W Słupsku oficjalnie otwarto mural poświęcony Wandzie Chotomskiej

Zbigniew Marecki
Krzysztof Piotrkowski
Gościem honorowym uroczystości była Ewa Chotomska, telewizyjna ciotka Klotka, prywatnie córka popularnej poetki, która ponad 20 lat była związana ze Słupskiem.

Wanda Chotomska, popularna autorka wierszy i książek dla dzieci oraz twórczyni telewizyjnej dobranocki o Jacku i Agatce przez lata była także dobrym duchem i jurorką Międzynarodowego Konkursu Literackiego dla Dzieci i Młodzieży, który w ostatnich latach organizowało grono osób związanych z Gimnazjum nr 2 (obecnie SP nr 3) w Słupsku. Jeszcze za życia Chotomska została Honorowym Obywatelem Słupska, a dzisiaj oficjalnie odsłonięto poświęcony jej mural, który na szczytowej ścianie kamienicy przy ul. Solskiego wymalowała słupszczanka Katarzyna Tomasiak – rysowniczka, ilustratorka, architektka wnętrz i pedagog z Zespołu Szkół Drzewnych w Słupsku . Ona jest także autorką wielu okładek zbiorów wierszy i opowiadań podsumowujących kolejne edycje wspomnianego konkursu literackiego.

W poniedziałkowej uroczystości, którą prowadził prezydent Robert Biedroń, uczestniczyła m.in. Katarzyna Tomasiak, która tłumaczyła zebranym, dlaczego na muralu przedstawiła Wandę Chotomską w dużym letnim kapeluszu, choć - jak twierdzi Ewa Chotomska - jej mama kapeluszy nie nosiła. Jak się okazuje, kapelusz był elementem telewizyjnego kostiumu ciotki Klotki, a na muralu był potrzebny, aby jego autorka mogła na nim umieścić postaci z książek i wierszy pani Wandy. Obok umieszczono wiersz, który Chotomska napisała dla młodych słupszczan, gdy już z powodu choroby nie mogła przyjechać do Słupska na kolejny finał literackiego konkursu.

Tym razem odczytała go Maria Pietryka -Małkiewicz, która od lat jest jedną z najważniejszych organizatorek Międzynarodowego Konkursu Literackiego dla Dzieci i Młodzieży w Słupsku.

Najbardziej wzruszające były jednak wspomnienia Ewy Chotomskiej, która nie ukrywała, że namawiała mamę, aby tak mocno nie angażowała się w słupski konkurs, ale Wanda Chotomska nie skorzystała z jej rad i nawet przyczyniła się do wylansowania uzdolnionych uczniów, którzy są już znanymi poetami. Z chęcią też przyjeżdżała do Słupska i Ustki z rodziną , a wkrótce w Słupsku zostanie patronką jednej z ulic. Uroczystość ta ma się odbyć w przyszłym roku.

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
agaszk

Piękny mural :) I cudnie, że pani Wanda Chotomska, która związała się z grodem nad Słupską dzięki organizowanej przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Słupsku Wiośnie Literackiej, na którą przyjeżdżała przez 17 lat, została nim uhonorowana. Pani Mariola Łukasiuk, ówczesna dyrektorka Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Słupsku zaprosiła panią Wandę po raz pierwszy do Słupska. To był rok 1993. Panią Wandę Chotomską biblioteka gościła potem siedemnastokrot nie, począwszy od 1993 do 2010 roku. To było w sumie 17 Słupskich (dziś Pomorskich) Wiosen Literackich, w czasie których odbyło się ok.160 spotkań autorskich z Poetką (ponad 70 w Słupsku i ponad 80 w regionie). Każde spotkanie wiązało się z obecnością kilkudziesięcio rga (co najmniej!) dzieci rozmawiających z Panią Wandą. Niełatwo dokładnie wszystko przeliczyć, ale nie pomylę się wiele, gdy ocenię liczbę bawiących się i uczących z Panią Wandą dzieciaków na kilkanaście tysięcy (może nawet 20 tysięcy, a może i więcej!;). 

Poza Słupskiem i słupskimi szkołami, dzięki zaproszeniom Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Słupsku, Pani Wanda Chotomska odwiedziła 87 miejscowości w regionie pomorskim (od Jastarni po Człuchów), a w tych miejscowościach szkoły, przedszkola, biblioteki gminne i miejskie, kluby czytelnicze i świetlice.
Z inicjatywy biblioteki została uhonorowana tytułem Honorowego Obywatela Miasta Słupska. 
W międzyczasie pani Wanda została jurorem literackiego dla dzieci i młodzieży. 
Agata Szklarkowska, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Słupsku

 

A
Agata Szklarkowska
Piękny mural :) I cudnie, że pani Wanda Chotomska została nim uhonorowana. Warto dodać do artykułu ważne informacje o tym, dlaczego Wanda Chotomska związała się z grodem nad Słupską. A było to dzięki organizowanej przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Słupsku Wiośnie Literackiej, na którą przyjeżdżała przez 17 lat. Pani Mariola Łukasiuk, ówczesna dyrektorka Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Słupsku zaprosiła panią Wandę po raz pierwszy do Słupska. To był rok 1993. Panią Wandę Chotomską biblioteka gościła potem siedemnastokrotnie, począwszy od 1993 do 2010 roku. To było w sumie 17 Słupskich (dziś Pomorskich) Wiosen Literackich, w czasie których odbyło się ok.160 spotkań autorskich z Poetką (ponad 70 w Słupsku i ponad 80 w regionie). Każde spotkanie wiązało się z obecnością kilkudziesięciorga (co najmniej!) dzieci rozmawiających z Panią Wandą. Niełatwo dokładnie wszystko przeliczyć, ale nie pomylę się wiele, gdy ocenię liczbę bawiących się i uczących z Panią Wandą dzieciaków na kilkanaście tysięcy (może nawet 20 tysięcy, a może i więcej!;).
Poza Słupskiem i słupskimi szkołami, dzięki zaproszeniom Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Słupsku, Pani Wanda Chotomska odwiedziła 87 miejscowości w regionie pomorskim (od Jastarni po Człuchów), a w tych miejscowościach szkoły, przedszkola, biblioteki gminne i miejskie, kluby czytelnicze i świetlice.
To z inicjatywy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Słupsku, Wanda Chotomska została uhonorowana tytułem Honorowego Obywatela Miasta Słupska.
W międzyczasie pani Wanda została też jurorem literackiego dla dzieci i młodzieży, dziś już międzynarodowego konkursu :)
G
Gość
WYSŁUGIWAŁA SIĘ TOTALITARNEJ TELEWIZJI I PISYWAŁA DO KOMUNISTYCZNEGO "ŚWIERSZCZYKA" !!! Z D E K O M U N I Z O W A Ć !!!!!!!!!
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet