Gumy, czyli tzw. taśmy w ostatnich latach zdobywają coraz większe grono fanów. Nic zresztą dziwnego, ponieważ trening z gumami przynosi wiele korzyści. Główną zaletą jest ich wielozadaniowość, pozwalająca na przeprowadzenie treningu każdej partii mięśni.
Jakie są zalety ćwiczeń z gumą?
Gumy, czyli tzw. taśmy są idealną alternatywą zarówno dla miłośników hantli i ciężarów, jak i dla tych, którzy nie potrzebują dodatkowych obciążeń. To, co zachęca do korzystania z gum to możliwość dynamicznego generowania napięcia mięśni, a także rozciągania włókien.
Taśmy nie tylko doskonale zastępują hantle, ale są także bardzo praktyczne i nie zajmują dużo miejsca w mieszkaniu. Ich rozmiar ma także znaczenie w aspekcie treningu, ponieważ można je zabrać w dowolne miejsce i przeprowadzić intensywny trening na świeżym powietrzu.
Co ciekawe, fizjoterapeuci przekonują, że ćwiczenia z gumami wiążą się z bardzo niskim ryzykiem kontuzji. Zaletą jest również cena. Koszt jednej gumy waha się od 20 do 60 zł w zależności od jej grubości, szerokości czy jakości.
Jakie efekty dają ćwiczenia z gumą?
Guma do treningu umożliwia wygenerowanie dodatkowego oporu, zmuszając mięśnie do ponadprzeciętnego wysiłku. Eksperci przekonują, że prawidłowe ćwiczenia z gumami dają tak samo mocne efekty, jak trening z obciążeniem.
Podstawowymi efektami ćwiczeń z gumą jest modelowanie sylwetki, stabilizacja czy wzmocnienie siły i wytrzymałości mięśni. Zaczynając swoją przygodę z taśmami, pamiętajmy jednak o dwóch kluczowych aspektach. Aby cieszyć się widocznymi efektami, ważna jest regularność treningów tj. 3 razy w tygodniu, a także dobrze zbilansowana dieta.
Przykładowe ćwiczenia z gumą
Jedną z zalet gum jest możliwość wykorzystania ich w każdym treningu. Poniżej przedstawiamy ćwiczenia z gumą na brzuch, pośladki oraz nogi, dzięki którym przekonasz się, że trening z gumami może dać w kość!
Odwodzenie nogi na bok
Podłóż taśmę pod obie stopy mocno je przytrzymując. Następnie chwyć jej końce lewą dłonią. Pamiętaj o wyprostowanej postawie. Przenieś ciężar ciała na lewą nogę, a prawą odsuń w bok blisko ziemi, tak, aby napiąć gumę. Odwodząc nogę w bok, nie przechylaj tułowia. Po kilku seriach zmień nogę. Dzięki temu ćwiczeniu wzmocnisz mięśnie pośladkowe.
Skręty w siadzie
To ćwiczenia jest ukierunkowane na mięśnie brzucha. Przyjmij pozycję siedzącą z lekko zgiętymi nogami. Złącz stopy, a następnie przełóż pod nimi taśmę. Złap oburącz drugi koniec taśmy i trzymaj ją przed klatką piersiową. Oderwij stopy, jednocześnie przekręcając ręce w prawą stronę, skręcając cały tułów. Następnie skręć się w drugą stronę.
Scyzoryk z gumą
W pozycji siedzącej złącz stopy, a następnie zahacz o nie taśmę. Skrzyżuj nad nimi taśmę i złap jej końce. Unieś nogi lekko ugięte w kolanach i odchyl tułów, łapiąc stabilizację ciała. Następnie wyprostuj nogi i rozłóż ręce szeroko na boki, rozciągając klatkę piersiową, napinając równocześnie brzuch.
Jaka guma do ćwiczeń będzie najlepsza?
Pomimo tego, że guma nie posiada skomplikowanej formy, jej wybór nie jest łatwy. Przede wszystkim decydując się na taśmę do ćwiczeń, należy odpowiedzieć na pytanie, w jakim celu ona będzie wykorzystywana tj. do treningu siłowego, wytrzymałościowego czy rozciągania. Przykładowo guma do podciągania powinna być szeroka, aby pomagała w utrzymaniu prawidłowej pozycji ciała.
Obecnie na rynku są dostępne trzy rodzaje tj. taśmy pilates – najczęściej używane w czasie jogi czy rehabilitacji, gumy oporowe – charakteryzują większym zakresem oporu i trwałością oraz mini bands będącymi mniejszymi odpowiednikami gum oporowych.
Warto także zwrócić uwagę na grubość taśmy, długość, a także opór. Im guma jest szersza, tym jest bardziej zdolna do większego oporu. W celu ułatwienia wyboru takiej taśmy producenci posługują się kolorami.
Niestety jednak każdy producent ma własny przyjęty model oznaczania gum, a więc przykładowo czerwona guma u jednego producenta może cechować się największą opornością, a u innego najmniejszą.