Jak wynika z danych Fundacji Sukces Pisany Szminką- pandemia koronawirusa dość negatywnie wpłynęła na sytuację zawodową Polek.Co piąta ankietowana przez Fundację obawia się utraty pracy, a prawie 12 proc. już ją straciło. Do tego co 10. nie wie czy nie nastąpi to w najbliższej przyszłości.
Według GUS w kwietniu bez pracy pozostawało ogółem 5,8 proc. Polaków (960 tys. Polaków), z czego około połowę stanowiły kobiety. W kwietniu br. w porównaniu z marcem przybyło ogółem 56,4 tys. bezrobotnych, wśród obu płci. Jednak urząd statystyczny podaje tylko dane o bezrobociu rejestrowanym, nie bierze pod uwagę małych firm i dotyczą one zatrudnionych na umowach o pracę.
Tymczasem, jak wynika z raportu Fundacji, z powodu zapaści w turystyce, branży beauty, gastronomii czy eventowej wiele kobiet pracujących na umowach zlecenie czy o dzieło jest obecnie w trudnej sytuacji. Wiele firm, które stara się przetrwać, składa wnioski o pomoc rządową w ramach tarcz antykryzysowych. Aby nie przeprowadzać zwolnień zdecydowało się na obniżki wynagrodzeń.
Zgodnie z tym, 36,5 proc. Polek ankietowanych przez Fundację przyznało, że spotkała je ta sytuacja. U niemal 13 proc. kobiet zarobki spadły o 10-20 proc., a u 11 proc. o 20-50 proc. Co dziesiąta przyznała, że w wyniku pandemii zarabia mniej aż o połowę. - Z drugiej strony 42 proc. ankietowanych odpowiedziało, że ich pensja się nie zmieniła, a ok. 5 proc. przyznała, że otrzymała podwyżkę- czytamy we wnioskach z raportu.
Zmiana w dochodach Polek nie oznacza, że pracują one mniej. Prawie 1/3 ankietowanych odpowiedziała, że od czasu rozpoczęcia pandemii w Polsce pracuje więcej niż wcześniej. Co więcej u ok. 29,5 proc. kobiet czas pracy wydłużył się od 1 do ponad 3 godzin.
Jednak prawie 65 proc. ankietowanych zapytana przez Fundację, czy wierzy w rozwój zawodowy odpowiedziała twierdząco. Niestety w możliwość awansu i podwyżki w najbliższym czasie nie wierzy aż 58,8 proc. ankietowanych, a 15,5 proc. nie wie, czy może na to teraz liczyć. 1/3 uważa, że przez sytuację związaną z koronawirusem straciła możliwość uzyskania lepszego stanowiska w firmie, rozwoju zawodowego czy udziału w nowym projekcie. Cieszy fakt, że w czasie pandemii większość Polek nie czuje się dyskryminowana - jednak odsetek pań, które tego doświadczają nie jest mały i wynosi 13,5 proc.
Wyniki ankiety pokazały, że z powodu pandemii sytuacja Polek na rynku pracy jest trudna. Polki z jednej strony boją się o bezpieczeństwo materialne swoje i swoich rodzin, ale z drugiej pozostają optymistkami- napisano w raporcie.
Obejrzyj wideo:
Premier przedstawił czwarty etap odmrażania gospodarki