Worki pod oczami powstają w wyniku prześwitujących przez naskórek naczyń krwionośnych. Najczęściej są objawem zmęczenia organizmu na skutek wielogodzinnej pracy przy komputerze, niewyspania się, bezsenności lub złej jakości snu.
Worki pod oczami - przyczyny powstawania
Sińce pod oczami mogą wystąpić też pod wpływem nadmiernego stresu, palenia papierosów, zbyt częstego spożywania alkoholu i kofeiny oraz przyjmowania niektórych leków (np. antykoncepcyjnych). Cienie pod oczami objawiają się też na skutek odwodnienia organizmu, jako reakcja alergiczna lub z powodu nieprawidłowej diety. U niektórych osób występują również w wyniku uwarunkowań genetycznych. Ponadto worki pod oczami są także naturalnym następstwem starzenia się organizmu, więc wraz z wiekiem pojawiają się coraz częściej.
Jak zapobiegać workom pod oczami?
Co na worki pod oczami sprawdza się najlepiej? Jedną z wielu domowych metod jest zastosowanie okładu z plasterków zielonego ogórka lub ziemniaka. Sposób ten doskonale nawilża skórę, powodując zmniejszenie obrzęków i łagodzenie podrażnienia. Równie skuteczne są okłady z rumianku lub czarnej herbaty. Po zaparzeniu i ostudzeniu torebek należy przyłożyć je do oczu na ok. 10 minut. Przydatny jest też masaż kostkami lodu lub przykładanie schłodzonych łyżeczek.
W przypadku nasilonego objawu warto udać się do kosmetyczki. Jednym z popularnych zabiegów na sińce pod oczami jest drenaż limfatyczny. Ten specjalny rodzaj masażu usprawnia przepływ limfy, co powoduje zmniejszenie cieni. Zabieg musi być wykonany kilkakrotnie, aby przyniósł oczekiwany rezultat. Alternatywną metodą jest mezoterapia, czyli wstrzykiwanie pod skórę substancji pielęgnacyjnych, np. heksapeptydów i ruszczyku.
Aby uniknąć worków pod oczami, należy pamiętać o zdrowym trybie życia. Higiena snu (8 godzin niezakłóconego snu na dobę) oraz aktywność fizyczna zmniejszają szansę na pojawienie się defektu. W przypadku długotrwałej pracy przy komputerze należy robić regularne przerwy zapewniające odpoczynek dla oczu. Ważna jest też prawidłowa dieta bogata w cynk, żelazo i witaminę C oraz unikanie bądź ograniczenie spożywania alkoholu, kofeiny oraz tytoniu.
Warto przeczytać również:
Krem na cienie pod oczami i korektory: sposób na worki pod oczami
Krem na cienie pod oczami jest skuteczną metodą w walce z tym problemem. Warto zwrócić uwagę na kremy na bazie witamin C oraz K i z dodatkiem kofeiny. Używanie kremu działa obkurczająco na naczynka, co powoduje rozjaśnienie cieni. Krem na worki pod oczami nie powinien być tłusty ani ciężki. Należy więc wybrać lekki preparat lub żel.
Dermatolodzy zalecają również stosowanie kremów o niewielkim stężeniu retinolu, który zapobiega utracie elastyczności skóry. Skuteczne są też wyciągi roślinne np. z kasztanowca, świetlika, miłorzębu japońskiego lub skrzypu polnego. Poprawiają one krążenie, stymulują syntezę kolagenu oraz zapobiegają poszerzaniu się naczyń krwionośnych. Ważnymi składnikami kremów są również: kwas hialuronowy nawilżający naskórek, a także koenzym Q10, który ujędrnia i uelastycznia skórę. Aby zwiększyć skuteczność wybranego preparatu, należy delikatnie wmasować go w skórę, co odblokowuje naczynka limfatyczne.
W ukrywaniu cieni pomaga stosowanie korektorów o ton jaśniejszych od odcienia skóry. Najlepiej wybrać w tym celu korektor mineralny lub rozświetlający. Należy nałożyć go na granicy opuchlizny, a następnie przypudrować dla zwiększenia efektu.
Jeśli sińce pod oczami są bardzo widoczne, warto zastosować kolorowy korektor tonujący, a następnie lekki korektor rozświetlający o odcieniu zbliżonym do koloru skóry. Jeżeli cienie pod oczami są niewielkie, nałóżmy sam korektor rozświetlający.
Cienie pod oczami a problemy zdrowotne
Sińce pod oczami zwykle nie są objawem chorobowym, jednak ich przewlekłe występowanie może świadczyć o nieprawidłowościach organizmu. Jeżeli utrzymują się przez długi czas i dodatkowo towarzyszą im wymienione poniżej objawy, konieczna jest konsultacja z lekarzem.
Żółta barwa sińców może świadczyć o chorobach wątroby i pęcherzyka żółciowego. W takim przypadku zwykle towarzyszą im mdłości, gorzki posmak w ustach, wzdęcia i gazy oraz silny ból głowy i między łopatkami.
Jeżeli worki pod oczami towarzyszą kołataniu serca, suchej skórze, zaburzeniom pamięci i uczuciu zimna, wówczas może to wskazywać na nadczynność lub niedoczynność tarczycy.
Sińce pod oczami mogą również wiązać się z nieprawidłowym funkcjonowaniem nerek. Wskazują na to takie objawy jak:
- opuchlizna twarzy, stóp i kolan,
- ból w okolicy lędźwiowej,
- uczucie ciągłego zmęczenia.
Inną chorobą, przy której pojawiają się worki pod oczami, jest cukrzyca. Wskazują na nią wzmożone pragnienie, osłabienie organizmu, nagła utrata wagi oraz częstomocz.
Marta "Mandaryna" Wiśniewska o kobiecej solidarności
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Piotr Głowacki ma WREDNĄ ŻONĘ? Przed kamerami pokazała swoją prawdziwą twarz
- Tak Dowborowie wparowali na premierę do teatru! Wielu uzna to za NIESTOSOWNE! [FOTO]
- Dominika Kulczyk zszokowała gapiów! Milionerka rzuciła się do dzikiego tańca ZDJĘCIA
- Syn Steczkowskiej poszedł na szkolenie wojskowe. Ciągnął walizkę po piachu