Mama wraca do pracy: Popołudniowy spacer z dzieckiem? Uwaga na smog i niedrożny nos

Anna Folkman
Odbierasz dziecko z przedszkola, żłobka a tu jeszcze jasno, w końcu dni coraz dłuższe. Gdzie idziemy? - słyszysz pytanie. Plac zabaw, park a może coś kupimy? - starasz się być kreatywna. Niezależnie jaką drogę obierzecie jesienią i zimą, kiedy trwa okres grzewczy zwróć uwagę na sygnały na temat czystości powietrza i na nos swojej pociechy.

Według rankingu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Polska znajduje się w niechlubnej czołówce krajów Europy o największym stężeniu szkodliwych substancji w powietrzu. Przy występowaniu smogu problemy z układem oddechowym pojawiają się w pierwszej kolejności u dzieci oraz osób starszych. Jak wskazuje raport Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF), dzieci w większym stopniu niż dorośli są narażone na szkodliwe skutki zanieczyszczonego powietrza.

- Smog jest wyjątkowo niebezpieczny dla małych dzieci, ponieważ maluchy, które mają jeszcze nie w pełni wykształcony układ oddechowy, charakteryzuje większa w porównaniu z dorosłymi liczba oddechów na minutę - mówi dr hab. n. med. Wojciech Feleszko z Kliniki Pneumonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. - Tym samym, oddychając częściej, w ciągu minuty dzieci przyjmują do dróg oddechowych więcej toksycznych substancji. Ze względu na nie w pełni rozwinięty układ odpornościowy, dzieci są również bardziej podatne na negatywne skutki zdrowotne wynikające z dostających się do organizmu zanieczyszczeń.

Im mniejsze dziecko, tym szkodliwy wpływ zanieczyszczeń na organizm jest większy - już wdychanie przez kobietę w ciąży toksycznego powietrza może wiązać się z negatywnymi skutkami dla zdrowia malucha.

- Rozwój płuc trwa u dzieci do 6-8 roku życia. Każde narażenie na toksyczne związki zawarte w powietrzu we wczesnym dzieciństwie może spowodować upośledzony rozwój tkanki płucnej, który oddziałuje na funkcjonowanie układu oddechowego w późniejszym wieku. Jak wykazały badania, ekspozycja na zanieczyszczenia powietrza u dzieci niekorzystnie wpływa na rozwój tkanki płucnej i może prowadzić do POChP (przewlekłej obturacyjnej choroby płuc) w wieku dorosłym. Długotrwałe działanie toksycznych czynników przyczynia się do powstania raka płuc czy rozedmy płuc – dodaje doktor hab. n. med. Wojciech Feleszko.

Jednym z najważniejszych sposobów ochrony przed szkodliwymi skutkami smogu jest umożliwienie dziecku oddychania przez nos, który stanowi naturalny filtr i pierwszą barierę dla zanieczyszczeń znajdujących się we wdychanym powietrzu. Kluczowe dla usprawnienia funkcji filtracyjnych nosa jest dbanie o jego drożność, a w szczególności regularne oczyszczanie narządu, pozwalające na usuwanie wraz z wydzieliną zanieczyszczeń z wdychanego powietrza.

- Większe cząsteczki zanieczyszczeń powietrza, takie jak cząstki stałe, zawieszają się w śluzie, a dzięki rzęskom na nabłonku migawkowym, który znajduje się w nosie, są przesuwane do gardła, a tu połykane. Dzięki procesom filtracyjnym zachodzącym w nosie, zanieczyszczenia powietrza w mniejszym stopniu przedostają się do dolnych dróg oddechowych. Rodzice powinni zrobić wszystko, co możliwe, aby ograniczyć skutki wdychania negatywnych substancji przez dzieci. Szczególnie w okresie największego natężenia smogu, a więc w miesiącach jesienno-zimowych, należy pamiętać o dbaniu o czyste powietrze w otoczeniu dziecka oraz o odpowiedniej higienie nosa i jego regularnym oczyszczaniu, aby umożliwić dzieciom swobodne oddychanie powietrzem o dobrej jakości – kończy doktor Wojciech Feleszko.

Dobrym rozwiązaniem profilaktycznym jest zastosowanie filtrów przeciwpyłowych w postaci masek lub, w przypadku pomieszczeń zamkniętych, specjalnych urządzeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet