Posiłki w szpitalach: spleśniały chleb, breja mięsna... Co jedzą pacjenci? ZOBACZCIE ZDJĘCIA

MZ
GINEKOLOGICZNO-POŁOŻNICZY SZPITAL KLINICZNY W POZNANIU - UL. POLNA
GINEKOLOGICZNO-POŁOŻNICZY SZPITAL KLINICZNY W POZNANIU - UL. POLNA facebook.com/szpitalnyposilek
Spleśniały chleb, czarne coś, breja mięsna. Co jedzą pacjenci? Posiłki w szpitalach powinny sprzyjać powrotowi do zdrowia, a jak jest w rzeczywistości? Chorzy dostają w szpitalach niedobre jedzenie - zimne obiady, trzy skromne posiłki zamiast pięciu, w dodatku trzeba je spożywać plastikowymi sztućcami, którymi nie wszyscy pacjenci są w stanie się posługiwać. To diagnoza Rzecznika Praw Obywatelskich przesłana w 2016 roku do ministra zdrowia. "Dobre żywienie w szpitalach to część praw pacjentów" - przypomina RPO Adam Bodnar. Co jedzą pacjenci w szpitalach? Zobaczcie zdjęcia.

- Pod rozwagę Pana Ministra poddaję uregulowanie problemu żywienia pacjentów w szpitalach poprzez wskazanie, jakie są prawa pacjenta w zakresie zapewnienia adekwatnego wyżywienia i jakie są obowiązki w tej materii podmiotu leczniczego oraz środków nadzoru - czytamy w liście Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła.

To efekt skarg, jakie trafiały do RPO. Sytuację, na co skarżą się pacjenci można na własne oczy obserwować na facebookowym profilu "Posiłki w szpitalach".

Niektóre zdjęcia szpitalnych jadłospisów są kuriozalne: kromka chleba z przekrojonym na pół pojemnikiem taniego pasztetu, kromka z plastrem wędliny i ogórka czy kawałek chleba z masłem i połówką parówki dla karmiącej matki z cukrzycą i to w drugą dobę po porodzie.

Bodnar wytyka, że jedzenie dla chorych jest niedobre, jest go za mało ("chorzy dostają je trzy razy dziennie, a nie pięć razy"), obiady są zimne, a plastikowymi sztućcami nie każdy chory może się posługiwać. "W efekcie chorzy muszą liczyć na dożywianie i pomoc bliskich, a przecież nie do każdego codziennie przychodzą krewni i przyjaciele" - pisze RPO, dodając, że to wszystko dzieje się z powodu finansowania posiłków szpitalnych z kontraktów NFZ. Oszczędzając na nim można więcej przeznaczać na samo leczenie. Dlatego szpitale ograniczają wysokość stawek żywieniowych, a także wprowadzają oszczędnościowe rozwiązania organizacyjne - zlecają usługi podmiotom zewnętrznym.

Facebookowy profil Posiłki w szpitalach ma już 78 tysięcy polubień

Posiłki w szpitalach: nowy hit Facebooka [ZDJĘCIA]

- Żywienie pacjentów jest jednak integralną częścią procesu leczniczego i towarzyszy procedurom medycznym – przypomina Rzecznik Praw Obywatelskich.

W liście powołuje się na raport NIK z 2009 r. sporządzony po kontroli w 12 publicznych szpitalach. W żadnym z nich pacjentów nie żywiono właściwie. Nawet gdy posiłki miały odpowiednią kaloryczność, nie były dopasowane do potrzeb chorych.

- Nie ulega wątpliwości, że uzyskiwane przez szpitale rezultaty w zakresie żywienia pacjentów są bardzo istotne, stanowią bowiem elementy prawidłowo prowadzonego leczenia i rekonwalescencji oraz mają bezpośredni wpływ na prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań oraz okres pobytu w szpitalu (zatrucia pokarmowe, niedożywienie, zakażenia wewnątrzszpitalne) - dodaje Bodnar. - Organizacja żywienia pacjentów powinna być zatem analizowana, koordynowana i nadzorowana przez kierowników szpitali oraz lekarzy odpowiedzialnych za proces leczenia.

Jak wyglądają posiłki w szpitalach?

Fanpage "Posiłki w szpitalach" od kilku lat gromadzi zdjęcia szpitalnych posiłków z całej Polski. Myślicie, że już nic nie jest Was w stanie zaskoczyć? To zobaczcie te zdjęcia!

POLECAMY:

Znasz język śląski? Przetłumacz te zdania QUIZ JĘZYKOWY II

Czy dostałbys się do policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Ile zarabiają prostytutki na Śląsku i za co RAPORT

Wideo

Komentarze 25

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

u
uf
Podajcie jak wyglądają posiłki w więzieniach
K
Karola
taaaa i na pewno jadla to co każdy pacjent !!! rozum odleciał na marsa ?? czy kolejny moher !
D
DER
STRAJKUJĄCYM REZYDENTOM PODAJCIE TE POSIŁKI ZOBACZĄ CO TO GŁODÓWKA
e
ela
Ale się obudził, po ośmiu latach
G
Gość
Swojego czasu pani premier też spędziła w szpitalu chyba tydzień czasu, i nie narzekała na żywienie.
G
Gość
Jeżeli nie umrzesz z choroby, to umrzesz z głodu. Za to i za to dostaniesz na pogrzeb 4000 złotych zasiłku pogrzebowego. Wybór należy do ciebie.
g
gość2
W wielu państwach 3-ciego Świata, rodzina musi przynosić posiłki. Nie jesteśmy odosobnieni.
D
Daria
Na Parkitce czy PCK w Częstochowie posiłki to jakiś żart.
Nawet dziecko by się nie najadło a co dopiero dorosły i do tego chory człowiek.
Jak nie masz rodziny, która cię dokarmi to bij się o resztki albo jak nie masz siły to umrzyj z głodu.
A jeśli jednak ktoś przyniesie ci obiad to nawet nie możesz go podgrzać w mikrofali bo "... to nie jest szpitalna mikrofala, tylko ja przyniosłam z domu...", hmm tylko kto płaci prąd?
m
max
nie jest tak zle.ja sobie chwale.posilki smacze,duzo,wytwornie.na przyklad wczoraj obiad;rosol.ziemniaczki,zestaw surowek,sok z pomaranczy,mieso do wyboru,lampka wina,podane przez mlodziutka kelnerke.przepraszam;obudzilem sie,to byl tylko sen. ale tak nawiasem;zwierzeta karmione w schronisku,domu maja lepiej.ale cala ta ekonomia,gdzie licza sie tylko zyski-nie straty.polikwidowanie kuchnie szpitalne,wprowadzono cattering-pieniadz sie tylko liczy,nie pacjent.tylko taniej,nie koniecznie smacznie.
P
Peter
W SZPITALACH ZE TRUDNO PRZEZYC ZYCZE DUZO ZDROWKA !
G
Gość
A tej w tym kraju nie było, nie ma i nie będzie. Państwo żrą, państwo się nie krępią!!
g
gość
Szpital Bełchatów . Posiłki w tym szpitalu to parodia.NIKT tam nie przebywa dla przyjemności.Brak słów po prostu. Młodszy pacjent coś skombinuje ale starsi?.Dieta to nie znaczy DIETA GŁODOWA. Pieczywo wydzielane a zostaje dużo po to by ktoś mógł sobie z obsługi zabrać do domu ??? Więźniowie-mordercy , złodzieje chuilgani- za karę mają żarcia po uszy i to nie byle jakiego. zbilansowana dieta
. W szpitalach uczciwi ludzie prawie jedzą tynk. panie Ministrze Zdrowia KIM BYĆ ? Bandyta ma lepszą opiekę pod każdym względem (dobre jedzenie , najlepsza opieka zdrowotna , zero stresu itp) tylko być kryminalistą się opłaca.
M
Migiusz

Dokładnie, bo w więzieniu budżet na osobę to około 8 zł, a w szpitalu o połowę mniej. 

r
real
bedac w szpitalu,bylem milo zaskoczony,sniadanie,obiad ,podwieczorek,kolacja.wszystkiego bylo.owoce morza,winogrona,lampka czerwonego wina ,przed snem,pielegniarka,wspolnie,z kolezanka,zrobila masaz erotyczny,telewizja do woli..........przepraszam,taki mialem przepiekny sen.
p
pacjentka
W mikołowskim szpitalu catering sprowadzany z Sosnowca... Zimny, niedogotowany, obrzydliwy.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet