Urzędnicy UMŁ tłumaczyli, że zmiana terminu ma związek z wprowadzeniem rządowej reformy oświaty - bo nabór do przedszkoli jest powiązany z rekrutacją do podstawówek, a w marcu trwały jeszcze prace nad jej ustaleniem.
Od wczoraj do 7 kwietnia rodzice obecnych przedszkolaków mogą składać deklarację o chęci pozostawienia dziecka w jego aktualnej placówce na następny rok szkolny. W takim wypadku maluch ma zapewnione miejsce w swoim przedszkolu.
Religia w przedszkolu. W Łodzi niewierzący maluch opuszcza grupę
Nabór na nowych przedszkolaków zaczyna się 18 kwietnia. Tego dnia w internecie ruszy strona, z pomocą której rodzic może wypełnić wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola. Można wybrać 3 placówki i ułożyć je według swoich preferencji. Podpisany wydruk należy złożyć w każdej z nich. Termin upływa 10 maja. Listy zakwalifikowanych pojawią się 31 maja. Ich rodzice w dniach 1-7 czerwca potwierdzają wolę zapisania dziecka do przedszkola, do którego malucha przypisał system - na podstawie liczby punktów uzyskanych w rekrutacji (najwięcej daje starsze rodzeństwo w tym samym przedszkolu oraz sytuacja, w której oboje z rodziców pracują lub studiują stacjonarnie). Ostateczne wyniki będą ogłoszone 14 czerwca.
W nowym roku szkolnym przedszkola przyjmą dzieci urodzone w latach 2011-2014 (oraz „odroczone” przez psychologów od szkoły dzieci z 2010 r.)
Dzieci z 2015 r. będzie można zapisać do przedszkola (po ukończeniu przez nie 2,5-roku) - po 31 sierpnia, jeśli w placówkach zostaną wolne miejsca. To zastrzeżenie dotyczy również wszystkich kandydatów spoza Łodzi.
**
Przedszkole miało być publiczne, ale rodzice mają płacić 400 zł od dziecka**
Przed rokiem magistrat obawiał się, że sześciolatki pozostawione w przedszkolu (po podwyższeniu wieku szkolnego do 7 lat) zablokują miejsca 3-latkom. Po głównym etapie naboru zabrakło 600 miejsc, ale „dogrywka” rekrutacji rozwiązała ten problem (co nie znaczy, że rodzic mógł zapisać dziecko do popularnego przedszkola w wymarzonej lokalizacji, np. blisko miejsca pracy lub domu).