Dieta na upalne dni. Co jeść podczas upałów? [PORADNIK DIETETYKA]

opr. Magda Smoleń
Warzywa w wakacyjnych posiłkach mogą stanowić nawet 80 proc. zawartości naszego talerza.
Warzywa w wakacyjnych posiłkach mogą stanowić nawet 80 proc. zawartości naszego talerza.
Co jeść gdy jest upał? W letnie, ciepłe dni wiele osób odczuwa zdecydowanie mniejszy apetyt. Podpowiadamy jak prawidłowo komponować posiłki, które dodatkowo pomogą ochłodzić organizm.

Zrezygnujmy z grilla i fast foodów, jedzmy więcej warzyw i owoców, pijmy dużo niegazowanej wody – oto podstawa jadłospisu na gorące dni.
- Latem warto wybierać dania, które wspomogą mechanizmy termoregulacji. Powinny być też zdrowe i odpowiednio zbilansowane. W tym czasie szczególnie należy zwrócić uwagę na równowagę kwasowo-zasadową organizmu. Choć sezon na potrawy z grilla mamy w pełni to odradzam te najbardziej popularne jak karkówka i kiełbasa. Unikajmy również dań typu fast food, a także słodyczy i napojów gazowanych – podpowiada Natalia Chybzińska, dietetyk cateringu dietetycznego Kukuła Healthy Food.

Nawadnianie podczas upałów to podstawa

Wysoka temperatura na zewnątrz jest równoznaczna z większą potliwością naszego ciała. Nawet jeśli nie czujemy pragnienia to warto mieć pod ręka butelkę niegazowanej wody i systematycznie wypijać po kilka łyków.

Nasze podstawowe zapotrzebowanie to 1,5-2 litry płynów dziennie, ale latem zdecydowanie ono wzrasta.

Oprócz wody możemy pić również napary ziołowe, zieloną herbatę, czy soki owocowe dobrej jakości. Unikajmy zaś mocnej kawy i czarnej herbaty oraz gazowanych napojów o dużej zawartości cukru lub sztucznych słodzików, które nie dość że odwadniają, to dodatkowo jeszcze zakwaszają organizm.

Letnie posiłki na bazie warzyw z dodatkiem białka

Warzywa w wakacyjnych posiłkach mogą stanowić nawet 80 proc. zawartości naszego talerza. Warto wykorzystać fakt, że latem te hodowane w Polsce są najsmaczniejsze i mają wtedy największą dawkę witamin i soli mineralnych.
Warzywa o właściwościach alkalizujących mają pH na poziomie 7-10 i są to:

  • ogórek
  • cukinia
  • pomidor
  • marchewka
  • kapusta
  • brokuł
  • jarmuż
  • seler

Aby posiłek był jednocześnie pełnowartościowy i sycący potrzebne jest w nim jeszcze białko, np. w postaci chudych gatunków mięs, dobrej jakości ryb, czy w wersji wegetariańskiej np. z dodatkiem tofu lub tempehu.

Ochładzający nabiał na upalne dni

- Fermentowane produkty mleczne jak: kefir, maślanka, zsiadłe mleko, czy jogurt są nie tylko źródłem białka i świetnie gaszą pragnienie, ale mają również właściwości ochładzające. Wybierajmy te o niskiej zawartości tłuszczu, bez dodatku cukru czy soli. Możemy je pić samodzielnie, jak również w formie koktajli ze zmiksowanymi owocami, pestkami i orzechami. W takiej formie stanowią już zdrową i pełnowartościową przekąskę. W wersji wytrawnej, z warzywami i ulubionymi ziołami oraz dodatkiem gotowanych jajek czy krewetek stworzą smaczne i sycące danie na obiad lub kolację – podpowiada Natalia Chybzińska.

Owocowe orzeźwienie

Na okolicznych bazarkach znajdziemy teraz mnóstwo sezonowych owoców, które tak jak i w przypadku warzyw latem są najsmaczniejsze i mają najwięcej wartości odżywczych.
Do owoców z odczynem zasadowym zaliczamy:

  • truskawki
  • morele
  • brzoskwinie
  • borówki
  • banany
  • winogrona
  • jabłka
  • gruszki
  • arbuzy
  • melony
  • mango
  • kiwi

Warto też wspomnieć, że najbardziej zasadowym owocem jest cytryna, pomimo swojego kwaśnego smaku, dlatego dodawajmy jej sok do wody, a także zakwaszajmy nią chłodniki, surówki i sałatki.

Lody dla ochłody – tak, ale z dobrej jakości składników

- Choć lody wybitnie kojarzą się z letnimi miesiącami to sklepowa oferta wciąż pozostawia „wiele do życzenia” pod względem składników, których używa się do ich masowej produkcji. Zazwyczaj pełno w nich cukru i tłuszczu, często również konserwantów, dlatego polecam robić je samemu w formie sorbetów ze zmiksowanych owoców, dosłodzonych odrobiną miodu lub ksylitolu lub na bazie mleka roślinnego, np. kokosowego i bananów, wzbogaconych np. ulubionymi bakaliami – mówi dietetyczka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Klaudia
Ciekawe rady, wypróbuje w thermomixie, jest też kilka ciekawych pomysłów na https://supergarnek.pl/przepisy-thermomix polecam zajrzeć.
K
Klaudyna
Jak dla mnie, to na upały najlepsze są naturalne soki owocowe i warzywne, jak np. eko sok pomidorowy 100%. Zdecydowanie nie gustuję w przesłodzonych napojach, ale naturalny soczek to już całkiem inna bajka. Można go rozcieńczyć z wodą albo potratować jako bazę do smoothie. Sok pomidorowy jest szczególnie wartościowy, bo pomaga uzupełniać składniki, które organizm traci w czasie mocnych upałów :)
M
Milena
Ja w te upały nie potrafię jeść nic ciężkiego bo zaraz mi niedobrze. Jedynie pochłaniam ogromne ilości cisowianki, czasami dorzucę cytrynkę.

Owoce też dobrze wchodzą, arbuz i truskawki to złoto :)
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet