Spis treści
Pigułka antykoncepcyjna źródłem niedoborów
Przyjmowanie wielu leków – nie tylko wydawanych na receptę – zmienia sposób, w jaki organizm przyswaja i przetwarza związki odżywcze. Skutkiem może być zwiększone zapotrzebowanie na te składniki w diecie, które powinno być zrównoważone poprzez odpowiednią suplementację diety.
Nie inaczej jest w przypadku hormonalnych pigułek antykoncepcyjnych, które zażywa się codziennie przez większość miesiąca. To najpopularniejsza metoda skutecznego zapobiegania ciąży, którą w kraju może już stosować nawet co czwarta miesiączkująca kobieta.
Tabletki antykoncepcyjne zawierają syntetyczne hormony płciowe – najczęściej progestynę i estrogen, których metabolizm zubaża ustrój w pewne składniki, zwiększając ryzyko rozwoju ich niedoborów oraz ich konsekwencji zdrowotnych.
Niewiele kobiet stosujących doustną antykoncepcję hormonalną ma świadomość, że bez wzbogacenia diety w odpowiednie witaminy mogą cierpieć z powodu zaburzeń nastroju i funkcjonowania mózgu, a także są bardziej zagrożone rozwojem chorób sercowo-naczyniowych.