowadząc do powstawania nieestetycznych przebarwień. Źródłem tych zmian są wolne rodniki, z którymi można jednak walczyć na inne sposoby – za pomocą antyoksydantów. To coraz częstszy składnik produktów przeciwsłoneczny, lecz niestety jeszcze nie rozpowszechniony. Dlatego ochronę skóry (a przy okazji jej pielęgnację) warto wspomagać olejkami o właściwościach filtrów SPF.

Zobacz także:

Najpopularniejsze chemiczne filtry przeciwsłoneczne nie zawsze są dobrym rozwiązaniem również z innego powodu. Wiele z zawartych w nich substancji również rozkłada się przy dużej dawce promieniowania, trudno zmywa się ze skóry i może wywoływać reakcje uczuleniowe.

Jak działają naturalne filtry UV?

Naturalne olejki i substancje bogate w antyoksydanty mogą w istotnym stopniu niwelować działanie wolnych rodników. Często wykazują też dużą fotostabilność, przez co nie dochodzi szybko do ich rozpadu pod wpływem promieniowania ultrafioletowego.

Jednak uwaga! Poziom ochrony skóry możliwy do uzyskania przy zastosowaniu naturalnych związków jest znacznie niższy niż ten osiągany przy użyciu specjalistycznych kosmetyków z wysokim filtrem. Dlatego są one polecane jako uzupełnienie zabezpieczenia skóry.

Naukowcy radzą, by zabezpieczając skórę nie polegać na pojedynczych substancjach, a raczej wybierać produkty, które łączą kilka odpowiednio dobranych składników. Preparaty o SPF 50 wciąż są jednak konieczne przy dużym nasłonecznieniu, długotrwałym przebywaniu na słońcu i wystawianiu skóry na jego działanie w niższych szerokościach geograficznych, czyli w krajach śródziemnomorskich i tropikalnych.

Do ochrony skóry przed UV nie są polecane popularne naturalne olejki – kokosowy, migdałowy, awokado, makadamia czy masło shea, ponieważ ich współczynnik ochrony przeciwsłonecznej, SPF (sun protection factor) często nie przekracza nawet 5.

Kosmetyki z apteki

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet