Joga lekiem na zbolały kręgosłup i umysł. "Na jogę trafiają często osoby, które po prostu chcą poczuć się lepiej"

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
W dobie pandemii ten styl ćwiczeń zyskuje coraz większą popularność ze względu na zbawienny wpływ na kręgosłup.
W dobie pandemii ten styl ćwiczeń zyskuje coraz większą popularność ze względu na zbawienny wpływ na kręgosłup. Fot. Piotr Krzyzanowski/ Polska Press Grupa
Wiele osób kojarzy jogę z ćwiczeniami fizycznymi i chociaż zazwyczaj właśnie od tego się zaczyna, to joga dla wielu staje się czymś więcej - stylem życia. Co daje nam joga, dlaczego jej popularność rośnie i czy może pomóc w złagodzeniu problemów zdrowotnych, które nasiliły się w czasie pandemii?

Joga to system filozoficzny stworzony kilka tysięcy lat temu w Indiach, a za jego twórcę uważa się Patańdźalego. Słowo joga w sanskrycie oznacza „jedność” i chodzi tu o zjednoczenie ciała, umysłu i ducha. Aby to osiągnąć, joga proponuje nam wiele różnorodnych ćwiczeń: medytację, pranajamę (ćwiczenia oddechowe), asany (ćwiczenia fizyczne), a także praktyki etyczne (tzw. jamy i mijamy, czyli zestawy zasad obejmujące nasze zachowanie względem siebie oraz innych osób).

Na początku XX wieku joga trafiła do USA, a potem do Europy i wciąż dynamicznie się rozwija. Głównymi stylami jogi, które możemy spotkać w szkołach jogi i klubach fitness, są: ashtanga, sivananda, vinyasa krama czy kundalini. Wraz z rosnącą popularnością jogi powstają kolejne jej odmiany, które do tradycyjnych technik dodają nowoczesne lub nietypowe narzędzia pracy z ciałem, są to np. bikram joga (inaczej hot joga popularna szczególnie w USA), acrojoga, joga śmiechu, power joga i wiele innych.

W dobie pandemii ten styl ćwiczeń zyskuje coraz większą popularność ze względu na zbawienny wpływ na kręgosłup.

Joga lekiem na zbolały kręgosłup i umysł. "Na jogę trafiają ...

- Osoby, które są mocno zakorzenione w temacie i praktykują jogę ze stałą częstotliwością, wiedzą, że nie jest to tylko i wyłącznie gimnastyka. Joga wpływa na stan naszego ciała, jak i umysłu – mówi Patryk Tomaszewski, trener jogi Zdrofit i platformy treningowej online Yes2Move.com.

W dobie pandemii ten styl ćwiczeń zyskuje coraz większą popularność ze względu na zbawienny wpływ na kręgosłup.

– Joga stała się popularna, ponieważ potocznie traktujemy ją jako formę „naprawienia” naszego ciała. Na jogę trafiają często osoby, które po prostu chcą poczuć się lepiej, które mają jakieś problemy, ale nie mylmy tego z rehabilitacją. Chcemy się na jodze po prostu trochę „naprawić”. Dodatkowo wiele osób uczęszcza na jogę, traktując ją jako dodatkowy bodziec treningowy np. formę stretchingu, który pomaga rozciągnąć mięśnie i poprawia zakres ruchu naszego ciała. Ci, którzy mocniej zaangażują się w treningi jogi zrozumieją także, że jest to stan medytacji, stan ducha, który przekłada się na to jak codziennie funkcjonujemy – dodaje Tomaszewski.

Z badania na panelu Ariadna przeprowadzonego pod koniec marca dla Benefit Systems wynika, że 86 proc. Polaków odczuwa bóle kręgosłupa, a ponad połowa z nas zmaga się z tym problemem co najmniej raz w tygodniu. 13 proc. mieszkańców Polski wskazuje, że dolegliwości bólowe w obrębie pleców nasiliły się w okresie pandemii. Eksperci podkreślają, że duży wpływ na tę sytuację ma zmiana stylu życia – ograniczona aktywność fizyczna i praca zdalna z nieergonomicznym stanowiskiem przy komputerze. Potwierdzają to także dane z ZUS – w 2020 r. Polacy spędzili na zwolnieniach lekarskich z powodu bólu kręgosłupa ok. 11 milionów dni, czyli prawie tyle, co w łącznie w latach 2018-2019 (6,7 mln dni w 2018 roku i 6,9 mln dni w 2019)!

Warto zobaczyć również:

Nic więc dziwnego, że z blisko tysiąca filmów treningowych dostępnych na platformie treningowej online Yes2Move.com to właśnie joga jest stale w czołówce zestawienia treningów „Top 10 All Time”.

– Joga może pomóc w pozbyciu się bóli kręgosłupa i wspomóc powrót do formy nie tylko w znaczeniu formy treningowej, ale także do formy sprzed pandemii. Pamiętajmy jednak, że joga sama w sobie nas nie uleczy, ale w połączeniu z innymi aktywnościami może być świetnym sposobem, by zrozumieć swoje ciało. Joga może być narzędziem powrotu zdrowia w oparciu o holistyczne podejście do własnego organizmu – tłumaczy Tomaszewski.

Do rozpoczęcia przygody z jogą wystarczy wygodny strój, który nie krępuje ruchów i mata, przyda się także pomoc trenera, na którą dziś możemy liczyć zarówno w ramach zajęć grupowych w klubie fitness, jak i w domowym zaciszu, dzięki profesjonalnym treningom online przygotowanym przez joginów.

– Zawsze warto zacząć treningi, najlepiej pod okiem specjalisty, który pomoże w poprawnym wykonaniu asan. Można skorzystać też z platform treningowych, na których dostępne są prezentacje ćwiczeń i treningi o różnym stopniu zaawansowania. Treningi online z zakresu jogi prowadzone są także na żywo. Możliwości jest wiele i każdy może wśród nich znaleźć coś dla siebie – zachęca.

Okazje

Wybierz rower idealny na przejażdżki

Materiały promocyjne partnera

Sport to zdrowie!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Joga lekiem na zbolały kręgosłup i umysł. "Na jogę trafiają często osoby, które po prostu chcą poczuć się lepiej" - Portal i.pl

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet