Z powodu pandemii sytuacja Polek na rynku pracy zmieniła się na gorszą. Więcej pracują i mniej zarabiają

Maciej Badowski
Opracowanie:
Prawie 39 proc. ankietowanych przyznało, że musi obecnie pracować i jednocześnie opiekować się rodziną.
Prawie 39 proc. ankietowanych przyznało, że musi obecnie pracować i jednocześnie opiekować się rodziną. Tomasz Stokowski/ Polska Press
Polki boją się utraty pracy, godzą się na mniejsze zarobki i przyznają, że nawet w trakcie urlopu były lub są zmuszane do wykonywania zawodowych obowiązków. Ponadto 1/3 kobiet przyznaje się, że poświęca na pracę więcej czasu i ma więcej obowiązków zawodowych niż przed wybuchem pandemii. 1/3 pracuje obecnie nawet po 11 h dziennie, nierzadko łącząc obowiązki zawodowe z opieką nad rodziną.

Jak wynika z danych Fundacji Sukces Pisany Szminką- pandemia koronawirusa dość negatywnie wpłynęła na sytuację zawodową Polek.Co piąta ankietowana przez Fundację obawia się utraty pracy, a prawie 12 proc. już ją straciło. Do tego co 10. nie wie czy nie nastąpi to w najbliższej przyszłości.

Według GUS w kwietniu bez pracy pozostawało ogółem 5,8 proc. Polaków (960 tys. Polaków), z czego około połowę stanowiły kobiety. W kwietniu br. w porównaniu z marcem przybyło ogółem 56,4 tys. bezrobotnych, wśród obu płci. Jednak urząd statystyczny podaje tylko dane o bezrobociu rejestrowanym, nie bierze pod uwagę małych firm i dotyczą one zatrudnionych na umowach o pracę.

Tymczasem, jak wynika z raportu Fundacji, z powodu zapaści w turystyce, branży beauty, gastronomii czy eventowej wiele kobiet pracujących na umowach zlecenie czy o dzieło jest obecnie w trudnej sytuacji. Wiele firm, które stara się przetrwać, składa wnioski o pomoc rządową w ramach tarcz antykryzysowych. Aby nie przeprowadzać zwolnień zdecydowało się na obniżki wynagrodzeń.

Zgodnie z tym, 36,5 proc. Polek ankietowanych przez Fundację przyznało, że spotkała je ta sytuacja. U niemal 13 proc. kobiet zarobki spadły o 10-20 proc., a u 11 proc. o 20-50 proc. Co dziesiąta przyznała, że w wyniku pandemii zarabia mniej aż o połowę. - Z drugiej strony 42 proc. ankietowanych odpowiedziało, że ich pensja się nie zmieniła, a ok. 5 proc. przyznała, że otrzymała podwyżkę- czytamy we wnioskach z raportu.

Zmiana w dochodach Polek nie oznacza, że pracują one mniej. Prawie 1/3 ankietowanych odpowiedziała, że od czasu rozpoczęcia pandemii w Polsce pracuje więcej niż wcześniej. Co więcej u ok. 29,5 proc. kobiet czas pracy wydłużył się od 1 do ponad 3 godzin.

Jednak prawie 65 proc. ankietowanych zapytana przez Fundację, czy wierzy w rozwój zawodowy odpowiedziała twierdząco. Niestety w możliwość awansu i podwyżki w najbliższym czasie nie wierzy aż 58,8 proc. ankietowanych, a 15,5 proc. nie wie, czy może na to teraz liczyć. 1/3 uważa, że przez sytuację związaną z koronawirusem straciła możliwość uzyskania lepszego stanowiska w firmie, rozwoju zawodowego czy udziału w nowym projekcie. Cieszy fakt, że w czasie pandemii większość Polek nie czuje się dyskryminowana - jednak odsetek pań, które tego doświadczają nie jest mały i wynosi 13,5 proc.

Wyniki ankiety pokazały, że z powodu pandemii sytuacja Polek na rynku pracy jest trudna. Polki z jednej strony boją się o bezpieczeństwo materialne swoje i swoich rodzin, ale z drugiej pozostają optymistkami- napisano w raporcie.

Obejrzyj wideo:

Premier przedstawił czwarty etap odmrażania gospodarki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

d
dorr

Szkoda, że nikt nie napisał ile z tych kobiet wzięło wolne na opiekę nad dziećmi o nie obchodziło ich co się w firmie dzieje n

G
Gość
6 czerwca, 10:08, Gość:

W badaniach feministycznych organizacji na studia trafia nadal 90% mężczyzn i to bez egzaminów, małe i średnie przedsiębiorstwa to w całości męskie przedsięwzięcia bo mają masowe darmowe szkolenia i wsparcie a kobietom zostaje tylko kilof łopata i miotła. Czyż nie tak ?

Walisz smuty tak jak ten co napisał ten artykuł jak można pisać takie brednie że kobiety skoro połowa to faceci ale pisze się tylko o kobietach a niby faceci nie stracili pracy nie boją się o pracę nie mają zmniejszonej pensji i co ty bredzisz że faceci idą na studia bez egzaminów a kobietom ktoś zakazał iść na studia albo zakładać firmy trzeba być patologicznym PISlamistą by pisać takie brednie a co do kasy to firmy biorą kupę kasy na utrzymanie pracownika to na co idzie ta kasa skoro obniżają pracownikowi pensję i ludzie nawet nie biorą najniższej krajowej tylko 1600 zł również faceci Firmy się wzbogacają a ludzie nie mają na jedzenie ludzie którzy pracują po 10 godz za 1600 zł

G
Gość

W badaniach feministycznych organizacji na studia trafia nadal 90% mężczyzn i to bez egzaminów, małe i średnie przedsiębiorstwa to w całości męskie przedsięwzięcia bo mają masowe darmowe szkolenia i wsparcie a kobietom zostaje tylko kilof łopata i miotła. Czyż nie tak ?

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet