Dziedziczenie genów po dziadkach – fakt czy mit? Co przodkowie mogą przekazać nam wraz z DNA? To nie tylko kolor oczu i włosów

Marta Siesicka-Osiak
Wideo
od 16 lat
Genetyka to skomplikowana i nadal niepoznana w wielu aspektach dziedzina biologii. Coraz nowsze odkrycia naukowców, zajmujących się dziedziczeniem, rzucają światło na pochodzenie niektórych cech naszych osobowości oraz większe ryzyko rozwinięcia się poszczególnych chorób. Czy dzięki genom dziadków możemy mieć też skłonność do podjadania lub predyspozycje do sportu? Okazuje się, że tak. Sprawdź, co jeszcze zawdzięczamy ich genom.

Spis treści

Jaki procent genów dziedziczymy po naszych dziadkach?

Informacja genetyczna przekazywana jest najpierw od dziadków naszym rodzicom, a następnie nam – czyli kolejnemu pokoleniu. Sprawia to, że jesteśmy kombinacją genetyczną czworga swoich przodków.

Geny recesywne, czyli odpowiadające za niebieskie oczy, jasne, proste włosy i grupę krwi Rh-, mogą ujawnić się dopiero w kolejnych pokoleniach.
Geny recesywne, czyli odpowiadające za niebieskie oczy, jasne, proste włosy i grupę krwi Rh-, mogą ujawnić się dopiero w kolejnych pokoleniach. fizkes/GettyImages

Przodkowie nie mają dokładnie 25-procentowego wkładu w nasze DNA, jednak ich udział rozkłada się mniej więcej równomiernie. Dokładna liczba chromosomów, które dostajemy od naszych dziadków zależna jest od… przypadku. Nie trafiają one do nas w oryginalnej formie, ponieważ najpierw przechodzą rekombinację genetyczną (wymianę materiału genetycznego, w wyniku którego powstają nowe genotypy) w ciałach naszych rodziców.

Zobacz też: O czym świadczy leworęczność? Inni, to nie znaczy, że gorsi. Czy leworęczni są bardziej inteligentni?

Oznacza to, że dany chromosom odziedziczony po mamie jest mieszanką DNA obydwojga jej rodziców. To wyjaśnia, dlaczego rodzeństwo, mimo że ma tych samych przodków, może odziedziczyć po nich zupełnie inne fragmenty DNA.

Czy geny przodków wpływają jedynie na nasz wygląd, czy może też na charakter?

Podczas połączenia komórki jajowej z plemnikiem dochodzi do połączenia dwóch zestawów chromosomów (po 23 od każdego z rodziców), które zawierają informacje genetyczne. Odpowiadają one m.in. za niektóre cechy naszego wyglądu i charakteru.

Kwestia przekazywania genów jest jednak bardziej skomplikowana, ponieważ wiele cech jest dziedziczonych wielogenowo, a na ich ekspresję mają wpływ czynniki środowiskowe np. miejsce zamieszkania czy sposób odżywiania.

Wśród możliwych do odziedziczenia cech po dziadkach wymienia się m.in.:

  1. Wygląd – geny recesywne odpowiadające m.in. za niebieskie oczy, rude lub jasne oraz proste włosy, a także grupę krwi Rh-, często ujawniają się dopiero w kolejnych pokoleniach, wówczas dziedziczymy je nie po rodzicach, ale właśnie po dziadkach, a nawet dalszych przodkach.
  2. Choroby genetyczne – specjaliści genetyki klinicznej w swoich badaniach opierają się na rodzinnej historii chorób sięgającej nawet kilkudziesięciu lat wstecz, ponieważ niektóre schorzenia mogą ujawniać się dopiero w kolejnym pokoleniu. Osoby, których dziadkowie chorowali na niektóre nowotwory np. raka piersi lub na cukrzycę, powinni poddawać się regularnie badaniom profilaktycznym.
  3. Skłonność do objadania – badania wykazały, że jeśli dziadkowie ze strony z ojca mieli tendencję do zbyt częstego sięgania po jedzenie, ich wnuki również mogą mieć problem z przejadaniem się i tendencję do otyłości.
  4. Predyspozycje do sportu – naukowy udowodnili, że aż 90 proc. możliwości rozwoju masy mięśniowej zależna jest od genów, aktywni, dobrze zbudowani dziadkowie, mogą się więc liczyć na narodziny równie sprawnych wnuków.
  5. Traumy i lęki – specjaliści zajmujący się pamięcią komórkową i epigentyką twierdzą, że silne wstrząsy emocjonalne np. związane z przeżyciem wojny, mogą wpłynąć na ekspresję genów, tym samym oddziałując na kolejne pokolenia. Traumy przodków mogą ujawnić np. w postaci nieuzasadnionych lęków, stanów depresyjnych czy fobii.

Uzupełnij domową apteczkę

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
słabewłosy
Niecały rok temu Włosy wypadały jak szalone (covida wtedy nie miałam) . Dosłownie bałam sie myć, bo wyciągałam dosłownie włosy pasmami. Do tego ogólna kondycja moich włosów była bardzo zła, mimo idealnych wyników krwi.

Łykałam biotynę . Niewiele to dawało. Jakiś czas temu byłam u nas w Poznaniu w centrum nie opodał św, Marcina na ul Ratajczaka jest sklep konopny Konopna Farmacja zaszłam tam i kupiłam pare rzeczy

Kupiłam , Szampon konopny z biotyną i ekstraktem skrzypu polnego od Pharmazis bogaty jest w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy A, B1, B2, B6, C i E, kwas fitynowy, D-pantenol i prowitaminę B5, i włąsnie jest typowo przeznaczony do zapobiegania nadmiernemu wypadaniu włosów. Szampon i ta siarka organiczna przyspieszyła wzrost włosów! siarkę organiczną MSM i szczerze powiem, pomogło. Używałam ok 2 mies. zampon przyspieszył wzrost włosów! włosy zaczeły mi szybciej rosnąć więc polecam.... faktycznie ruszyło miałam pełno baby hair jak to mówią, taka aureola puszku, czyli nowo rosnących włosów. natomiast żeby włosy się nie puszyły zaleciła stosować olejek konopny na włosy pięknie lśnią i zauważyłam że się nie łamią jak przedtem są zdrowszeZaczęłam stosować olejowanie włosów olejkiem konopnym editt . pięknie lśnią i zauważyłam że się nie łamią jak przedtem są zdrowsze stosuję go też na twarz super nawilżenie szukajcie tych produktów u nich na stronie lub u siebie w mieście !!

powiem tak dziewczyny zakochałam się w produktach z konopi dla mnie to całkiem nowy temat
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet