- Pod rozwagę Pana Ministra poddaję uregulowanie problemu żywienia pacjentów w szpitalach poprzez wskazanie, jakie są prawa pacjenta w zakresie zapewnienia adekwatnego wyżywienia i jakie są obowiązki w tej materii podmiotu leczniczego oraz środków nadzoru - czytamy w liście Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła.
To efekt skarg, jakie trafiały do RPO. Sytuację, na co skarżą się pacjenci można na własne oczy obserwować na facebookowym profilu "Posiłki w szpitalach".
Niektóre zdjęcia szpitalnych jadłospisów są kuriozalne: kromka chleba z przekrojonym na pół pojemnikiem taniego pasztetu, kromka z plastrem wędliny i ogórka czy kawałek chleba z masłem i połówką parówki dla karmiącej matki z cukrzycą i to w drugą dobę po porodzie.
Bodnar wytyka, że jedzenie dla chorych jest niedobre, jest go za mało ("chorzy dostają je trzy razy dziennie, a nie pięć razy"), obiady są zimne, a plastikowymi sztućcami nie każdy chory może się posługiwać. "W efekcie chorzy muszą liczyć na dożywianie i pomoc bliskich, a przecież nie do każdego codziennie przychodzą krewni i przyjaciele" - pisze RPO, dodając, że to wszystko dzieje się z powodu finansowania posiłków szpitalnych z kontraktów NFZ. Oszczędzając na nim można więcej przeznaczać na samo leczenie. Dlatego szpitale ograniczają wysokość stawek żywieniowych, a także wprowadzają oszczędnościowe rozwiązania organizacyjne - zlecają usługi podmiotom zewnętrznym.
- Żywienie pacjentów jest jednak integralną częścią procesu leczniczego i towarzyszy procedurom medycznym – przypomina Rzecznik Praw Obywatelskich.
W liście powołuje się na raport NIK z 2009 r. sporządzony po kontroli w 12 publicznych szpitalach. W żadnym z nich pacjentów nie żywiono właściwie. Nawet gdy posiłki miały odpowiednią kaloryczność, nie były dopasowane do potrzeb chorych.
- Nie ulega wątpliwości, że uzyskiwane przez szpitale rezultaty w zakresie żywienia pacjentów są bardzo istotne, stanowią bowiem elementy prawidłowo prowadzonego leczenia i rekonwalescencji oraz mają bezpośredni wpływ na prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań oraz okres pobytu w szpitalu (zatrucia pokarmowe, niedożywienie, zakażenia wewnątrzszpitalne) - dodaje Bodnar. - Organizacja żywienia pacjentów powinna być zatem analizowana, koordynowana i nadzorowana przez kierowników szpitali oraz lekarzy odpowiedzialnych za proces leczenia.
Jak wyglądają posiłki w szpitalach?
Fanpage "Posiłki w szpitalach" od kilku lat gromadzi zdjęcia szpitalnych posiłków z całej Polski. Myślicie, że już nic nie jest Was w stanie zaskoczyć? To zobaczcie te zdjęcia!
POLECAMY: