To jaki masz typ urody ma znaczenie. Sprawdź, jaki jest twój i przeprowadź analizę kolorystyczną. Dzięki temu nie zaliczysz modowej wpadki

Aneta Redzik
Typ urody i analiza kolorystyczna pomoże ci stworzyć look idealnie pasujący do ciebie.
Typ urody i analiza kolorystyczna pomoże ci stworzyć look idealnie pasujący do ciebie. halayalex/freepik
Określenie typu urody to bardzo istotna kwestia. Dzięki tej wiedzy o wiele łatwiej dobierzesz swój strój i będziesz wiedziała, jak się pomalować. Warto przeprowadzić analizę kolorystyczną i zacząć budować swój własny styl, który będzie skrojony pod Ciebie. Sprawdź, czy jesteś wiosną, latem, jesienią, a może zimą.

Analiza kolorystyczna bazująca na barwach charakterystycznych dla kolejnych pór roku pojawiła się w latach osiemdziesiątych, dzięki Carol Jackson, która określiła cztery podstawowe profile kolorystyczne – wiosnę, lato, jesień i zimę. Wiosnę i jesień uznano za ciepłe, a lato i zimę za chłodne. Ze względu na bogactwo kolorów i odcieni włosów, oczu oraz karnacji cztery pory roku uzupełniono o dwanaście podtypów z sześcioma grupami kolorystycznymi.

Typy urody: ciepłe – ciepła wiosna, ciepła jesień, chłodne – chłodne lato, chłodna zima, jasne – jasna wiosna, jasne lato, ciemne – ciemna jesień, ciemna zima, czyste – czysta wiosna, czysta zima, przygaszone – przygaszone lato, przygaszona jesień.

Aby poprawnie przeanalizować typ urody, trzeba określić ton skóry – ciepły albo chłodny, wskazać typ urody zgodny z podziałem na pory roku i dopiero na tej podstawie wybrać podtyp pory roku określający pozostałe cechy koloru: jasność i nasycenie.
Swój typ urody można spróbować odnaleźć samodzielnie – przeprowadzając analizę kolorystyczną cery, włosów i oczu albo skorzystać z pomocy specjalisty, czyli profesjonalnej wizażystki, która wskaże, jaki typ urody reprezentujemy i w jakich kolorach będziemy wyglądać najkorzystniej.

Warto przeczytać"

Jak określić typ urody?

Aby móc poprawnie określić typ urody, warto dokładnie przyjrzeć się kolorowi oczu i włosów oraz karnacji. Jeśli włosy były farbowane, pod uwagę należy brać tylko naturalny kolor włosów.

Pani wiosna ma jasną cerę (czasem wręcz bladą sprawiającą wrażenie przeźroczystej) pełną blasku, promienną i świetlistą, a na skórze twarzy może pojawiać się rumieniec spowodowany silnymi emocjami. Skóra w typie wiosny szybko opala się na kolor brązowy, a ewentualne piegi mają jasnozłoty odcień. Kolory oczu charakterystyczne dla tego typu urody to jasny brąz, zielony, niebieski i turkusowy. Z kolei kolory włosów pani wiosny to odcienie jasnego beżu – od lnianego po rudości.

Pani lato często bywa mylona z typem wiosny ze względu na podobną delikatną urodę i charakterystyczną jasną karnację, niekiedy wpadającą w przeźroczystość. Cera w typie lata jest mleczna, oliwkowa albo beżowo-różowa i bardziej odporna na promienie słoneczne niż u kobiet w typie wiosny. Początkowo opalenizna jest czerwona i dopiero po kilku dniach zyskuje chłodny oliwkowy odcień. W przypadku osób o bardzo bladej karnacji opalenizna często przyjmuje formę zaczerwienienia. Kolor oczu przypisany pani lato to szaroniebieski, jasnoniebieski, szary, szarozielony, jasnobrązowy i piwny, natomiast kolory włosów to popiele, jasne brązy i odcienie platynowe.

Warto przeczytać"

Pani jesień jako typ ciepły występuje w dwóch odmianach – jasnym, ciepłym odcieniu skóry w kolorze kości słoniowej oraz skórze złocisto-beżowej, a niekiedy nawet brzoskwiniowej. Kolor brwi najczęściej niewiele różni się od koloru włosów: zazwyczaj w odcieniach rudości, głębokiego brązu albo bardzo ciemnego blondu, ale zdarzają się także osoby o bardzo jasnych brwiach i rzęsach. Pani jesień nie ma skłonności do rumieńców i trudno się opala – opalenizna najczęściej jest czerwona i skutkuje pojawieniem się dodatkowych znamion albo piegów.

Pani zima ma chłodny typ urody, który może być mylony z jesienią – jasną niemal transparentną lub chłodną oliwkową karnację. W przypadku jasnej cery, pomimo jej delikatności, skóra nie ma skłonności do zaczerwienień, natomiast tak zwany typ południowy, czyli cera oliwkowa charakteryzuje się szybką, intensywną opalenizną. Cechą kojarzoną z tym typem urody jest bardzo ciemna oprawa oczu: brwi i rzęs oraz intensywny odcień warg. Kolory oczu w typie zimy to jasny błękit, turkus, niebieski, orzechowy i czarno-brązowy. Włosy pani zimy mają chłodny odcień brązu i czerni oraz odcienie niebiesko-czarne, niebiesko-czerwone, czarno-czerwone i srebrno-siwe.

Wybrano 100 Najpiękniejszych Twarzy Świata. Które kobiety są w czołówce? Zobacz ranking!

Najpiękniejsze twarze świata 2019. TC Candler wybrał 100 naj...

Analiza kolorystyczna a typ urody

Znajomość kolorów dedykowanych naszemu typowi urody pozwoli na wybór koloru ubrań i kosmetyków, które podkreślą atuty i zatuszują drobne niedoskonałości. Warto jednak pamiętać, że nie istnieje kolor uniwersalny, który będzie pasował do każdego człowieka – największą rolę odgrywają tutaj odcienie konkretnych kolorów, dlatego jak najbardziej można eksperymentować w poszukiwaniu idealnego odcienia w obrębie zalecanej kolorystyki!

  • Kolory pasujące do typu wiosny to odcienie zieleni, ciepłe brązy, odcienie różu i czerwieni, ciepła żółć, jasny granat, jasnoniebieski, szaroniebieski oraz złamana biel.
  • Idealnie współgrające z urodą typu lato kolory to kolory chłodne – zimny błękit, przytłumiony róż, zielenie, błękity, szarości, lawenda, wanilia, złamana biel i delikatne odcienie fioletu.
  • Typ jesieni świetnie odnajdzie się we wszelkich odcieniach brązu i rudości, kolorze złotym, turkusowym oraz zielonym, należy jednak unikać różu.
  • Kolory najlepiej podkreślające atuty urody pani zimy to czerń, biel, granat i intensywna czerwień.

Makijaż dopasowany do typu urody

Make up przeznaczony dla pani wiosny powinien być delikatny i naturalny, najlepiej unikać mocnego makijażu, który przytłoczy subtelną urodę. Dla tego typu cery odpowiednie będą: płynne podkłady w tonacjach jasnego beżu, ciepłego różu i łososia, róż do policzków w kolorze brzoskwini i moreli, cienie do oczu w pastelowych odcieniach szarości, niebieskie, fioletowe, jasnozielone i oliwkowe, szminki do ust w delikatnych odcieniach pomarańczy i brzoskwini oraz w kolorze mocnej czerwieni, kredki do oczu w odcieniach brązu, zieleni, błękitu i szarości, tusz do rzęs w kolorze tęczówki oczu.

Dla urody trzeba cierpieć? Niekoniecznie, ale wycierpiano rzeczywiście wiele. Duża część obecnych zabiegów, mających poprawić urodę i zapewnić wieczną młodość, wiąże się z bólem. To jednak nic w porównaniu z tym, w jaki sposób „upiększano” kobiety kiedyś, i to w różnych kulturach. Niekiedy takie zabiegi, jak tatuaże czy skaryfikacja były związane z obrzędami religijnymi, czy identyfikacją z plemieniem i poddawano im także mężczyzn. Jednak niektóre były „zarezerwowane” tylko dla kobiet i służyły urodzie – oczywiście bardzo specyficznie pojmowanej. I niech nam się nie wydaje, że była to domena dalekich ludów. Używanie jednego z najgorszych wynalazków przypadło w udziale Europejkom i Amerykankom.

Czego nie robi się dla urody? Poznaj najgorsze zwyczaje w historii

Pani lato o chłodnej i delikatnej karnacji powinna stosować lekki i delikatny makijaż, który naturalnie podkreśli urodę. Osoby w typie lata powinny stosować: podkłady w jasnych i porcelanowych tonacjach, róż do policzków w barwach chłodnych, łososiowy lub beżowy, cienie do oczu w odcieniach brązu, szarości, zieleni, turkusu, błękitu, różu i bieli złamanej różem lub wanilią, szminki do ust matowe w kolorze jasnofioletowym, ciemno bordowym albo czerwonym wpadającym w niebieski, kredki do oczu w odcieniach brązu i fioletu, tusz do rzęs czarny lub brązowy.

Pani jesień z charakterystycznym ciepłym odcieniem skóry i skłonnością do piegów dla podkreślenia wszystkich atutów swojej urody może wykorzystać: podkłady transparentne w odcieniach beżu, które nie zakryją piegów, róż do policzków w kolorze ciepłego różu, cienie do oczu w barwach ciemnej rdzy, złota, pomarańczy, turkusu, zieleni, żółci i ciepłych brązów, szminki do ust w ciepłej stonowanej czerwieni, pomarańczy i miedzi, kredki do oczu w kolorach zielonych i brązowych, tusz do rzęs brązowy, fioletowy i niebieski.

Pani zima z ciemną oprawą oczu i intensywnym odcieniem karnacji wymaga odpowiedniego doboru kosmetyków w określonych kolorach. Charakterystyczny dla zimy typ urody najlepiej podkreślą: podkłady w kolorach od zimnego beżu do ciepłego różu, róż do policzków w delikatnych odcieniach, cienie do oczu w kolorze srebrnym, złotym, białym, czarnym, niebieskim, zielonym, miedzianym i granatowym, szminki do ust w odcieniach czerwieni, różu, fioletu i ciemnego brązu, kredki do oczu w dowolnym kolorze poza ciepłym brązem, tusz do rzęs w kolorze czarnym.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie. Obserwuj StronaKobiet.pl!

Uzupełnij swoją kosmetyczkę

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Nie żyje Stanisław Tym

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet