Koronawirus a aktywność na świeżym powietrzu: czy można wyjść na spacer podczas epidemii?

Marianna Leśniewicz
Podczas spaceru należy unikać kontaktu z innymi osobami.
Podczas spaceru należy unikać kontaktu z innymi osobami. Silviu Costin Iancu (Pixabay.com)
W związku z epidemią koronawirusa w Polsce zaleca się wystrzegania większych skupisk ludzi w celu uniknięcia ryzyka zakażenia. Najlepiej jest pozostać w domu i do minimum ograniczyć spotkania towarzyskie. Wiele osób zastanawia się jednak, czy w związku z nowymi obostrzeniami można wyjść z domu na spacer lub po to, by uprawiać aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Wyjaśniamy, czy w zaistniałej sytuacji można spokojnie wyjść z domu w celach rekreacyjnych i na co należy zwracać uwagę.

Nowe ograniczenia w przemieszczeniu się: czy można wyjść na spacer lub pobiegać?

Nowe zasady bezpieczeństwa związane z epidemią koronawirusa w Polsce zostały wprowadzone 25 marca i obowiązują do 11 kwietnia włącznie. Dotyczą one ograniczeń w przemieszczaniu się za wyjątkiem dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi. Co w zaistniałej sytuacji z wyjściem na spacer lub po to, by uprawiać aktywność fizyczną na zewnątrz? Otóż takie formy rekreacji są dozwolone, bowiem zaliczają się do "niezbędnych codziennych potrzeb". Należy jednak zachować bezpieczną odległość od innych oraz przestrzegać limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin). Rząd zaleca, aby tego typu wyjść było jak najmniej. Ograniczenia dotyczą natomiast placów zabaw, które są miejscem gromadzenia się różnych osób, a tym samym wysokiego ryzyka zakażenia.

Trening podczas epidemii koronawirusa: lepiej w domu czy na zewnątrz?

Eksperci zgodnie przyznają, że aktywność fizyczna na świeżym powietrzu jest dobrym pomysłem. Jak wiadomo, regularne ćwiczenia wspomagają odporność organizmu i ułatwiają zwalczanie ewentualnych infekcji. Nie ma więc przeciwwskazań do tego, by korzystać ze sprzyjającej aury i uprawiać sport na zewnątrz. Jest jednak pewien warunek: unikać należy skupisk ludzi oraz treningów grupowych (powyżej 2 osób). Najlepiej jest wykonywać trening samotnie, bez towarzystwa. Nie zaleca się natomiast korzystania z siłowni plenerowych, ponieważ dotykając sprzętu do ćwiczeń, z których korzysta wiele osób, może dojść do zakażenia koronawirusem. Dodatkowo unikniemy kontaktu z innymi ćwiczącymi osobami, zmniejszając ryzyko zarażenia się od nich wirusem.

Asany jogi są dobre na ból pleców, skrzywienie kręgosłupa, a nawet nadciśnienie. Oto popularne pozycje, które w potwierdzony sposób pomagają przy określonych chorobach i dolegliwościach. Zobacz, jak je wykonywać.

Joga działa leczniczo. Dopasuj asanę do swojego problemu. Wi...

Bezpieczną alternatywą dla treningu na siłowni jest wykonanie go w domu. Wielu instruktorów jogi czy pilatesu zdecydowało się na prowadzenie zajęć w trybie online. Warto korzystać z takich możliwości lub samodzielnie znaleźć darmowe nagranie z treningiem w sieci.

Dobrze jest także częściej wietrzyć mieszkanie, co ułatwi nam odpowiednią higienę dróg oddechowych.

Polecamy poradnik: Aplikacje i kanały do ćwiczeń w domu, czyli jak zadbać o swoją formę siedząc w domu

Spacer z dzieckiem podczas epidemii – czy to bezpieczne?

Spacery, również te z małymi dziećmi są bezpieczne, a nawet wskazane – co potwierdził sam minister zdrowia, Łukasz Szumowski. Należy jednak przestrzegać kilku zasad. W miarę możliwości należy unikać bezpośredniego dotykania klamek, przycisków w windzie i innych powierzchni, na których mogą się znajdować patogeny. Zalecane jest używanie do tego chusteczki higienicznej, którą po użyciu trzeba natychmiast wyrzucić. Szczególną uwagę na spacerze trzeba zwracać na dzieci, ponieważ mają one tendencję do chwytania czy nawet wkładania do buzi różnych przedmiotów.

Gdzie bezpiecznie jest udać się na spacer? Z pewnością nie na plac zabaw, gdyż w takich miejscach łatwo o zakażenie od innych osób czy też przeniesienie na siebie koronawirusa z poręczy czy huśtawki, na których może się on znajdować. Zalecane są spacery np. do pobliskiego parku lub lasu, unikając przy tym kontaktu z innymi osobami.

Po powrocie do domu kurtki, szaliki i czapki warto jest trzymać z dala od innych ubrań, najlepiej w osobnym pomieszczeniu i w zamkniętej szafie. Obowiązkowo należy dokładnie umyć ręce (optymalny czas to ok. 30 sekund), zaleca się również umycie twarzy dzieciom.

Warto przeczytać:

Kwarantanna a wychodzenie z domu

Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się w momencie, gdy podejrzewamy u siebie infekcję wywołaną koronawirusem i objęci zostaliśmy kwarantanną domową. Wówczas jakiekolwiek wyjścia z domu są zakazane. Niedopuszczalne jest nawet wyniesienie śmieci czy spacer z psem. Zarażeni mogą bowiem pozostawić wirusa na klamkach, przyciskach w windzie czy innego rodzaju powierzchniach.

Ważne, aby przestrzegać tej restrykcji, ponieważ osoby przebywające na kwarantannie są potencjalnymi nosicielami koronawirusa i bardzo szybko mogą przenieść go na innych. W takiej sytuacji ograniczyć należy kontakty również z domownikami. Pacjent z objawami powinien przebywać w osobnym pomieszczeniu i używać innych naczyń, sztućców czy ręczników niż pozostali lokatorzy. Najlepiej, aby korzystał także z oddzielnej łazienki, jeśli jest taka możliwość.

Jak się skupić, pracując zdalnie? Przydatne wskazówki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Tylko niby gdzie mamy spacerować na ŚWIEŻYM POWIETRZU i unikać kontaktu z innymi ludźmi, gdy zamknięto wszystkie parki, a teraz lasy!!! Czy Rząd jest mądry? Ludzie mają biegać po chodnikach i wdychać spaliny? Czy ktoś o tym pomyślał? W Warszawie NIE MA GDZIE PÓJŚĆ NA SPACER!

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet