Łyżka miodu dziennie to gwarancja zdrowia i urody - przekonują pszczelarze. I choć medycyna idzie do przodu, popularność miodu nie maleje, a jego zdrowotne właściwości odkrywają kolejne pokolenia.
Zażywaj profilaktycznie i leczniczo
Miód w wielu domach jest pierwszym produktem, po które sięga się w przypadku przeziębienia. Nie bez przyczyny - lekarze podkreślają, że świetnie działa na naszą odporność, ma też cechy antybiotyczne i regeneracyjne. Chorzy mogą przyjmować miód razem z lekarstwami, by wzmocnić organizm i poprawić wchłanianie leków. Szczególnie polecany jest dzieciom, które w czasie choroby powinny przyjmować dziennie ok. 40 g miodu w dwóch dawkach (w przypadku dzieci w wieku 4-6 lat). Dorosłym profilaktycznie nie zaszkodzi tyle samo miodu dziennie, również w dwóch dawkach (w czasie choroby dawkę powinno się zwiększyć do 60 g dziennie).
Ponadto miód pomaga w leczeniu ran i poprawia trawienie i wchłanianie pokarmów - dzięki zawartości enzymów, soli mineralnych i kwasów organicznych.
Zbawienne właściwości miód zawdzięcza zawartości dużej ilości cukrów - glukozy i fruktozy. Obecna w miodzie acetycholina bardzo dobrze działa na krążenie krwi, obniża też ciśnienie. Z kolei jony metali takich jak magnez, kobalt czy żelazo stymulują produkcję czerwonych ciałek krwi.
Zdrowotnymi właściwościami miodu powinni zainteresować się także amatorzy kawy czy herbaty, a także palacze. Miód obniża bowiem toksyczne działanie używek, również alkoholu.
Skarby z pasieki,czyli nie tylko miód
Dbając o zdrowie, warto skorzystać także z mniej znanych od miodu produktów pracy pszczół.
Wosk pszczeli stosowany jest m.in. w leczeniu kataru siennego, a także chorób skóry czy schorzeń reumatycznych. Działa nawilżająco dzięki zawartości karotenoidów i nienasyconych kwasów tłuszczowych, stosuje się go też ochronnie. Co ciekawe, stanowi cenny składnik kremów i mydeł.
Jak powstaje wosk? Pszczoły robotnice wydzielają go przy pomocy gruczołów woskowych.
Popularny wśród miłośników medycyny naturalnej propolis ma silne działanie antybakteryjne. Jest szczególnie polecany do pielęgnacji skóry problematycznej, zanieczyszczonej. Pomaga w regeneracji uszkodzonego naskórka i bardzo dobrze działa na włosy, wspaniale je nawilżając. Propolis pszczoły wytwarzają z żywicy pąków drzew. Pokrywają nim elementy wewnętrzne ula, aby uszczelnić gniazdo i zabezpieczyć je przed bakteriami czy zakażeniami.
Z kolei mleczko pszczele nazywane jest eliksirem młodości. Ten produkt także ma właściwości regeneracyjne - odbudowuje naskórek i łagodzi podrażnienia dzięki zawartości m.in. magnezu, potasu, żelaza i fosforu. Mleczko to wydzielina z gruczołów młodych pszczół robotnic.
Najmniej znanym produktem pasiecznym jest pierzga. To utrwalony pyłek kwiatowy, który jest oprócz miodu podstawowym pokarmem pszczół. Ma wyjątkowe właściwości odżywcze, ponieważ zawiera witaminy A, B1, B2, B3, E, C, B6, PP, P, D, H, B12 czy kwas foliowy. Po pierzgę powinny sięgnąć panie, które chcą odmłodzić swoją skórę.
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!
- Lidia Popiel wyjawia sekret o Bogusławie Lindzie. Tak naprawdę wygląda ich związek