Barbie botox to hit z Tik-Toka. Na czym polega ten gorący trend urodowy? Wyjaśniamy, jakie są efekty zabiegu znanego też jako traptox

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Barbie botox czy #traptox to hit Tik-Toka i nowy trend w salonach medycyny estetycznej. Nazwa wylansowana na fali popularności kultowej lalki to jednak określenie zabiegu, który nie jest nowy. Efekty Barbie botoks to na pewno szczuplejszy wygląd całej sylwetki. Co to za zabieg i gdzie wstrzykuje się toksynę botulinową? Wyjaśniamy.

Spis treści

Czym jest Barbie botoks?

Barbie Botoks to zabieg medycyny estetyczny z użyciem toksyny botulinowej (botox), który ma za zadanie wysmuklenie i wydłużenie szyi. W ten sposób ma ona przypominać szyję słynnej lalki Barbie, której uroda od dekad jest niedoścignionym, bo nierealistycznym wzorem dla kobiet.

Zabieg botoksu i kobieta jak Barbie
Kolejna inspiracja lalką Barbie to zabieg z użyciem botoksu, który inaczej niż w większości przypadków nie dotyczy twarzy Larysa Vdovychenko, O_Lypa (małe)/Getty Images

W ramach Barbie Botox wstrzykuje się botulinę w mięsień czworoboczny, znany także jako mięsień trapezowy lub kapturowy, bo jak kaptur pokrywa kark i ramiona. Znajduje się on z tyłu szyi i sięga połowy pleców, z przodu natomiast jego krawędzie tworzą charakterystyczne „spady” po bokach.

Sprawdź też: Opalenizna z zastrzyków lub sprayu do nosa. To niebezpieczny melanotan

– Niektórzy mogą być zaskoczeni, ale Barbie botoks nie jest nowością. Nowa jest tylko nazwa. – mówi dr Marek Wasiluk z warszawskiej kliniki L’experta. – Od kilkudziesięciu lat podaje się toksynę botulinową w mięsień czworoboczny u osób cierpiących na bóle głowy. Takie wskazanie ma bardzo dobre efekty.

Specjalista podkreśla jednak, że nie jest tak w przypadku promowanego wskazania botoksu na wysmuklenie szyi.

Jakie są efekty Barbie botox?

Efekty odpowiednio wykonanego zabiegu Barbie botoks to delikatne wyszczuplenie i wysmuklenie szyi. Jest to widoczne po upływie ok. 3 tygodni. Dzięki procedurze znanej też jako trap botox czy traptox węższe wydają się także ramiona, a sylwetka – lżejsza.

Korzyścią z traptoxu może być też zmniejszenie zbyt dużego, bolesnego napięcia mięśnia czworobocznego oraz poprawa postury ciała.

Sprawdź: Za leczenie migreny botoksem płaci NFZ

Jak to działa? Podanie toksyny botulinowej wywołuje paraliż górnej części mięśnia czworobocznego. To powoduje jego osłabienie i ma dać efekt jego „oklapnięcia”, a przez to – obniżenie ramion i zmianę kąta, w jaki przechodzą one w szyję. Nie zawsze jednak rezultaty odpowiadają oczekiwaniom.

– Żeby uzyskać, jakikolwiek efekt wysmuklenia i wydłużenia szyi, należałoby podać bardzo dużą dawkę toksyny botulinowej w mięsień czworoboczny – tłumaczy lekarz.

Specjalista przypomina też, że wstrzyknięcie toksyny botulinowej to zabieg medyczny, a nie kosmetyczny. Może powodować powikłania i nie jest odpowiedni dla każdego. Przeciwwskazania to nie tylko ciąża i karmienie piersią, ale też m.in. zaburzenia neurologiczne i mięśniowe.

– Toksyna botulinowa jest lekiem wydawanym na receptę. Podawać ją mogą jedynie lekarze, koniecznie odpowiednio wykwalifikowani i przeszkoleni w tego typu zabiegach specjaliści – podkreśla dr Wasiluk z kliniki L’experta.

Szyja jak u lalki Barbie czy problemy ortopedyczne?

Lekarze przekonują, że zabieg na szyję Barbie botoks należy wykonywać z rozsądkiem, tylko pod okiem odpowiednich specjalistów i bez oczekiwań, że dzięki niemu będziemy wyglądać jak lalka. W przeciwnym razie jesteśmy narażeni na efekty uboczne procedury.

– W tej metodzie za pomocą toksyny botulinowej trzeba porazić sporą powierzchnię mięśnia. A on przecież po coś jest. Po co? Po pierwsze dźwiga staw ramienny ku górze, po drugie zgina głowę do tyłu – ostrzega ekspert medycyny estetycznej. – Tak więc porażenie zbyt mocne tego mięśnia może powodować niemożność wzruszania ramionami oraz problemy z utrzymaniem pozycji głowy, co w dobie zjawiska „szyi smartfonowej” u co drugiej młodej osoby po czasie może się objawić zwyrodnieniem i bólami.

Zobacz: Czy botoks jest bezpieczny? Poznaj jego zastosowania

Trzeba też pamiętać, że toksyna botulinowa jest droga (200-300 zł za 1 ml), a w związku z użyciem jej w znacznej ilości zabieg na ten obszar należy do bardziej kosztownych. Podczas gdy procedury w obrębie twarzy wymagają średnio 20 jednostek botuliny, tutaj potrzebne jest w sumie do 100 jednostek. Co więcej, by utrzymać efekty botoksu, zabieg trzeba powtarzać co 4-6 miesięcy. Należy przy tym liczyć się z możliwością rozwoju odporności na działanie toksyny botulinowej.

Z użyciem botoksu w większej dawce wiąże się wyższe ryzyko powikłań. Standardowe efekty uboczne to ból, opuchlizna i zasinienie w miejscu iniekcji, ale możliwa jest także reakcja alergiczna, infekcja lub porażenie okolicznych mięśni. Powoduje to ich osłabienie i problemy z unoszeniem ramion. Ramiona po zabiegu mogą też okazać się asymetryczne i wymagać korekty.

Dodaj firmę
Logo firmy Główny Inspektorat Sanitarny
Warszawa, Targowa 65
Autopromocja

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet