DIETA PUDEŁKOWA: CO TO JEST, NA CZYM POLEGA, DLA KOGO
Dieta pudełkowa inaczej zwana jest cateringiem dietetycznym lub fit cateringiem. Nazwa dieta pudełkowa wzięła się oczywiście z tego, że firmy cateringowe przywożą dania w pudełkach. Dieta pudełkowa to dieta kompleksowa: śniadanie, lunch, obiad i kolacja. Często można wybrać trzy lub cztery posiłki dziennie. Nie trzeba kupować produktów, aby przygotować posiłki, nie trzeba gotować i liczyć kalorii. Wystarczy zamówić, ustalić godziny dostawy i... jeść!
- Dieta pudełkowa to bardzo dobry sposób na udaną sylwetkę, do tego zwalnia nas z obowiązku codziennego gotowania - mówi Anna Falisz, dietetyk kliniczny, właścicielka Centrum Edukacji Żywieniowej i Sportu w Świętochłowicach. - Warto jednak zadbać o to, aby posiłki były zbilansowane i dostarczane o odpowiednich porach - dodaje Anna Falisz.
Dieta pudełkowa, czyli zbilansowana dieta
Jak podkreśla dietetyczka, możemy już mówić o modzie na dietę pudełkową, szczególnie w wielkich miastach, gdzie ludzie długo pracują, mają mało czasu, wiecznie się gdzieś spieszą, a tempo życia jest zawrotne. Do tego presja, aby dobrze wyglądać jest duża.
DIETA PUDEŁKOWA: DIETETYK TO PODSTAWA
Zanim zdecydujemy się na dietę pudełkową, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Po pierwsze, czy firma cateringowa oferuje kilka rodzajów menu. Powinno być ono zróżnicowane, z podziałem np. na dietę 1000 kcal, 1500 kcal, 2100 kcal itp. Ale także z wyodrębnieniem diety wegetariańskiej, bezglutenowej czy dedykowanej osobom aktywnie uprawiającym sport.
- Koniecznie trzeba sprawdzić, czy firma oferująca cetering dietetyczny zatrudnia dietetyka, który dba o to, aby posiłki zawierały odpowiednią ilość białka, tłusczu, węglowodanów, witamin i minerałów, aby miały odpowiednią kaloryczność. Musi być osoba, która czuwa nad komponowaniem posiłków, inaczej taki catering nie ma sensu - radzi Anna Falisz.
Dieta pudełkowa: przykładowe menu na śniadanie, drugie śniadanie, obiad i kolację
Przykładowe posiłki diety pudełkowej? Śniadanie to jogurt naturalny z kompozycją zbóż i gruszką, jaglanka z płatkami zbożowymi i owocami albo pasta z awokado i jajkiem. Drugie śniadanie: sałatka z rukoli, kurczaka, pomidorów i czarnego sezamu albo jajko sadzone z papryką. Menu obiadowe? Polędwiczka wieprzowa z warzywami (np. buraczkami) i kaszą pęczak; filet z indyka ze szpinakiem i kaszą jaglaną albo filet z kurczaka z batatem i czarnym ryżem. Kolacja: sałatka z pieczonego buraka, ricotty i orzechów włoskich; sałatka z rukoli, wędzonego łososia i prażonego słonecznika.
Dieta pudełkowa: firmy cateringowe a porady dietetyka
Jeśli dietetyk jest, warto zapytać, czy specjalnie dla nas skompunuje codzienną dietę.
Taka porada dietetyka coraz częściej jest bezpłatna, bo sama dieta pudełkowa nie jest tania - zaznacza ekspertka.
Niestety, w polskich realiach porada dietetyka najczęściej ogranicza się do... porad wirtualnego dietytyka, czyli skomponowania posiłków na stronie internetowej danej firmy cateringowej.
Magdalena Poprawa z Gliwic od kilku lat pracuje w Warszawie. Z diety pudełkowej korzysta od niedawna.
- Namówiła mnie koleżanka w pracy, w mojej firmie sporo osób taki catering zamawia, to bardzo wygodne - mówi Magda. - Wiem jednak, że na dłuższą metę nie ma to sensu, bo jest to droga dieta, więc pewnie przerzucę się na samodzielne przygotowywanie lunch boxów do pracy - dodaje.
ILE KOSZTUJE DIETA PUDEŁKOWA. SPRAWDŹ NA NASTĘPNEJ STRONIE
DIETA PUDEŁKOWA: CENA, ILE TO KOSZTUJE?
Dieta pudełkowa jest droga. I to jej nawiększy minus. Ceny? Trzy lub cztery posiłki dziennie kosztują ok. 50-60 złotych.
- Na pewno taniej jest, jeśli pudełka przygotujemy sobie sami. Mamy też pewność, że produkty, które wykorzystamy są świeże - podkreśla Anna Falisz, dietetyk kliniczny.
Dieta pudełkowa: efket jojo i inne minusy
Drugi minus cateringu dietetycznego to błyskawiczny efekt jojo. - Najczęściej taki catering wykupuje się jako abonament na miesiac, dwa lub nawet trzy. To jest drogie, więc ludzie po pewnym czasie rezygnują. Schudli, można zrezygnować, a efekt jojo pojawia się szybko. Bo podstawowy błąd diety pudełkowej to brak edukacji żywieniowej. To dieta, która zwalnia nie tylko z robienia zakupów i gotowania, ale także z myślenia o tym, co jemy - tłumaczy Anna Falisz.
Dlatego jeśli chcemy schudnąć i utrzymać zgrabną sylwetkę długofalowo bez efektu jojo, lepiej wybrać indywidualne porady dietetyka, który oprócz zbilansowanej diety przekaże nam wiedzę, doradzi ćwiczenia i aktywność ruchową itp.
Małe porcje to trzeci minus diety pudełkowej. Wiele osób może być po takim posiłku prostu głodnych. - A dieta nie polega na tym, że czujemy, że się nie najadaliśmy, przeciwnie - dobrze skomponowany posiłek, bogaty w białko, tłuszcze, warzywa, owoce, węglowodany jest sycący - kończy dietetyczka.