Największym i najczęstszym błędem popełnianym zwłaszcza przez dziewczęta dopiero rozpoczynające współżycie seksualne, jest kupno tabletek bez dokładnych konsultacji z lekarzem i badań. Ich wybór często podyktowany jest ceną, opiniami koleżanek lub internetowych forumowiczek.
Tym czasem każda z nas jest inna i inaczej reaguje na pigułkę hormonalną, dlatego tak ważne jest sprawdzenie, jaka forma antykoncepcji będzie dla nas najbardziej odpowiednia.
Czy lekarz może odmówić wypisania recepty na antykoncepcję?
Jak pokazują badania przeprowadzone przez NEUROHM, mimo że znaczna większość kobiet stosujących pigułki antykoncepcyjne deklaruje, iż przy przepisywaniu tabletek ginekolog powinien wziąć pod uwagę wiele różnych aspektów, to w głębi duszy nie uważają tego za konieczne. Tymczasem odpowiedni dobór antykoncepcji doustnej jest dla naszego zdrowie ogromnie ważny.
Jak działają?
Tabletki antykoncepcyjna hamują owulację dzięki hormonom, które zawierają. Różnią się od siebie ich dawką, dlatego wybór powinien być uzależniony od wieku, stanu zdrowia i trybu życia kobiety.
Pierwszy w historii azyl polityczny dla kobiety skazanej za poronienie
Lekarz ginekolog, wiedząc że nie każda tabletka i nie każdy zestaw hormonów będzie odpowiedni dla danej pacjentki, powinien najpierw przeprowadzić szczegółowy wywiad dotyczący stanu zdrowia (również najbliższej rodziny). Niezbędne jest również wykonanie badań ginekologicznego, piersi oraz cytologii.
Odpowiedni dobór tabletek nie tylko skutecznie uchroni przed nieplanowaną ciążą, ale i znacznie poprawi komfort życia, niwelując bolesne miesiączki, PMS, wpłynie na poprawę cery, łagodząc trądzik.
Jeżeli okaże się, że zapisane przez lekarza środki są źle przyjmowane przez nasz organizm (powodują mdłości, ból głowy, plamienia lub inne skutki uboczne), należy poprosić o zmianę.
W sytuacjach skrajnych może zdarzyć się, że tabletki doustne nie są przez nas tolerowane. Na szczęście mamy wtedy do dyspozycji inne metody antykoncepcji – takie jak np. ring, plaster antykoncepcyjny czy systemy wewnątrzmaciczne – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta, specjalista ginekolog-położnik, endokrynolog, seksuolog, kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Tabletka "dzień po" będzie tylko na receptę?
Więcej na temat antykoncepcji można dowiedzieć się w ramach kampanii edukacyjno-informatycznej "Antykoncepcja szyta na miarę", której celem jest budowanie świadomości kobiet na temat doustnej antykoncepcji hormonalnej oraz na temat prawidłowego doboru antykoncepcji.
Seksuolog o skutecznych metodach antykoncepcji
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Zapytaliśmy, czy ma dziewczynę! Zagadkowa reakcja Aleksandra Sikory
- Kaczorowska i Pela rozstali się PRZEZ ROMANSE?! Pikantne szczegóły tylko u nas!
- Dowbor już dawno po 60-tce, a cera jak u młódki. Tylko spójrzcie na tę szyję
- Gwiazdy "Żon Miami" przetrwały horror huraganu. Ich historie mrożą krew w żyłach