To już VI wydanie „Wyprawy po skarb zdrowia”. Wydruk został sfinansowany dzięki firmie Royal Banking Doradztwo Finansowe we współpracy z Fundacją „Dr Clown”. Książeczka będzie od dziś rozdawana nowym pacjentom w szpitalnej Izbie Przyjęć. Cały czas jest też do pobrania ze strony internetowej Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka.
- Pobyt w szpitalu i dla małych, i dla dużych jest sytuacją trudną i stresującą. Niektóre dzieci odbierają go jako karę. Ta książeczka ma pomóc w zminimalizowaniu poczucia osamotnienia czy zagrożenia – mówi dr n. hum. Justyna Dubiel, psycholog kliniczny i jednocześnie pełnomocnik ds. praw pacjenta w GCZD, która wymyśliła i napisała „Wyprawę po skarb zdrowia”.
„Witaj dzielny podróżniku. Znalazłeś się na bohaterskim szlaku wyprawy po najwspanialszy skarb, jakim jest zdrowie” – tak rozpoczyna się opis szpitalnej podróży. By zachować bajkową konwencję, mały pacjent jest w tekście przedstawiony jako wielki podróżnik, który w drodze do największych skarbów musi pokonywać trudności i przezwyciężać swoje obawy. W tej trudnej podróży dziecku towarzyszą czarodzieje (lekarze), rusałki (pielęgniarki), skrzaty-siłacze (fizjoterapeuci) oraz magowie (szpitalni nauczyciele).
- Odwołałam się do krainy czarów, bo trzeba sięgnąć do zasobów dziecka, do znanego mu świata baśni. Fantazja pozwala małemu pacjentowi zmniejszyć strach i zdystansować się wobec trudnej rzeczywistości, w efekcie czego może on zrozumieć i na miarę swoich możliwości współpracować w procesie swojego leczenia i zdrowienia. Chodzi tu przede wszystkim o podmiotowe traktowanie pacjenta – nawet tak małego – oraz o respektowanie jego prawa do podstawowych i niezbędnych mu informacji o leczeniu - podkreśla Justyna Dubiel.
„Wyprawa po skarb zdrowia” to nie tylko tekst, ale i wiele ilustracji nawiązujących do świata baśni. Ich autorem jest Andriej Mielnikov, artysta z Ukrainy. W książeczce są też zagadki graficzne oraz puste strony, gdzie można coś napisać, narysować lub wkleić.