Poradnik opiekuna. Jak rozmawiać z ciężko chorym? Jak przekazywać bliskim trudne informacje?

Patrycja Zemła
Szacuje się, że blisko 2 miliony Polaków opiekuje się bliskimi chorymi
Szacuje się, że blisko 2 miliony Polaków opiekuje się bliskimi chorymi 123RF
Szacuje się, że blisko 2 miliony Polaków opiekuje się bliskimi chorymi. To niemałe wyzwanie: nierzadko wymagające reorganizacji dotychczasowego życia czy zmian w mieszkaniu. To także ogromne obciążenie psychiczne dla opiekunów. Szczególnie, gdy rokowania nie są dobre. Jak rozmawiać z ciężko chorym? A może lepiej czasem przemilczeć pewne sprawy, aby nie odbierać nadziei?

Problem jest szczególnie bliski opiekunom osób z chorobami nowotworowymi, wśród których postęp choroby niekiedy przebiega bardzo szybko. Teresa Piesik, psychoonkolog z Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio, radzi, jak rozmawiać o trudnych tematach, by nie zaburzać więzi z bliskimi, nie dawać niesłusznych nadziei i nie okłamywać chorych.

  • Słuchaj uważnie i zapewnij o swojej gotowości do poruszania trudnych tematów. Możesz powiedzieć, np. „Możesz ze mną o wszystkim porozmawiać”, „Jesteś dla mnie ważny, więc to co ważne dla Ciebie, jest ważne również dla mnie”. Przeważnie chory ma potrzebę mówienia o tym, co myśli, co czuje, czego się boi.
  • Mów prawdę, bo tylko to pozwoli na autentyczny, bliski kontakt, zbudowanie zaufania. Jeśli coś ukrywasz przed chorym, trudno będzie ci nawet spojrzeć mu w oczy. Chory czuje, gdy coś przed nim ukrywamy.
  • Rozmawiaj tak, jakbyś chciał żeby rozmawiano z tobą.
  • Wyrażaj się wprost. Po trudnym komunikacie po prostu bądź, przytul, daj czas, nie zagaduj, nie zmieniaj tematu.
  • Pozwól na łzy choremu i sobie. Możesz powiedzieć: „Przy mnie możesz płakać”. Nie obawiaj się, że płacz się nigdy nie skończy. Wręcz przeciwnie – przyniesie spokój szybciej, niż tłumione emocje, które budują napięcie.
  • Przyjmij wszystkie emocje. Będzie lżej i zrobi się przestrzeń do poruszenia ważnych tematów.
  • Powiedz, co czujesz w związku z sytuacją. Możesz powiedzieć o własnym smutku, o tym, że trudno ci mówić. Rozmowa stanie się prawdziwa i potoczy się w taki sposób i w takim kierunku, które będą najlepsze dla chorego i dla ciebie.
  • Dozuj rozmowę na trudne tematy, szczególnie, jeśli twój podopieczny jest z natury raczej zamknięty, trudno mu okazywać emocje, słabości. Zrób pierwszy krok w rozmowie powoli, spokojnie. Poczujesz, ile wystarczy.
  • Bądź choćby milcząc. Możesz powiedzieć: „Będę przy Tobie cokolwiek by się nie działo”. To daje poczucie bezpieczeństwa.
  • Miej wyrozumiałość, również dla siebie. Masz prawo nie wiedzieć co zrobić, co mówić i możesz o tym powiedzieć choremu, jednocześnie zapewniając o swojej obecności.
  • Zachowuj się w sposób zwyczajny, autentyczny.
  • Unikaj słów marnego pocieszenia, typu: „Będzie dobrze” – nie wiesz tego na pewno, może być różnie. „Rozumiem co czujesz” – jeśli sam tego nie przeżyłeś możesz sobie jedynie to wyobrażać. Lepiej powiedz: „Mogę sobie jedynie spróbować wyobrazić, co czujesz”.
  • Nie udzielaj rad, jeśli twój podopieczny o to nie prosi. Zamiast tego zorientuj się, czego od ciebie potrzebuje.
  • Nie ucinaj wypowiedzi chorego, kiedy porusza trudny temat, słowami typu: „Co Ty mówisz? Wyzdrowiejesz.”. To zamyka kontakt.

Zobacz również:

Hulajnogi elektryczne. W maju nowe przepisy: gdzie można jeździć hulajnogą? Hulajnogi elektryczne nowe przepisy
15612527/zd/49518387Obie maszyny drążą tunel! ZDJĘCIA. Drążenie tunelu średnicowego idzie bardzo powoli[/a]
Szybka kolej: wybrano firmę, która wyznaczy trasę Warszawa - Centralny Port Komunikacyjny - Łódź

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet