Czy botoks i kwas hialuronowy są kosmetykami? Główny Inspektorat Sanitarny wydał jasne stanowisko i ostrzega!

Anna Moyseowicz
Główny Inspektorat Sanitarny zachęca do upewnienia się przed zabiegiem, czy preparaty spełniają wymogi.
Główny Inspektorat Sanitarny zachęca do upewnienia się przed zabiegiem, czy preparaty spełniają wymogi. pexels.com
Zarówno botoks, jak i kwas hialuronowy wykorzystywane są w wielu zabiegach medycyny estetycznej. Utrwaliły się one jako jedne z najpopularniejszych preparatów. Pomimo tego, że mają szerokie zastosowanie w leczeniu chorób oraz obrażeń, kojarzone są właśnie z poprawą wyglądu. Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega, że produkty służące do wstrzykiwania do ciała nie są kosmetykami.

Spis treści

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega. Botoks i kwas hialuronowy to nie kosmetyki!

Główny Inspektorat Sanitarny wydał informację, w której przypomina, że preparaty wstrzykiwane pod skórę, w tym właśnie botoks i kwas hialuronowy, to nie kosmetyki. Warto o tym pamiętać, w szczególności planując poprawę wyglądu.

– Masz prawo wiedzieć, jaki produkt jest stosowany. Zapytaj osobę wykonującą zabieg, czy używa spełniających przepisy produktów leczniczych lub wyrobów medycznych – podaje GIS.

GIS w dalszej części pisze, czym tak właściwie jest produkt kosmetyczny:

Zgodnie z przepisami produkt kosmetyczny oznacza każdą substancję lub mieszaninę przeznaczoną do kontaktu z zewnętrznymi częściami ciała ludzkiego – naskórkiem, włosami, paznokciami, wargami oraz zewnętrznymi narządami płciowymi lub z zębami oraz błonami śluzowymi jamy ustnej, którego wyłącznym lub głównym celem jest utrzymywanie ich w czystości, perfumowanie, zmiana ich wyglądu, ochrona, utrzymywanie w dobrej kondycji lub korygowanie zapachu ciała.

Botoks i kwas hialuronowy. Czym właściwie są?

Kwas hialuronowy występuje naturalnie w ludzkim organizmie oraz u innych kręgowców. Jest organicznym związkiem chemicznym, należy do cukrów złożonych. Ma właściwości nawilżające. Stosuje się go między innymi przy leczeniu świeżych ran i oparzeniach, a również w reumatologii, okulistyce czy ginekologii.

Sprawdź: Powikłania po botoksie. Co najmniej 67 osób ofiarami zabiegu na otyłość. Zatrucie możliwe też po zastrzykach na zmarszczki – zobacz objawy

Botoks, inaczej toksyna botulinowa bądź jad kiełbasiany, jest substancją silnie toksyczną, ale w mniejszych dawkach ma swoje zastosowanie w medycynie. Stosuje się go podczas zabiegów związanych z mięśniami i nerwami. Pomaga między innymi na migreny, nadpotliwość czy bruksizm a w medycynie estetycznej wykorzystuje się go do redukcji zmarszczek.

Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny, Botoks to nie kosmetyk

Zadbaj o swoje naturalne piękno!

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Główny Inspektorat Sanitarny
Warszawa, Targowa 65
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet