Spis treści
Zakazany retinol. UE zaostrza przepisy
Retinol to jedna z form witaminy A. Składnik ten jest niezbędny dla zdrowej skóry, prawidłowego wzroku i reprodukcji. Jako wymagany element diety występuje w suplementach, a stosowana w kosmetykach zapewnia działanie przeciwzmarszczkowe i ujędrniające, a także leczy trądzik pospolity.
Sprawdź też: Zakaz sprzedaży kosmetyków przeciwstarzeniowych m.in. z retinolem w pierwszym kraju Europy
Jak się jednak okazuje, określone formy dodawane do kosmetyków mogą być szkodliwe dla zdrowia. Z powodu obaw o bezpieczeństwo konsumentów już wcześniej zakazano w Europie sprzedaży kosmetyków zawierających dwie postaci retinolu: kwas retinowy oraz tretynoina, czyli all-trans retinol.
Prace nad oceną bezpieczeństwa stosowania składnika jednak nie ustały, czego efektem są nowe ustalenia w kwestiach prawnych. Na początku czerwca ukazała się wstępna wersja rozporządzenia UE regulującego stosowanie kilku składników kosmetycznych, w tym właśnie form witaminy A.
Zgodnie z nowymi przepisami wkrótce z rynku znikną niektóre produkty z pochodnymi witaminy, a zwłaszcza sera, w których jej koncentracja bywa największa. Ta kategoria kosmetyków cieszy się ogromną popularnością, bo należą do najskuteczniejszych w walce ze starzeniem się skóry.
Przewiduje się, że po 2023 roku w sprzedaży dostępne będą jedynie kosmetyki zawierające określony poziom wit. A w ekwiwalentach retinolu, RE. Maksymalnie będzie to:
- 0,05 proc. retinolu w balsamach do ciała,
- 0,3 proc. retinolu w innych produktach do smarowania skóry, a także tych zmywalnych.
Polecamy też:
Witamina A w kosmetykach – rodzaje
Witamina A w kosmetykach występuje w kilku formach. Tą najbardziej podstawową jest all-trans retinol (nazywany retinolem i witaminą A). Ta naturalna postać występuje w żywności, w produktach odzwierzęcych – w roślinnych jest jej prekursor, beta-karoten.
Kosmetyczka dojrzałej kobiety. Jak dbać o cerę po menopauzie?
Nie istnieje cudowny kosmetyk, który zatrzyma procesy starzenia się skóry. Ale odpowiednia pielęgnacja – nawilżanie i ochrona przed promieniami słonecznymi, mogą spowolnić pojawianie się zmarszczek i ...
Kwas retinowy jest formą najbardziej aktywną biologicznie formą witaminy A, natomiast palmitynian retinylu stanowi główna formę, w której wit. A przechowywana jest w skórze.
W kosmetykach typu kremy, serum, podkłady do twarzy czy balsamy stosowane są naturalny i syntetyczny retinol oraz jego pochodne, a także octan retinylu. Tretynoinę (all-trans retinol) można stosować jedynie w przeciwtrądzikowych produktach leczniczych na receptę.
Zobacz też: Bakuchiol to nowy retinol. Jak działa ten roślinny związek?
Dlaczego kosmetyki z retinolem są na cenzurowanym?
Witamina A z kosmetyków może być zagrożeniem dla osób, które przyjmują największe ilości tego składnika z jedzenia i suplementów diety.
Zarówno kwas retinowy, jak i palmitynian retinylu w połączeniu z działaniem promieni słonecznych mogą zwiększać ryzyko rozwoju raka skóry. Działanie fotokancerogenne stwierdzono w badaniach zwierzęcych. Istnieją także przesłanki i działanie teratogenne, czyli toksyczny wpływ na reprodukcję i rozwój potomstwa.
Kosmetyczny retinol to składnik bardzo pożądany, który stymuluje komórki skóry do produkcji budujących ją białek, kolagenu i elastyny. Pocieszający jest jednak fakt, że „słabsze” produkty z nim także będą działać. Stosowanie związku i tak rozpoczyna się od stężenia wynoszącego najlepiej 0,1 proc., by stopniowo zwiększyć tolerancję skóry – retinol działa bowiem drażniąco. W pełni skuteczny jest poziom 0,25 proc., natomiast 1 proc. zawsze było zalecanym stężeniem maksymalnym.
Źródła:- European Union | Draft Commission Regulation amending Regulation (EC) No 1223/2009 as regards the use of Vitamin A, Alpha-Arbutin and Arbutin and certain substances with potential endocrine disrupting properties in cosmetic products chemycal.com
- Retinol and Retinol Compounds Campaign for Safe Cosmetics