Dziecko w kuchni - sposób na wspólną zabawę

Aole
materiały prasowe
Dzieci uwielbiają spędzać czas z rodzicami i ich naśladować. Co zrobić, gdy czeka nas przyrządzenie posiłku i nie możemy pozwolić sobie na wspólną zabawę? Urządźmy ją w kuchni! Choć gotowanie z dziećmi może zająć nieco więcej czasu, nasze pociechy nie będą marudzić, nauczą się pracy w grupie i cierpliwości, a pomoc przy ugotowaniu obiadu będzie dla nich powodem do dumy i da wiele satysfakcji.

Powierzenie dziecku takich czynności jak obieranie ziemniaków czy krojenie cebuli jest zbyt ryzykowne, ale maluch może bez problemu podawać produkty, odmierzać je lub mieszać.

"Wyrabianie ciasta czy przesypywanie składników, możemy pomóc rozwijać im zdolności motoryczne. Te zadania to często znakomite zabawy sensoryczne, które stymulują zmysły. Wspólne gotowanie to także szansa, by rozwijać u dziecka kreatywność" - mówi Aleksandra Damentko, koordynatorka ds. programów edukacji żywnościowej z Federacji Polskich Banków Żywności

Każda chwila spędzona z rodzicem jest dla dziecka bezcenna. Wspólne gotowanie to nie tylko szansa na budowanie wzajemnych rodzinnych relacji, ale również doskonały sposób na sprawienie, by maluch poczuł się ważny i potrzebny, dzięki czemu ugruntujemy jego poczucie własnej wartości.

Wspólne przygotowanie posiłków to również dobra okazja na budowanie prawidłowych nawyków żywieniowych.

"Jeśli przygotowujemy kanapki, pokażmy dzieciom, że warzywa są zdrowe, korzystne dla naszego organizmu. Pozwólmy im pokroić pomidora, posmarować kanapki czy zmieszać wszystkie składniki. Na koniec najmłodsi mogą zająć się dekoracją kanapek – sprawdzi się tutaj rzodkiewka, szczypiorek, cebula albo rzeżucha. Ułożenie fantazyjnych uśmiechów, stworzenie zwierzątek czy wzorów – to dodatkowa atrakcja podczas przygotowania śniadania czy sałatki." - radzi Aleksandra Damentko.

Pod naszą kontrolą dzieci nauczą się, jak bezpiecznie korzystać z przedmiotów kuchennych, zanim postanowią na własną rękę sprawdzić, czy np. ganek z gotującą się zupą naprawdę jest gorący. Jest to też dobra okazja do nauki higieny - w ten sposób dzieci łatwiej zapamiętają, że należy przed przyrządzaniem posiłków umyć ręce, a warzywa czy owoce opłukać przed zjedzeniem.

Wspólne gotowanie uczy nie tylko samodzelności, ale i odpowiedzialności. Nasze pociechy zrozmieją, że każdy w domu ma swoje zadania do wykonania.

Zobacz także:

Wahasz się, czy posłać dziecko do przedszkola?
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet