Powrót uczniów do szkół nastąpi 1 września - zapowiada minister Piontkowski. Czy w szkołach będą obowiązywały maseczki? Wytyczne GIS - lista

Justyna Dopierała
Od 1 września uczniowie wrócą do klas.
Od 1 września uczniowie wrócą do klas. Robert Woźniak
Powrót uczniów do szkół od 1 września - wiemy, jak ma wyglądać nowa organizacja początku roku szkolnego 2020/2021 związana z epidemią koronawirusa. Minister edukacji Dariusz Piontkowski zapowiedział, że uczniowie wrócą do szkół i rok szkolny rozpocznie się w tradycyjny sposób. Ministerstwo przygotowało też szereg wytycznych dla dyrektorów szkół związanych z organizacją nauki od 1 września. Decyzja MEN zakłada koniec nauki zdalnej. Minister zapowiedział też, że jeśli na jakimś terenie będzie gorsza sytuacja związana z epidemią - dyrektor będzie mógł ograniczyć nauczanie w tradycyjny sposób. Ale ten model nauczania ma obowiązywać tylko w wyjątkowych sytuacjach. Obecnie wiadomo już, że część uczelni wyższych z powodu pandemii COVID-19 później rozpocznie rok akademicki oraz przedłużyło naukę zdalną, na przykład na UAM Poznań studenci częściowo zdalnie będą się uczyć w pierwszym semestrze.

Ministerstwo edukacji na konferencji prasowej poinformowało o tym, jak ma funkcjonować polska szkoła od 1 września. Co się zmieni z powodu pandemii koronawirusa?

Powrót uczniów do szkół od 1 września? Najnowszy wytyczne ministerstwa edukacji: czy maseczki będą obowiązkowe?

- Chcemy, by dzieci mogły bezpiecznie wrócić do szkół. Podstawowym modelem jest ten tradycyjny model, kiedy dzieci spotykają się z nauczycielami w szkołach. 1 września rok szkolny rozpoczyna się tradycyjnie w szkołach. Uczniowie przychodzą do szkół, lekcje mają się normalnie odbywać. Aby to było możliwe, przygotowaliśmy wytyczne, które dyrektorzy muszą dopasować. Nie zakładamy obowiązku zasłaniania ust i nosa - w jaki sposób zorganizować lekcje - mówił podczas konferencji minister Dariusz Piontkowski.

Jak tłumaczył minister Piontkowski, główną wytyczną dla szkół jest bezwzględne przestrzeganie podstawowych zasad higieny: częste mycie rąk, zasłanianie się podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, obowiązkowe zakrywanie ust i nosa przez osoby trzecie przychodzące do szkoły lub placówki, regularne czyszczenie pomieszczeń. W miarę możliwości zaleca się taką organizację pracy, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły.

Powrót uczniów do szkół: Trzy warianty

MEN przedstawiło także trzy scenariusze funkcjonowania szkół w przypadku, gdyby na danym terenie pojawiło się epidemiologiczne zagrożenie.

  • Wariant A – tradycyjna forma kształcenia
    W szkole będzie funkcjonowała tradycyjna nauka z przestrzeganiem wytycznych GIS/MZ i MEN. W przypadku wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego dyrektor szkoły, po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i za zgodą organu prowadzącego, będzie mógł częściowo lub w całości zawiesić stacjonarną pracę szkół. Wówczas dopuszczalne będą dwa warianty kształcenia: B i C.

  • Wariant B – mieszana forma kształcenia (hybrydowa)
    Dyrektor będzie mógł zawiesić zajęcia grupy, klasy lub całej szkoły w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć i prowadzić kształcenie na odległość (zdalne). Będzie to zależało od sytuacji epidemicznej na danym terenie, czy w danej szkole. Decyzję podejmie dyrektor po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i otrzymaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

  • Wariant C – kształcenie zdalne

Dyrektor szkoły podejmie decyzję o zawieszeniu zajęć stacjonarnych na określony czas i wprowadzeniu w całej szkole kształcenia na odległość. Konieczna będzie w tym przypadku zgoda organu prowadzącego i pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

Czytaj tutaj: Powrót do szkół we wrześniu: Uczniowie będą chodzili na zmiany? Dyrektor z Poznania przygotowuje się do nauczania hybrydowego

Scenariusze dotyczące powrotu uczniów do szkół od 1 września 2020

Do tej pory w wypowiedziach przedstawicieli resortu edukacji, a także nauczycieli, czy epidemiologów dominowały następujące pomysły związane z organizacją roku szkolnego 2020/2021 w warunkach nadal panującej epidemii koronawirusa:

  • Nauka hybrydowa - Jerzy Małecki, dyrektor Zespołu Szkół Łączności w Poznaniu zadeklarował, że uczniowie z jego szkoły najprawdopodobniej nie wrócą na stacjonarne lekcje w pełnym składzie. Dyrektor zakłada hybrydową formę nauki. Zakłada, że od 1 września, przez dwa tygodnie, w szkole uczyć się będzie młodzież klas pierwszych i drugich. Zaś uczniowie klas trzecich i czwartych będą mieć zajęcia zdalnie.
  • Zmniejszenie liczby uczniów w klasach - Główny Inspektorat Sanitarny opracowuje wytyczne dla szkół. Nie zostały jeszcze opublikowane, ale wstępnie zapowiedziano, że możliwe jest dzielnie klas na mniejsze grupy.
  • Dwa warianty powrotu do szkół - dyrektorzy poznańskich szkół nie znając decyzji w sprawie funkcjonowania roku szkolnego 2020/2021 przygotowują się do różnych możliwości. Małgorzata Dembska, dyrektor II LO w Poznaniu przyznaje, że układa dwa plany lekcji. Jeden dostosowany do nauki zdalnej, a drugi do nauki stacjonarnej.
  • Dyrektor ma zadecydować o zamknięciu szkoły - Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiedziało również, że być może to dyrektorzy szkół będą decydowali o zamknięciu placówek po wykryciu koronawirusa wśród uczniów lub nauczycieli.

Polecamy:

Trudno uwierzyć, co na klasówkach potrafią pisać (i nie tylko!) polscy uczniowie. Oglądając te sprawdziany, uśmiejecie się do łez, zwłaszcza że poczucia humoru często nie brakuje też nauczycielom. Oto hity ze szkolnych klasówek!Kliknij tutaj i przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Nauczyciel płakał, jak poprawiał [ZDJĘCIA Z KLASÓWEK]

Powrót uczniów do szkół może stanowić zagrożenie

Prof. Magdalena Figlerowicz wskazuje jednak na to, że powrót do stacjonarnej nauki w nowym roku szkolnym wiąże się z zagrożeniem, a dzieci, mimo że często przechodzą koronawirusa bezobjawowo, również zarażają.

Powrót do szkół od września jest to pewnym zagrożeniem. Tak duże skupiska osób, jakimi są szkoły, z pewnością wpłyną na pojawianie się i rozpowszechnianie koronawirusa.Powrót do szkół od września jest to pewnym zagrożeniem. Tak duże skupiska osób, jakimi są szkoły, z pewnością wpłyną na pojawianie się i rozpowszechnianie koronawirusa.

Czytaj też:Powrót uczniów do szkół od 1 września: czy nauka stacjonarna będzie bezpieczna? Prof. Figlerowicz: "Dzieci również zarażają"

Rok akademicki 2020/2021 opóźniony. Do kiedy będzie obowiązywała nauka zdalna?

Nie wszystkie poznańskie uczelnie wyższe podjęły już decyzję o organizacji roku szkolnego 2020/2021. Jednak ze wstępnych informacji przekazanych przez władze Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza wynika, że rok akademicki rozpocznie się później niż zwykle - 15 października, a studenci w semestrze zimowym będą kontynuowali zdalne wykłądy.

Czytaj także: Rok akademicki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza rozpocznie się później, a w semestrze zimowym wykłady będą odbywały się zdalnie

Również Uniwersytet Medyczny w Poznaniu poinformował o tym, jak będzie funkcjonował nowy rok akademicki. Rektor uczelni wydał zarządzenie, zgodnie z którym wykłady dla studentów od października będą prowadzone online. Jednocześnie, dziekan wydziału może zadecydować o prowadzeniu zajęć w formie tradycyjnej. Ponadto rektor zaleca, by również seminaria i część zajęć ćwiczeniowych w pierwszym semestrze odbywały się zdalnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet