Spis treści
Czym jest olejek do demakijażu twarzy?
Olejek do demakijażu to kosmetyk przeznaczony do oczyszczania cery z makijażu, jak i codziennej higieny twarzy. W odróżnieniu od klasycznych produktów jego receptura jest oparta na składnikach olejowych. Skąd ten pomysł? Zanieczyszczenia to głównie łój skórny, tłuste składniki ma też większość kosmetyków, a ponieważ tłuszcz rozpuszcza tłuszcz, olejek kosmetyczny idealnie się do tego nadaje. Metoda mycia skóry olejkiem nosi nazwę OCM, z ang. oil cleansing method.
Olejkiem można myć twarz w przypadku każdego typu cery – pod warunkiem doboru odpowiedniego składu kosmetyku. Istnieją przy tym dwa główne typy olejków do oczyszczania twarzy: z emulgatorami i bez ich dodatku.
Emulgatory to środki powierzchniowo czynne, które umożliwiają połączenie fazy wodnej i olejowej, a w tym wypadku – zmycie olejku wodą. Od składu produktu w oczywisty sposób zależy sposób jego stosowania, wskazania i działanie na skórę.
Czy można myć twarz raz dziennie? Oczyszczanie cery nie musi sprawiać problemów!
Ile razy dziennie powinno się myć twarz? Czy można robić to raz dziennie i kiedy najlepiej? Opinie na ten temat są podzielone, bo część dermatologów nie poleca porannego oczyszczania skóry w zwyczajow...
Co zawiera olejek do oczyszczania twarzy?
W olejku do demakijażu, który najczęściej stanowi mieszankę odpowiednio dobranych olejów, zawarte są rozpuszczalne w nim dodatki, w tym emolienty, witaminy (np. E, pochodne witaminy C czy retinolu), wyciągi roślinne czy lotne olejki eteryczne. Ważny jest też wspomniany wcześniej emulgator. Związki te mają końcówkę „-ate” w nazwie, a jednym z łagodniejszych i polecanych jest Glyceryl Cocoate.
Olejek z emulgatorem nie zostawia tłustej warstwy na skórze i nie zapycha porów, może być stosowany przez osoby ze skórą przetłuszczającą się i trądzikową, z tendencją do powstawania wyprysków i zaskórników. Sprawdzi się też przy cerze normalnej, ale już niesuchej czy wrażliwej, ponieważ usuwa ze skóry ochronną barierę hydrolipidową. Taki kosmetyk można z powodzeniem stosować też w koreańskim rytuale dwuetapowego oczyszczania twarzy, gdy stanowi krok pośredni przed myciem jej wodą.
Olejek do twarzy bez dodatków emulgujących zwykle nie jest w całości zmywany ze skóry, dlatego poleca się go w przypadku cery suchej, odwodnionej i reaktywnych, która skłonna jest do uszkodzeń, podrażnień i stanów zapalnych. Powinien mieć naturalny skład. Choć takie produkty są droższe, spełniają podwójną rolę, zapewniając skórze dodatkowe składniki odżywcze. Można też z ich pomocą wykonać relaksujący, przeciwzmarszczkowy masaż twarzy. Dlatego na taki kosmetyk warto przeznaczyć większą sumę pieniędzy.
Sekrety urody wiecznie młodych Azjatek
W czym tkwi sekret pięknie wyglądających i młodzieńczych twarzy Azjatek? Czy to tylko kwestia genów? Większość z nas dochodzi do podobnego wniosku, jednak gdy dowiemy się, co robią Japonki czy Korean...
Jak używać olejku do mycia twarzy i demakijażu?
Olejek do demakijażu i mycia twarzy, który przeznaczony jest do zmywania wodą, stosuje się w bardzo prosty sposób – podobnie, jak klasyczne produkty oczyszczające.
Jak myć twarz olejkiem do demakijażu?
- Umyj ręce, zwilż twarz wodą, nałóż porcję olejku na dłonie i rozetrzyj na twarzy, wykonując kuliste ruchy, by spienić kosmetyk.
- Zmyj olejek ciepłą wodą, a następnie użyj zwyczajowych kosmetyków, np. kremu nawilżającego do twarzy, kremu odżywczego lub w pierwszej kolejności serum na bazie wody z kwasem hialuronowym lub olejowe np. z witaminą E.
Jak poprawnie wykonać demakijaż twarzy i oczu?
Prawidłowo przeprowadzony demakijaż pozwala utrzymać cerę w doskonałej kondycji, a także wzmacnia skuteczność pracy preparatów, z których korzystamy w kolejnych etapach wieczornego rytuału pielęgnacyj...
Mycie twarzy naturalnym olejkiem
Naturalny olejek do demakijażu twarzy często ma w swoim składzie szlachetne olejki, a ich skład często przekonuje do niezmywania ich z twarzy wodą, a na pewno nie mydłem.
Jak stosować olejek do demakijażu bez spłukiwania?
- Nałóż niewielką ilość olejku (np. jedną pompkę) na dłonie, rozprowadzić po ich powierzchni i masować twarz i szyję.
- Osącz olejek z dłoni chusteczką higieniczną lub od razu sięgnij po ciepły, zwilżony bawełniany miniręcznik (zmocz go wcześniej w gorącej wodzie i odciśnij), przyłóż do twarzy i dociśnij, by wchłonął nadmiar kosmetyku. Na koniec warto przyłożyć ręcznik zmoczony w zimnej wodzie.
- Powtarzaj ten krok w sumie 2-3 razy (zwłaszcza w przypadku zmywania makijażu), a na koniec spryskaj twarz tonikiem lub hydrolatem, np. uniwersalnym różanym, nałóż serum nawilżające i krem.
Tłusty olejek do twarzy można też zmywać wodą, jednak wciąż konieczne będzie zebranie jego nadmiaru ręcznikiem albo chusteczką.
W przypadku bardzo wrażliwej cery, która nie toleruje wody, olejek można osączyć z twarzy miękką chusteczką, spryskać twarz hydrolatem, przyłożyć drugą chusteczkę, a następnie użyć hydrolatu po raz drugi i nałożyć zwyczajowe kosmetyki.
Używanie mokrego ręcznika nie jest wskazane przy cerze trądzikowej i z wypryskami ropnymi, ponieważ sprzyja ich rozprzestrzenianiu się. Masaż twarzy olejkiem należy ograniczyć do maksymalnie minuty.
Naturalnego olejku można użyć także do demakijażu oczu, choć warto sięgnąć po produkt dedykowany również temu celowi, gdyż wtedy ma odpowiednio dobrany skład. Okuliści nie polecają jednak tego rozwiązania, podobnie jak płynów do demakijażu oczu dwufazowych, ze względu na możliwość zatkania gruczołów tarczkowych na brzegach powiek, rozwoju gradówki i stanu zapalnego.
Sprawdź ponadto:
Jaki olejek do mycia twarzy wybrać w sklepie?
Olej mycia twarzy najczęściej zawiera olejek ze słodkich migdałów, olejek arganowy lub z pestek winogron. Są to olejki do cery normalnej, podobnie jak ten z moreli czy granatu oraz lniany. Do oczyszczania cery nie poleca się ciężkiego oleju kokosowego.
Olej winogronowy sprawdzi się też w przypadku cery trądzikowej i tłustej, ponieważ reguluje pracę gruczołów łojowych i nie powoduje ich zapychania. Podobnie działa olej jojoba i rycynowy, choć ten ostatni powinien być dodatkiem. W tym samym celu stosuje się też olej tamanu. Posiadaczki takiej cery mogą też sięgnąć po olej z czarnuszki, pachnotki, konopi, krokosza barwierskiego, ogórecznika, pestek malin czy dyni.
Olej migdałowy, a także olej z dzikiej róży, ogórecznika czy kocanki są, polecane przy cerze naczynkowej. Natomiast skóra sucha i dojrzała oprócz arganowego i migdałowego doceni też olej z kiełków pszenicy, marakui czy makadamia.
Większość sklepowych olejków to mieszanka wymienionych wyżej składników w różnych proporcjach. Przy ich zakupie warto szukać produktów bez pochodnych ropy naftowej, sztucznych barwników i konserwantów.
Olejek oczyszczający taki można też przygotować samodzielnie z niedrogich olejów kulinarnych, takich jak olej z pestek winogron, słonecznikowy, lniany, sojowy czy sezamowy jasny (nie więcej niż 2-3 rodzaje w mieszance), dodając gotowy emulgator kosmetyczny.