Ile zarabiają kobiety w woj. śląskim? Wczorajsze święto pań to idealny moment, aby przyjrzeć się ich zarobkom. Według statystyk kobiety odgrywają coraz większą rolę na polskim rynku pracy, ale nie przekłada się to na wzrost ich zarobków, które wciąż są znacznie niższe niż mężczyzn.
Wostatnim raporcie „Kobiety i mężczyźni na rynku pracy” Główny Urząd Statystyczny alarmuje: powiększa się różnica pomiędzy wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn. Obecnie ta różnica to średnio 764 zł. Mężczyźni osiągają wynagrodzenie o 9,1 proc. (374 zł) wyższe od średniego w skali kraju, natomiast kobiety o 9,5 proc. (390 zł) niższe. W konsekwencji przeciętne wynagrodzenie kobiet było o 17 proc. niższe niż przeciętne wynagrodzenie mężczyzn.
ILE ZARABIAJĄ KOBIETY? LISTA PŁAC OD 2 100 DO 34 228 ZŁ
Kliknij w zdjęcie i sprawdź listę płac
Zarobki kobiet w konkretnych zawodach LISTA PŁAC
To naprawdę niesprawiedliwe i zaskakujące o tyle, że jednocześnie systematycznie rośnie udział kobiet w ogólnej liczbie zatrudnionych. W ostatnich latach zbliża się do granicy 50 procent, a jeszcze w latach 50. XX wieku tylko nieznacznie przekraczała 30 proc. Są jednak gałęzie gospodarki, które bez pracy pań nie mogłyby się obyć. Spośród dziewięciu dużych grup zawodów, kobiety stanowią większość w pięciu. Najwyższy odsetek kobiet zaobserwowano wśród pracowników usług i sprzedawców (66 proc.), specjalistów (62 proc.) oraz pracowników biurowych (60 proc.). Najmniej kobiet pracuje jako robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy (12 proc.) oraz operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń (14).
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Lidl daje pracownikom podwyżkę od marca. Dostaną nawet 4 050 zł. To wojna Lidla z Biedronką na zarobki
Do najbardziej sfeminizowanych sekcji gospodarki narodowej należą: opieka zdrowotna i pomoc społeczna oraz edukacja, w których kobiety stanowią ok. 8 na 10 pracujących. Podobnie jest w sektorze: zakwaterowanie i gastronomia oraz działalność finansowa i ubezpieczeniowa. Natomiast w budownictwie i górnictwie rzadziej niż co dziesiąty pracujący jest kobietą. Ale mężczyźni pracują przeciętnie o 4 godziny dłużej w tygodniu niż kobiety. Wynika to przede wszystkim z tego, że więcej kobiet niż mężczyzn pracuje w niepełnym wymiarze czasu. Mniej niż 40 godzin w tygodniu pracuje 27,0 proc. kobiet.
PROGRAM "Dobrze zaprojektowane" Red. Anny Dudzińskiej