Pod koniec stycznia informowaliśmy, że z powodu braku dofinansowania z ministerstwa sprawiedliwości, wygaszono jeden z numerów tzw "Niebieskiej Linii", dzięki której ofiary przemocy domowej otrzymywały pomoc.
Jeden z numerów "Niebieskiej Linii" zawieszony
Od 2009 roku wprowadzone zostały bezpłatne porady bezpośrednie, Poradnia Telefoniczna dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, a także Poradnia Mailowa.
- Dotychczas były one finansowane ze środków pochodzących z Funduszu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem i Pomocy Postpenitencjarnej – mówi Renata Durda, kierowniczka Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” IPZ. - Niestety na 2017 rok nie mogliśmy pozyskać tych środków z powodu zmiany warunków aplikowania o dotacje i wykluczenia możliwości udzielania pomocy telefonicznej i internetowej przez specjalistów. Dlatego też z dniem 1 stycznia zawiesiliśmy działalność Poradni – tłumaczy Renata Durda.
Aby umożliwić dalsze funkcjonowanie poradni, 3 lutego rozpoczęto akcję zbierania pieniędzy na platformie Pomagam.im. Potrzeba 180 tys. złotych. Jeśli uda się zebrać tę kwotę, Poradnia Telefoniczna dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem będzie działać codziennie przez 6 godzin przez okres 12 miesięcy (w godz. 12.00-18.00).
Fundusze są potrzebne na dyżury specjalistów, opłaty za lokal, środki biurowe, a także akcje promujące numer telefonu i adresy internetowe.
W 2016 roku Poradnia Telefoniczna udzieliła porad ponad 4 tysiącom osób. Pieniądze można wpłacać na platformie Pomagam.im.
- Z porad zdalnych korzystały także osoby, które chociażby wstydziły się przyznać, że padły ofiarą czynów zabronionych lub obawiały się zemsty ze strony sprawcy przestępstwa” – podkreśla Renata Durda. „Dla tych osób porady telefoniczne lub mailowe były najwygodniejszą, najtańszą, a czasami jedyną drogą, z której mogły korzystać. Właśnie dlatego pozyskanie środków na wznowienie pracy Poradni są dla nas tak ważne. Wierzymy, że wraz z Pomagam.im uda nam się zebrać fundusze i już wkrótce zarówno telefoniczna, jak i mailowa pomoc dla osób pokrzywdzonych przestępstwem zostanie wznowiona” – dodaje Renata Durda.
aneta.niezgoda@polskapress.pl
W ciągu tygodnia z rąk mężczyzn giną trzy kobiety. Gdzie można zwrócić się o pomoc?
Wideo: Dzień Dobry TVN/ x-news
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wielki powrót Ireny Santor na salony! Wszyscy patrzyli tylko na nią | ZDJĘCIA
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!