Kampania potrwa 16 dni i ma na celu wyeliminowanie wszelkich form przemocy wobec kobiet. Działania w ramach akcji prowadzone są na skalę międzynarodową. To największa kampania tego typu organizowana na świecie.
Dlaczego akurat 16 dni?
Kampania co roku rozpoczyna się 25 listopada (wtedy właśnie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet) i trwa 16 dni, aż do 10 grudnia (tego dnia przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka). Daty są nieprzypadkowe, wybrano je celowo, aby podkreślić związek między przemocą wobec kobiet, a naruszaniem praw człowieka. Organizatorzy zwracają tym samym uwagę na to, że przemoc wobec kobiet jest przejawem pogwałcenia praw człowieka.
W jaki sposób kampania przyczynia się do ograniczania zjawiska przemocy wobec kobiet?
Osoby i organizacje zaangażowane w „16 dni Akcji Przeciw Przemocy” mają na celu uświadamianie społeczeństwa na temat wpływu, jaki niesie za sobą przemoc ze względu na płeć i czym ona tak naprawdę jest. Ważne jest również wzmocnienie lokalnych jednostek działających na rzecz walki z przemocą wobec kobiet oraz włączanie ich do akcji na międzynarodową skalę. Wspólnym celem uczestników kampanii jest także poszukiwanie nowych strategii i rozwiązań, które pomogą ograniczyć zjawisko przemocy ze względu na płeć oraz wywieranie nacisku na rządy państw, aby wdrażały działania zapobiegające i wywiązywały się ze swoich obietnic związanych z powstrzymywaniem przemocy. Wreszcie, kampania ma na celu wzmocnienie solidarności wśród kobiet na całym świecie i zrzeszanie się, aby wspólnymi siłami przeciwdziałać zagrożeniu.
Warszawa też włączyła się do akcji „16 dni”
Do kampanii przyłączyła się również stolica – w komunikacji miejskiej pojawiły się plakaty i spoty informacyjne dotyczące problemu przemocy wobec kobiet, a na stronie internetowej miasta przeczytamy, w jaki sposób zwalczać i przeciwdziałać przemocy domowej i przemocy seksualnej. Działania skierowane są przede wszystkim do świadków tego typu zdarzeń, którzy często jako jedyni są w stanie przerwać tragedię.
- Warszawa powinna zapewniać rodzinom i kobietom doświadczającym przemocy jak najlepszą opiekę i pomoc. Przemoc wobec kobiet w dalszym ciągu jest potężnym problemem w Warszawie. W zeszłym roku było zarejestrowanych 6600 niebieskich kart, w tym ponad 3200 dotyczyło kobiet
– powiedział podczas konferencji prasowej Paweł Rabiej, wiceprezydent stolicy.
Jak pokazują statystyki, problem jest poważny. Według danych z Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, tylko w 2018 roku w Warszawie zanotowano 6604 przypadków przemocy w rodzinie, w tym w 3239 zgłoszeniach ofiarami były kobiety, a w 2837 – dzieci.
Jak stać się uczestnikiem kampanii?
Każdy z nas może włączyć się do akcji „16 dni”. Jako jednostka możemy działać zarówno na własną rękę, jak i przyłączyć się do organizacji lokalnych, krajowych lub międzynarodowych, które wspierają organizowanie akcji „16 dni”. Będąc członkiem określonej instytucji lub organizacji, można także poinformować i zachęcić do wsparcia pozostałych aktywistów lub osoby stowarzyszone i wspólnie przyłączyć się do kampanii. Poniżej podajemy przykłady konkretnych działań w ramach wsparcia kampanii:
- organizowanie spotkań, wykładów, wydarzeń, paneli dyskusyjnych i wykładów skoncentrowanych na problemie przemocy wobec kobiet;
- rozpowszechnianie ulotek, plakatów oraz informacji w mediach społecznościowych na temat przeciwdziałania przemocy wobec kobiet;
- udostępnianie i przekazywanie haseł propagowanych przez organizacje, które biorą udział w akcji;
- popieranie i solidaryzowanie się z uczestnikami kampanii.