Co kolor krwi miesiączkowej mówi o twoim zdrowiu? Różowy, brązowy czy szary? Sprawdź, o czym świadczy kolor krwi menstruacyjnej

Monika Góralska
Kolor krwi menstruacyjnej nie zawsze musi być czerwony, a zmiana jego koloru może świadczyć o nieprawidłowościach, a nawet chorobach.
Kolor krwi menstruacyjnej nie zawsze musi być czerwony, a zmiana jego koloru może świadczyć o nieprawidłowościach, a nawet chorobach. saskekun/123rf.com
Niewiele z nas zwraca uwagę na kolor krwi miesiączkowej, a tymczasem może on dużo powiedzieć na temat stanu naszego zdrowia. Obserwując kolor, ale też konsystencję czy zapach krwi menstruacyjnej możesz wykryć stan zapalny, a nawet chorobę. Sprawdź, jaki kolor krwi miesiączkowej jest prawidłowy, a kiedy powinien wzbudzić twój niepokój.

Spis treści

Czym jest krew menstruacyjna?

W czasie cyklu miesiączkowego, który rozpoczyna się w pierwszym dniu krwawienia i trwa aż do kolejnego, pogrubia się wyściółka macicy, czyli endometrium. Jest ono systematycznie nadbudowywane, aby przygotować macicę na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej, która się w nim zagnieżdża. Jeśli jednak zapłodnienie nie nastąpi, nadbudowana warstwa endometrium złuszcza się i jest wydalana. Krew miesiączkowa składa się więc nie tylko z krwi, ale też z błony śluzowej macicy oraz komórek nabłonka pochwy.

Jaki kolor powinna mieć krew miesiączkowa?

Kolor krwi miesiączkowej nie musi być krwistoczerwony, aby był prawidłowy. Dodatkowo w czasie okresu może się on zmieniać, przybierając barwę od bladoczerwonej lub różowej, poprzez krwistoczerwony aż do brązowej. Zmienność ta jest zależna od tego, ile czasu krew pozostawała w macicy i pochwie. Im dłużej krew tam przebywa, tym jest ciemniejsza, ponieważ styczność z powietrzem powoduje jej utlenianie i ciemnienie. Jeśli jednak zauważysz, że kolor krwi jest inny niż zwykle oraz że zmieniła się jej konsystencja, np. pojawiły się skrzepy lub krew jest rozwodniona czy zbyt gęsta, lepiej od razu skonsultuj to z lekarzem. Zobacz, jaki kolor może mieć krew miesiączkowa i kiedy jest to niepokojące.

Czerwone i jasnoczerwone krwawienie

Jest to prawidłowa barwa krwi miesiączkowej i zwykle pojawia się na początku okresu, gdy krew wypływa z pochwy bardzo szybko i intensywnie. Świadczy o tym, że w macicy nie zalegają resztki endometrium. Jej kolor w kolejnych dniach menstruacji może się zmieniać, przeważnie ciemnieje i przybiera barwę ciemnoczerwoną, ceglastą, aż po kolor brązowy.

Brązowy kolor krwi menstruacyjnej

Może on przybierać barwę od bordowej do ciemnobrązowej i świadczyć o tym, że z macicy wydalane są resztki endometrium, które nie zostały w pełni usunięte w czasie poprzedniego okresu. Zalegające przez dłuższy czas w macicy i pochwie resztki krwi i niewielkie skrzepy utleniają się pod wpływem dostępu powietrza i ciemnieją. Nie jest to niepokojący objaw, jednak mimo to pamiętaj o regularnych wizytach kontrolnych u ginekologa.

Różowa krew menstruacyjna

Różowy lub jasnoczerwony kolor krwi miesiączkowej może świadczyć o niskim poziomie estrogenu. Jeśli do tego miesiączka jest skąpa, to należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem, ponieważ taki stan może świadczyć o zespole policystycznych jajników lub początkach menopauzy. Jasny kolor miesiączki pojawia się również u sportowców i osób intensywnie ćwiczących. Wiąże się to bowiem ze zwiększonym wysiłkiem fizycznym, przyjmowaniem większej ilości płynów oraz redukcją masy ciała, co obniża poziom estrogenu w organizmie i również powinno być skonsultowane z lekarzem.

Wodnista miesiączka

Bardzo jasny lub rozwodniony kolor krwi oraz skąpe miesiączki trwające krócej niż 3 dni mogą świadczyć o niedoborze witamin lub składników mineralnych i być objawem anemii, a nawet nowotworu narządów rodnych. Rozwodniona miesiączka może jednak być wynikiem przyjmowania dużej ilości płynów. Niemniej jednak objaw ten należy skonsultować z lekarzem ginekologiem.

Szara krew miesiączkowa

Krew z domieszką szarych pasm lub szara wydzielina z pochwy zwykle oznacza infekcję intymną lub jest objawem choroby wenerycznej (przenoszonej drogą płciową). Może jej towarzyszyć nieprzyjemny zapach. Najlepiej jest udać się do lekarza w celu określenia przyczyny takiego objawu i podjęcia odpowiedniego leczenia. Jeśli pojawia się szara krew miesiączkowa, a cykl menstruacyjny był dłuższy niż zwykle, szara krew może być oznaką poronienia.

Ciemnoczerwona miesiączka ze skrzepami

Pojawianie się w krwi menstruacyjnej dużej ilości skrzepów, zwłaszcza jeśli są one dość sporych rozmiarów, może świadczyć o zaburzeniach krzepliwości krwi, mięśniakach macicy, a także wiązać się z niskim poziomem progesteronu i wysokim poziomem estrogenu w organizmie. Koniecznie udaj się do lekarza, aby ustalić przyczynę pojawiania się skrzepów i jak najszybciej podjąć odpowiednie leczenie.

Kiedy skonsultować się z lekarzem?

Jak widać, kolor krwi może świadczyć o różnych nieprawidłowościach, a nawet chorobach, o istnieniu których nie zdawałyśmy sobie sprawy. Również inne cechy krwi miesiączkowej mogą dużo nam powiedzieć o stanie naszego zdrowia. Zwróć również uwagę na długość cyklu oraz okresu, a także objawy PMS (zespołu napięcia przedmiesiączkowego) i pojawiające się w trakcie miesiączki. W razie zauważenia tych objawów zapisz się jak najszybciej do lekarza ginekologa:

  • krwawienia są nieregularne – dopuszczalne odchylenie w liczbie dni okresu to 1-2 dni. Jeśli jeden cykl trwa 21 dni, a drugi 30 oznacza to, że masz nieregularne cykle,
  • obfite krwawienia – gdy musisz zmieniać podpaski lub tampony nawet co godzinę, a krwawienia trwają dłużej niż 5-6 dni,
  • skąpe miesiączki – gdy trwają krócej niż 3 dni i zużywasz 1-2 podpaski dziennie,
  • cykle są krótsze niż 21 dni lub dłuższe niż 38 dni,
  • występują krwawienia śródcykliczne – pomiędzy miesiączkami,
  • w krwi pojawiają się duże skrzepy,
  • miesiączka nie występuje od 2-3 miesięcy przy braku ciąży u kobiety nie karmiącej piersią,
  • podczas okresu masz silne bóle w dolnej części brzucha, zawroty głowy osłabienie lub wymioty.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet