Od 1 stycznia 2022 lek Zejula (niraparyb) jest refundowany dla wszystkich pacjentek do stosowania w I linii leczenia podtrzymującego noworozpoznanego zaawansowanego raka jajnika, raka jajowodu lub otrzewnej. Leczenie będzie stosowane niezależnie od występowania mutacji w genach BRCA1 i BRCA2.
Pacjentki z mutacją w genach BRCA 1 i BRCA 2 mają wyższe ryzyko zachorowania na ten nowotwór, jednak stanowią zaledwie 30 proc. wszystkich kobiet chorujących na raka jajnika w Polsce. Pozostałe 70 proc. do tej pory nie miało zapewnionego leczenia. Od 1 stycznia 2022 wreszcie się to zmienia, o co lekarze i organizacje pacjenckie postulowały już wielokrotnie do Ministerstwa Zdrowia.
Zobacz także:
Rak jajnika w Polsce
W Polsce co roku raka jajnika diagnozuje się u ok. 3,5 tys. kobiet. Jest to w naszym kraju czwarta przyczyna zgonów na nowotwory złośliwe wśród kobiet. Niestety ten nowotwór zwykle wykrywany jest w zaawansowanym stadium, ponieważ nie daje żadnych charakterystycznych objawów i na ogół rozwija się bardzo szybko. Jego pierwsze symptomy można pomylić z dolegliwościami trawiennymi, ponieważ są to wzdęcia, biegunki i bóle w dolnej części brzucha.
Refundacja leku na raka jajnika
W leczeniu raka jajnika stosuje się chemioterapię po wcześniejszym operacyjnym usunięciu guza wraz z narządami rozrodczymi objętymi ogniskiem chorobowym, a następnie leki podtrzymujące tzw. inhibitory PARP: olaparyb (Lynparza) i niraparyb (Zejula). Rak jajnika z reguły jest nieuleczalny i ma skłonność do nawrotów, które mogą wystąpić nawet już po 6 miesiącach od podjęcia leczenia. Bardzo ważne jest więc stosowanie przez chorujące terapii podtrzymującej, która ma na celu jak najdłuższe utrzymanie stanu remisji.
Leczenie za pomocą olaparybu w Polsce refundowane jest od 1 maja 2021 tylko dla pacjentek z mutacją BRCA 1 i BRCA 2, mimo że lek skuteczny jest również u kobiet bez tej mutacji i w wielu krajach refundowany dla wszystkich chorych na raka jajnika.
Niraparyb jest refundowany w 13 europejskich krajach w terapii podtrzymującej u pacjentek z nawrotowym, platynowrażliwym surowiczym rakiem jajnika, jajowodu lub pierwotnym rakiem otrzewnej. Jest on lekiem zarejestrowanym i dostępnym w Polsce, ale do tej pory nie był refundowany.
Badania wykazują skuteczność niraparybu zarówno w leczeniu pacjentek z mutacją w genach BRCA 1 i BRCA 2, jak i u tych, które takiej mutacji nie posiadają.
ZOBACZ: Życie z rakiem piersi. Jak o siebie zadbać?
Zdrowie
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!
- Lidia Popiel wyjawia sekret o Bogusławie Lindzie. Tak naprawdę wygląda ich związek