Kosmetyków z tym składnikiem wkrótce już nie kupisz! Unia Europejska zabrania sprzedaży konkretnych produktów z uwagi na bezpieczeństwo

Anna Rokicka-Żuk
Nowy zakaz dotyczący retinolu dotyczy pewnych produktów z tym składnikiem
Nowy zakaz dotyczący retinolu dotyczy pewnych produktów z tym składnikiem yacobchuk/Getty Images
Retinol to lider wśród składników przeciwzmarszczkowych. Nie bez powodu od lat cieszy się niesłabnącą popularnością, jednak skuteczność to nie wszystko. Eksperci UE mają wątpliwości co do jego bezpieczeństwa, a wynikiem jego nowej oceny jest projekt nowych przepisów dotyczących jego stosowania. To zła wiadomość dla urodomaniaczek, które wkrótce będą musiały pożegnać się z pewnymi produktami do pielęgnacji twarzy. Zobacz, na czym polega poszerzenie zakresu zakazów odnośnie retinolu i z czego wynikają obawy.

Spis treści

Zakazany retinol. UE zaostrza przepisy

Retinol to jedna z form witaminy A. Składnik ten jest niezbędny dla zdrowej skóry, prawidłowego wzroku i reprodukcji. Jako wymagany element diety występuje w suplementach, a stosowana w kosmetykach zapewnia działanie przeciwzmarszczkowe i ujędrniające, a także leczy trądzik pospolity.

Sprawdź też: Zakaz sprzedaży kosmetyków przeciwstarzeniowych m.in. z retinolem w pierwszym kraju Europy

Jak się jednak okazuje, określone formy dodawane do kosmetyków mogą być szkodliwe dla zdrowia. Z powodu obaw o bezpieczeństwo konsumentów już wcześniej zakazano w Europie sprzedaży kosmetyków zawierających dwie postaci retinolu: kwas retinowy oraz tretynoina, czyli all-trans retinol.

Prace nad oceną bezpieczeństwa stosowania składnika jednak nie ustały, czego efektem są nowe ustalenia w kwestiach prawnych. Na początku czerwca ukazała się wstępna wersja rozporządzenia UE regulującego stosowanie kilku składników kosmetycznych, w tym właśnie form witaminy A.

Zgodnie z nowymi przepisami wkrótce z rynku znikną niektóre produkty z pochodnymi witaminy, a zwłaszcza sera, w których jej koncentracja bywa największa. Ta kategoria kosmetyków cieszy się ogromną popularnością, bo należą do najskuteczniejszych w walce ze starzeniem się skóry.

Czytaj: Te kosmetyki przeciwsłoneczne wkrótce znikną z półek. Ograniczenia w sprzedaży już od lipca 2023 r. Ich składniki zaburzają układ hormonalny

Przewiduje się, że po 2023 roku w sprzedaży dostępne będą jedynie kosmetyki zawierające określony poziom wit. A w ekwiwalentach retinolu, RE. Maksymalnie będzie to:

  • 0,05 proc. retinolu w balsamach do ciała,
  • 0,3 proc. retinolu w innych produktach do smarowania skóry, a także tych zmywalnych.

Polecamy też:

Witamina A w kosmetykach – rodzaje

Witamina A w kosmetykach występuje w kilku formach. Tą najbardziej podstawową jest all-trans retinol (nazywany retinolem i witaminą A). Ta naturalna postać występuje w żywności, w produktach odzwierzęcych – w roślinnych jest jej prekursor, beta-karoten.

Kwas retinowy jest formą najbardziej aktywną biologicznie formą witaminy A, natomiast palmitynian retinylu stanowi główna formę, w której wit. A przechowywana jest w skórze.

W kosmetykach typu kremy, serum, podkłady do twarzy czy balsamy stosowane są naturalny i syntetyczny retinol oraz jego pochodne, a także octan retinylu. Tretynoinę (all-trans retinol) można stosować jedynie w przeciwtrądzikowych produktach leczniczych na receptę.

Zobacz też: Bakuchiol to nowy retinol. Jak działa ten roślinny związek?

Dlaczego kosmetyki z retinolem są na cenzurowanym?

Witamina A z kosmetyków może być zagrożeniem dla osób, które przyjmują największe ilości tego składnika z jedzenia i suplementów diety.

Zarówno kwas retinowy, jak i palmitynian retinylu w połączeniu z działaniem promieni słonecznych mogą zwiększać ryzyko rozwoju raka skóry. Działanie fotokancerogenne stwierdzono w badaniach zwierzęcych. Istnieją także przesłanki i działanie teratogenne, czyli toksyczny wpływ na reprodukcję i rozwój potomstwa.

Kosmetyczny retinol to składnik bardzo pożądany, który stymuluje komórki skóry do produkcji budujących ją białek, kolagenu i elastyny. Pocieszający jest jednak fakt, że „słabsze” produkty z nim także będą działać. Stosowanie związku i tak rozpoczyna się od stężenia wynoszącego najlepiej 0,1 proc., by stopniowo zwiększyć tolerancję skóry – retinol działa bowiem drażniąco. W pełni skuteczny jest poziom 0,25 proc., natomiast 1 proc. zawsze było zalecanym stężeniem maksymalnym.

Źródła:

Zobacz też:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Kosmetyki z apteki

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Warszawa, pl. Powstańców Warszawy 1
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
kiciula
:OOOO coooo?! będzie trzeba robić sobie zapasy bo później już będzie dramat z kupieniem ich. jeżeli chodzi o działanie to ja mam 0,5 z nacomi i super sprawdza się na trądzik. dodatkowo jeszcze na ten problem używam serum aktywne z sevolium. to mój ulubiony duet.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet