Już co czwarte dziecko jest grubasem

Piotr Bera
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
- Tak źle jeszcze nigdy nie było. Nawet 28 proc. dzieci i młodzieży w Polsce ma nadwagę - załamuje ręce prof. Alicja Chybicka, pediatra, była prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego i szefowa Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej w szpitalu przy Borowskiej we Wrocławiu. Dlatego we Wrocławiu startuje program „Uruchamiamy dzieciaki”. Jego autorzy chcą, by dzieci zaczęły się wreszcie ruszać.

- Problem narasta i będzie narastał. Dane są mocno niepokojące. Niestety, rodzice często nie chcą przyjąć do wiadomości istnienia problemu i chwytają się opinii lekarza pierwszego kontaktu, że dziecko jest grube, bo jest chore. Przychodzi mama i mówi mi, że jej syn czy córka nic nie je, że tyje przez hormony. Od niejedzenia się nie tyje - przestrzegała prof. Anna Noczyńska, która diagnozuje i leczy otyłość dzieci we wrocławskich podstawówkach. Prof. Noczyńska będzie również jednym z ekspertów uczestniczących w programie „Uruchamiamy dzieciaki”.

Uniwersytet Medyczny razem z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym oraz Fundacją Biegaj dla Zdrowia zorganizują serię wykładów o otyłości dla nauczycieli i rodziców, przeprowadzą diagnostykę oraz pomogą w organizacji zawodów biegowych. Pierwszy wykład już 9 stycznia w sali wykładowej biblioteki UM przy ul. Marcinkowskiego 2. Początek o godz. 14.

- To będzie spotkanie otwarte. Nie tylko dla nauczycieli, ale także dla rodziców. Na pewno poruszymy kwestię aktywizacji dzieci do uprawiania sportu, zwłaszcza w czasie przerwy w lekcjach. Niestety, w tym czasie uczniowie głównie siedzą na korytarzu i rozmawiają ze sobą poprzez portale społecznościowe - mówi Monika Maziak z Uniwersytetu Medycznego.

Jednym z celów projektu jest przygotowanie programu naprawczego oraz treningu prowadzonego przez nauczycieli wuefu w szkołach podstawowych i gimnazjalnych. - Zainteresowanych „Uruchamianiem dzieciaków” jest już kilkanaście szkół we Wrocławiu. Każda placówka może zgłosić się do nas z propozycją nawiązania współpracy mającej na celu poprawę zdrowia swoich uczniów. Wystarczy napisać do nas mejla na adres: bieg2015@umed.wroc.pl - dodaje Maziak.

Prof. Noczyńska wskazywała we wrześniu, że otyłości nie należy traktować w kategorii problemów estetycznych. To wielonarządowa choroba wymagająca leczenia. Otyłość u dziecka 6-letniego w 25 proc. przypadków przyniesie otyłość w wieku dorosłym, natomiast u 12-letniego będzie to już 75 proc. W konsekwencji wzrasta zagrożenie zachorowaniem na: cukrzycę typu 2, hiperlipidemię (zaburzenia metabolizmu), chorobę wieńcową, nadciśnienie tętnicze. Do tego grozi zaburzenie miesiączkowania, żylaki i zakrzepica żył, zespół bezdechu sennego, choroba zwyrodnieniowa stawów, płaskostopie, a nawet niektóre nowotwory.

- Dziecko powinno się ruszać od momentu przyjścia na świat. Każda matka w ciąży powinna w lekkim stopniu utrzymywać ciało w ruchu, bo nie ma nic gorszego dla dziecka, niż kilkumiesięczne leżenie na kanapie przed telewizorem - uważa prof. Chybicka. - Niestety, coraz częściej mamy do czynienia z niemowlakami, które wymagają rehabilitacji, np. masowania nóżek. Wynika to m.in. z genetyki. Dzieci powinny uprawiać sport co najmniej dwie godziny dziennie. Na szczęście nowe pokolenie jest bardziej świadome zagrożenia i istnieje szansa, że nasze prawnuki będą żyły nawet 120 lat. Przecież jeszcze niedawno nasze babcie uważały, że należy jeść tylko tłusto i dużo - kończy prof. Chybicka.

Komentarze 36

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

:/
złotóweczka wpadła do portfela płatnego trolla (tfu!).
j
jerry
zlikwidować WF, a w zamian dołożyć kolejne lekcje religii. Rozwój intelektualny gwarantowany, a nadmiar tłuszczyku spali się gorliwą modlitwą.
n
nauczyciel
Najpierw niech dzieciaki zaczną ćwiczyć na w-f !!! Klasa 25 dzieciaków a ćwiczy 5 reszta nie ma koszulek, ma zwolnienie , nie chce im się i milion wymówek. Nauczyciel wymyśla już cuda na kiju , żeby dzieciaki się ruszyły, ale co zrobić jak nie wyniosły tego z domu. Wpada matka z krzykiem że jej syn na w-f się spocił bo musiał przebiec 5 kółek dookoła hali sportowej!!!! To jak te dzieci mają się ruszać jak rodzice sami wymyślają głupoty, albo pozwalają na brak ruchu... ? A krążąca opinia o tym że na w-f nauczyciel rzuca tylko piłkę to już dawno niemodna. Może tak właśnie było jak rodzice tego młodego pokolenia chodzili do szkoły i teraz im się wydaje, że tak właśnie jest w szkołach.
V
V
Trochę stopowały, żeby nie przesadzić, a i tak się biegało. Nie pamiętam, bym lądował na dywaniku za bieganie.
G
Gosc
Faktycznie w duzej czesci za otylosc dzieci sa odpowiedzialni ale nie rodzice a dorosli! Ktos przychodzi w gosci ci przynosi dzieciom?slodycze! W prezencie np.na mikolaja co wygodnie dac dzieciom?slodycze! Czemu nie owoce? Trudno dziecku wyjasnic ze nie dostanie wysokokalorycznych produktow bo jest otyle i ze to dla jego dobra.Faktycznie powinno sie wpajac dzieciom od malenkiego ze slodkie i tluste nie znaczy dobre,ale tego w pierwszej kolejnosci musza sie nauczyc wszyscy dorosli.
A
Antifa KOD
POwinien POskakać w tej sprawie z Hamasowcami z SB KOD przy takim mrozie .POkazali by jak dbać o zdrowie
G
Gosc
Moze nie chodzi o media i wyglad choc wszyscy wiemy ze z grubasow smieja sie w szkole i nie tylko dzieci ale potrafia tez docinac nauczyciele.Natomiast dzieci otyle maja problemy ruchowe ciezko im sie nawet schylic.Pozdrawiam
M
Mic
To wina rodziców, że dzieci teraz takie rosną. Jak dla wielu rodziców dobrą nagrodą dla dziecka jest wycieczka do McDonalds to brawo. Rodzicom się nie chce gotować w domu, bo łatwiej zamówić pizze. Rodzice często narzekają, że dzieci się nie ruszają, a mówią to siedząc na kanapie i sącząc piwo. Smutne to jest, bo to głównie od rodziców zależy jak ich dziecko wygląda i jak się będzie miało jego zdrowie w przyszłości. Rozumiem, że wiele osób nie chce odmawiać dziecku, ale dawanie takich syfów do jedzenia nie świadczy o miłości.
M
M.
nie wysportowany ale zdrowy !!!!!! a otyłość to choroba !!!
Z
Z Hameryki widac lepiej
I juz nadchodzi ten moment. Tyle tylko ze grubasy w Ameryce to biedni ludzie. Europejska bieda to byl permanentny brak jedzenia. Amerykanska bieda to nadmiar taniego jedzenia, doladowanego cukrem i sola, serwowanego w olbrzymich ilosciach.
Zamozni sa szczupli. I po tym sie ich poznaje.
j
ja
Bo teraz każdy musi być taki piękny, chudy i wysportowany, bo takich w mediach się promuje. Ale większość ludzi ma po prostu w d.... tą medialną nagonkę i ma wyj.... na to, że ma trochę jakiegoś sadełka. Jak to mówi state powiedzenie: "Facet bez brzucha słabo r*cha" ;)
N
Niezadowolny pasażer MPK
Osobiście nie dojeżdżam rowerem ponieważ rowery są masowo kradzione. Nawet używając najlepszych zapinek potrafią ukraść chociażby siodełko czy inny odkręcany element.
r
rert
!!!
a
awd
seksuologa lub kieckowego. Jak ci tak wali to za jakiś czas możesz być niebezpieczny.
q
qef
!!!
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet