Spis treści
Te produkty przyspieszą opalanie i pozwolą na dłużej zachować opaleniznę
Czy można wzmocnić opalanie skóry od wewnątrz? Oczywiście! Te produkty spożywcze przyspieszają opalanie skóry, ale również dbają o jej zdrowie. Sprawdź, co warto włączyć do jadłospisu.
Sprawdź też: Opalenizna z zastrzyków lub sprayu do nosa. To niebezpieczny melanotan
Czy opalanie się jest bezpieczne?
Opalanie się to proces ciemnienia skóry w wyniku naturalnej reakcji komórek na działanie promieniowania ultrafioletowego (UV). Jedną z zalet ekspozycji skóry na słońce jest fizjologiczna synteza witaminy D3, która odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego, nerwowego czy pokarmowego. Jej niedobór może przyczynić się do rozwoju osteoporozy, nadciśnienia tętniczego krwi, bezsenności, a nawet depresji.
Czytaj także: Masz krem przeciwsłoneczny z zeszłego roku? Lepiej go wyrzuć i nie ryzykuj. Zwróć uwagę na ten szczegół na opakowaniu
Aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na witaminę D, wystarczy przez 15-20 minut dziennie, w godzinach 10-15, wyeksponować na promienie UV ramiona, łydki oraz szyję. Należy jednak pamiętać, że nadmierne spędzanie czasu na słońcu zwiększa ryzyko rozwoju niebezpiecznego udaru cieplnego.
Przebywając długo na zewnątrz, należy zabezpieczać skórę odpowiednimi filtrami przeciwsłonecznymi z wysokim SPF, które zmniejszą ryzyko poparzenia słonecznego. Niestety, promieniowanie UV może powodować wiele problemów skórnych, w tym nasilać objawy łuszczycy, trądziku pospolitego, a także atopowego zapalenia skóry, a także wywoływać wysypkę.
Światowa Organizacja Zdrowia przestrzega także, że nadmierne opalanie się to główny czynnik rozwoju czerniaka – złośliwego nowotworu skóry. Szacuje się, że co roku w Polsce rozpoznaje się 3 tys. nowych przypadków tego raka, z czego nawet 40 proc. kończy się śmiercią!
Skóra jest wrażliwa na słońce przez cały sezon. Zobacz, jak wybrać właściwą ochronę
Pierwsze promienie słoneczne na skórę po zimie mogą zrobić więcej szkód niż pożytku. Warto przygotować ją do lata, odsłaniając ostrożnie i stosując kosmetyki ochronne. Warto stosować je każdego dnia, ...
Zasady bezpiecznego opalania
Chcąc uzyskać złocistą opaleniznę, należy przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie. Podrażniona i poparzona skóra będzie się łuszczyć, a z naszej opalenizny mogą pozostać tylko nieestetyczne plamy, które dodatek już nigdy się nie przyciemnią.
Poniżej przedstawiamy główne zasady bezpiecznego opalania się:
- Używaj kosmetyków do opalania z filtrem przeciwsłonecznym, które w pewnym stopniu chronią skórę przez promieniami słonecznymi, a jednocześnie pozwalają w bezpieczniejszy sposób uzyskać brązową opaleniznę.
- Nawadniaj się i nawilżaj skórę odpowiednimi kosmetykami. Sucha i popękana skóra jest wrażliwsza na promienie słoneczne i szybciej może ulec poparzeniu.
- Unikaj długiego opalania się w godzinach, kiedy słońce jest najwyżej, czyli między 10 a 15. Zawsze korzystaj wtedy z filtrów ochronnych!
- Chroń oczy. Promienie słoneczne mogą uszkadzać wzrok, dlatego pamiętaj o okularach przeciwsłonecznych, ale tylko takich, które posiadają filtr UV i certyfikat CE.
- Zasłaniaj głowę. Promienie słoneczne nagrzewają skórę głowy, co zwiększa ryzyko udaru cieplnego (i może ją poparzyć), dlatego pamiętaj o nakryciu głowy – może to być chusta, czapka lub kapelusz.
- Chroń znamiona i pieprzyki przed promieniami UV. Charakteryzują się one genetycznymi zmianami barwnikowymi i choć nie są groźne, ich nadmierna ekspozycja na słońce może zwiększać ryzyko rozwoju nowotworu.
- Przed opalaniem sprawdź, czy przyjmowane leki albo zioła nie wchodzą w reakcję chemiczną z promieniami UV. Do takich środków należą przede wszystkim niektóre medykamenty stosowane przy leczeniu cukrzycy (glipizyd, metformina, chorpropamid), depresji, a także nadciśnienia tętniczego. Warto także uważać na opalanie podczas stosowania leków przeciwnowotworowych oraz środków hormonalnych. Dodatkowo reakcję fotouczulającą i powstawanie plam na skórze moga wywołać zioła takie jak dziurawiec czy sok z limonki.
Wypróbuj 8 naturalnych filtrów UV, które chronią skórę przed słońcem!
Naturalne substancje mogą pomóc w ochronie skóry przed szkodliwym działaniem słońca! To przede wszystkim olejki, które mają też działanie pielęgnujące. Choć nie zastąpią filtrów z wysokim faktorem SPF...