Spis treści
Nieważne czy skromnie, czy na bogato. Ma być oryginalnie, bo liczy się przede wszystkim indywidualizm. Jakie wesela urządzają Polacy? Takie, których nie da się zapomnieć. Dlatego zagoszczą na nich takie atrakcje, jak mapping, fajka wodna, kreowanie zapachów, a nawet wróżka.
Tradycyjny ślub i wesele odchodzą w zapomnienie
Tradycyjny ślub i wesele to ceremonia zawarcia związku małżeńskiego w kościele, przejazd do domu weselnego, gdzie czekają rodzice państwa młodych z chlebem i solą. To także pierwszy taniec i klasyczne dania, takie jak rosół, bigos, czy tatar na przystawkę. Okazuje się, że taka wizja tego uroczystego dnia nie jest marzeniem młodych ludzi. Obecne pokolenie dwudziestolatków i trzydziestolatków to indywidualiści, którzy chcą się czymś wyróżniać, co ewidentnie widać przy organizacji ślubu i wesela.
- To już nie „starszyzna” organizuje wesele, dziś głos decydujący mają młodzi. A młodzi chcą wyjść z utartych schematów, powędrować tam, gdzie nikt jeszcze nie był - mówi dr Monika Golonka-Czajkowska, antropolożka.
- Skąd te zmiany? Podążamy za płynną nowoczesnością świata. Staliśmy się indywidualistami, wszystko, co robimy publicznie, ma przekonać innych o naszej kreatywności i wyobraźni.
Szukasz zaproszenia na ślub? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł o wzorach zaproszeń najmodniejszych w 2023 r.
Ślub w kościele? A może w plenerze?
To, że można w nieco inny sposób zorganizować wesele, niż znają to nasi rodzice, pokazują celebryci. Relacje z ich zaślubin są pokazywane w telewizji i w mediach społecznościowych, a młodym ludziom rozpalają one wyobraźnię i chęć organizacji uroczystości właśnie w ten sposób.
Suknia ślubna na sezon 2023. Jakie kreacje będą modne? Sprawdź najnowsze trendy!
Suknia ślubna to dla każdej panny młodej jeden z ważniejszych elementów ślubu i wesela. Ma podkreślić jej urodę, pasować do charakteru i wymarzonej koncepcji i to wszystko przy zmieniających się trend...
Polskie gwiazdy chętnie wybierają góry, gdzie ceremonie organizowane są w małych kapliczkach, na polanach. Wybierają również egzotyczne plaże albo kościół w najbardziej romantycznych miasteczkach, tak jak to zrobili Dorota Chotecka i Radosław Pazura. Z pewnością wielu z was uczestniczyło w ceremonii swoich przyjaciół zza granicy, gdzie ślubu udzielał urzędnik w nietypowym miejscu. Często to był ogród, dom pod miastem, wiejska chata albo po prostu ulubiony plener państwa młodych (nad jeziorem, stawem). Nie tylko zresztą urzędnik przyjeżdżał, kapłan również podążał za narzeczonymi. Chociaż w Polsce w dalszym ciągu ślub kościelny to norma, ale coraz więcej narzeczonych rezygnuje z takich zaślubin, a swoją przysięgę małżeńską składają poza terenem kościoła.
Młodzi nie chcą, jak ich rodzice, żeby wszystko było po staremu (prababcia brała ślub w kościele, babcia i mama też). Czasem ciężko przekonać bliskich, że schematy to już przeszłość.
Nietypowe wesele i ślub? Prywatna kaplica w pałacu? Czemu nie!
Branża weselna to jedna z tych, które bardzo szybko dostosowują się do zmieniających trendów. A specjaliści, którzy zajmują się planowaniem ślubów, chcą jak najlepiej sprostać oczekiwaniom młodej pary.
Dlatego też wiele hoteli i innych miejsc, które organizują przyjęcia dla nowożeńców i ich gości, stara się nadążyć za zmieniającymi się trendami, a czasem nawet je wyprzedzić.
- Czasy, kiedy to goście i państwo młodzi dostosowywali się do oferty, już minęły. Dziś to oni rządzą, a my dla nich zarządzamy - przekonuje Agata Szymańska z Pałacu Mortęgi Hotel&SPA, uroczego i kameralnego miejsca na Mazurach. - Jeżeli narzeczeni chcą wziąć ślub cywilny, uroczystość odbędzie się w specjalnie dla nich udekorowanej Pałacowej Glorietcie. Pary bardzo to miejsce lubią, bo rzeczywiście ma niezwykły urok. Kto marzy o ceremonii z udziałem księdza, może wziąć ślub w naszej Pałacowej Kaplicy zbudowanej w neogotyckim stylu. Nie ma nic piękniejszego niż światło, które wpada do kaplicy i towarzyszy tym podniosłym chwilom. A po oficjalnej części uroczystości, goście przechodzą do weselenia się. Mogą bawić się zarówno w pałacowych salach, jak i w letnim namiocie nad wodą, a latem w parku - wylicza.
- Tak, zaślubiny są rytuałem przejścia. Zmieniamy status społeczny i trzeba temu nadać odpowiednią oprawę. Stąd te wszystkie oryginalne plenery. Dziś narzeczeni reżyserują swoje uroczystości, tworzą film, którego są pierwszoplanowymi aktorami - dodaje dr Golonka-Czajkowska. - Dbają o każdy szczegół: od choreografii, menu, niespodzianki dla gości po aranżacje. To jest coś w rodzaju projektu, ale też przygody życia.
Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy? Odpowiedź zależy od wielu czynników
Pierścionek zaręczynowy obok obrączki to dla wielu kobiet jeden z najważniejszych elementów biżuterii. Stanowi symbol miłości wręczany przez mężczyznę swojej wybrance serca. Czy wiesz, na jakim palcu ...
Nietypowe wesele - młyn, kopalnia, ceglarnia
Przyjęcie weselne to celebracja tego, że para zawarła związek małżeński. Do tej pory popularnym miejscem na imprezę były szlacheckie dworki. Obecnie młodzi szukają czegoś bardziej oryginalnego. Wesele mogą zorganizować w kopalni soli w Wieliczce. To niesamowite miejsce i niebagatelna atrakcja bawić się kilkaset metrów pod ziemią. Dodatkowo ci, którzy przesadzą z alkoholem dostają tu bonus - zminimalizowane skutki nadużycia, które gwarantuje mikroklimat kopalni. Interesującą lokalizacją jest również miejski ogród. W Krakowie można bawić się na weselu zorganizowanym w renesansowych ogrodach Muzeum Archeologicznego (w ścisłym centrum miasta), w Warszawie na przykład w ogrodzie botanicznym.
W jakim jeszcze innym ciekawym miejscu można zorganizować wesele? W starym odrestaurowanym młynie, w dawnym budynku browaru, ceglarni, a nawet w stodole. Weselne namioty można ustawić prawie w każdym plenerze, branża ślubna bardzo o to dba.
Przy dworkach, pałacach zawsze są okazałe ogrody i urokliwe zakątki. Bliskość takich miejsc jest szczególnie ważna, bo państwo młodzi nie zostawiają już gości zaraz po obiedzie i nie pędzą na umówioną sesję fotograficzną do studia. Mogą ją wykonać w plenerze, co teraz jest bardzo modne.
Bierzesz ślub cywilny? O to trzeba zadbać
Ślub cywilny to inaczej ślub świecki, który zawierany jest przed urzędnikiem w urzędzie stanu cywilnego. Jest równie ważny co ślub kościelny i tak samo wymaga wielu przygotowań. Warto wiedzieć, jakich...
Niestandardowe atrakcje weselne
W dniu zaślubin liczy się nie tylko sama chwila składania przysięgi małżeńskiej i miejsce wesela oraz jedzenie. Młodzi chcą czymś swoich gości zaskoczyć. Pomysłów jest naprawdę dużo - od fotobudki, w której każdy może zrobić sobie szybkie zdjęcie polaroidem, a które potem wiesza się na specjalnej tablicy, chociażby w ogrodzie, przez budkę z lodami tajskimi, po kucharza, który będzie gotował na żywo. Taki zamówiony pokaz zapamięta się długo, wszak przyglądanie się pracy szefa kuchni to odkrywanie małych i dużych tajemnic.
Nowoczesne wesele nie kojarzy się już z siedzeniem przy stole, przyśpiewkami i obżarstwem. To przede wszystkim ma być miło spędzony czas, dlatego państwo młodzi zastanawiają się nad niestandardowymi atrakcjami weselnymi. Na przyjęciu pojawiają się gry zespołowe w ogrodzie (twister), wspólne układanie bukietów, palenie fajki wodnej. Młodzi mają też nowe pomysły: kreator czy kreatorka zapachów, którzy pomogą gościom skomponować indywidualne perfumy; artysta, który narysuje zabawne, ale nieobraźliwe portrety. Ostatnio do łask wraca flirt towarzyski - goście dostają karty i... dobrze się bawią. Organizowany jest również pokaz zdjęć pary młodej z czasów narzeczeństwa albo z lat jeszcze wcześniejszych, pokazy laserowe, mapping.
Można też zaprosić ciekawego i znanego gościa, który doda prestiżu całej uroczystości lub wróżkę, która przepowie przyszłość nie tylko państwu młodym.