Lek na raka jajnika refundowany od 1 stycznia 2022! Niraparyb dostępny również dla pacjentek bez mutacji BRCA1 i BRCA2

Monika Góralska
Refundacja leku niraparib stosowanego w leczeniu raka jajnika daje szansę na normalne życie dla 70 proc. kobiet z tym nowotworem, u których nie występuje mutacja w genach BRCA 1 i 2.
Refundacja leku niraparib stosowanego w leczeniu raka jajnika daje szansę na normalne życie dla 70 proc. kobiet z tym nowotworem, u których nie występuje mutacja w genach BRCA 1 i 2. bialasiewicz/123rf.com
Od 1 stycznia 2022 na listę leków refundowanych trafia niraparyb – lek, który mogą stosować wszystkie kobiety chorujące na raka jajnika raka jajowodu lub otrzewnej niezależnie od mutacji BRCA1 i BRCA2.

Od 1 stycznia 2022 lek Zejula (niraparyb) jest refundowany dla wszystkich pacjentek do stosowania w I linii leczenia podtrzymującego noworozpoznanego zaawansowanego raka jajnika, raka jajowodu lub otrzewnej. Leczenie będzie stosowane niezależnie od występowania mutacji w genach BRCA1 i BRCA2.

Pacjentki z mutacją w genach BRCA 1 i BRCA 2 mają wyższe ryzyko zachorowania na ten nowotwór, jednak stanowią zaledwie 30 proc. wszystkich kobiet chorujących na raka jajnika w Polsce. Pozostałe 70 proc. do tej pory nie miało zapewnionego leczenia. Od 1 stycznia 2022 wreszcie się to zmienia, o co lekarze i organizacje pacjenckie postulowały już wielokrotnie do Ministerstwa Zdrowia.

Zobacz także:

Rak jajnika w Polsce

W Polsce co roku raka jajnika diagnozuje się u ok. 3,5 tys. kobiet. Jest to w naszym kraju czwarta przyczyna zgonów na nowotwory złośliwe wśród kobiet. Niestety ten nowotwór zwykle wykrywany jest w zaawansowanym stadium, ponieważ nie daje żadnych charakterystycznych objawów i na ogół rozwija się bardzo szybko. Jego pierwsze symptomy można pomylić z dolegliwościami trawiennymi, ponieważ są to wzdęcia, biegunki i bóle w dolnej części brzucha.

Refundacja leku na raka jajnika

W leczeniu raka jajnika stosuje się chemioterapię po wcześniejszym operacyjnym usunięciu guza wraz z narządami rozrodczymi objętymi ogniskiem chorobowym, a następnie leki podtrzymujące tzw. inhibitory PARP: olaparyb (Lynparza) i niraparyb (Zejula). Rak jajnika z reguły jest nieuleczalny i ma skłonność do nawrotów, które mogą wystąpić nawet już po 6 miesiącach od podjęcia leczenia. Bardzo ważne jest więc stosowanie przez chorujące terapii podtrzymującej, która ma na celu jak najdłuższe utrzymanie stanu remisji.

Czytaj także: To przełom w leczeniu raka piersi. U Polek wykryto nowy gen związany z ryzykiem rozwoju tego nowotworu. Tani test wykryje mutację genu ATRIP

Leczenie za pomocą olaparybu w Polsce refundowane jest od 1 maja 2021 tylko dla pacjentek z mutacją BRCA 1 i BRCA 2, mimo że lek skuteczny jest również u kobiet bez tej mutacji i w wielu krajach refundowany dla wszystkich chorych na raka jajnika.

Niraparyb jest refundowany w 13 europejskich krajach w terapii podtrzymującej u pacjentek z nawrotowym, platynowrażliwym surowiczym rakiem jajnika, jajowodu lub pierwotnym rakiem otrzewnej. Jest on lekiem zarejestrowanym i dostępnym w Polsce, ale do tej pory nie był refundowany.

Badania wykazują skuteczność niraparybu zarówno w leczeniu pacjentek z mutacją w genach BRCA 1 i BRCA 2, jak i u tych, które takiej mutacji nie posiadają.

Źródło:
Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 20 grudnia 2021 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 stycznia 2022 r. gov.pl

ZOBACZ: Życie z rakiem piersi. Jak o siebie zadbać?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet