„Rodzice 2022”: 39 proc. matek i ojców akceptuje swoje dzieci takimi, jakie są. A co z resztą? Dziewczynki mają w domu gorzej niż chłopcy

Marta Siesicka-Osiak
Opracowanie:
Akceptacja i autonomia dają dziecku poczucie, że jest kochane niezależnie od wad i zalet. W tej kwestii polscy rodzice powinni jeszcze sporo się nauczyć.
Akceptacja i autonomia dają dziecku poczucie, że jest kochane niezależnie od wad i zalet. W tej kwestii polscy rodzice powinni jeszcze sporo się nauczyć. fizkes/123RF
Czy Polacy są tolerancyjnymi rodzicami? Jak wynika z ogólnopolskiego badania postaw rodzicielskich „Rodzice 2022”, zleconego przez Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka, 39 proc. matek i ojców akceptuje swoje dzieci takimi, jakie są. Jednocześnie okazuje się, że niemal co czwarty rodzic w Polsce jest zbyt wymagający i surowy – albo nadopiekuńczy i nieufny. Większy problem mają z tym ojcowie.

Spis treści

Co czwarty Polski rodzic ma problemy z akceptacją pociechy

Choć akceptacja odgrywa ogromną rolę w rozwoju dziecka, bywa z tym różnie. Pokazują to wyniki badania zleconego przez Rzecznika Praw Dziecka (RPD). Miało ono pokazać, jakie postawy przyjmują polscy rodzice. Przeprowadzono je na próbie 1800 rodziców uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych w całej Polsce w czerwcu i lipcu 2022 r.

– Wyniki badania postaw rodzicielskich „Rodzice 2022” pokazują, że 39 proc. matek i ojców akceptuje swoje dzieci takimi, jakie są, tworząc dobry klimat do wzmacniania wzajemnych uczuć, ucząc dzieci ufności do ludzi i świata, a także zachęcając je do nawiązywania otwartych i spontanicznych pozytywnych relacji – czytamy w raporcie z badania. – Problemy z akceptacją wykazuje 24 proc. rodziców i częściej dotykają one córek (27 proc.) niż synów (21 proc.) – dodano.

Z badania wynika też, że 23 proc. rodziców nie daje dziecku autonomii i nadmiernie je kontroluje. Połowa rodziców uzyskuje wynik przeciętny, a 27 proc. daje dziecku dużą swobodę. Kontrolującym rodzicem częściej są ojcowie (28 proc.) niż matki (21 proc.). Nie zaobserwowano tu istotnych różnic w podejściu rodziców do synów i córek.

Niekonsekwencją w postępowaniu z dzieckiem – gdy zachowanie wobec dziecka zależy od zmienności nastrojów rodzica czy jego sytuacji osobistej lub zawodowej – cechuje się 29 proc. badanych, a 34 proc. przejawia pożądaną postawę. Częściej występuje ona wśród rodziców młodzieży ze szkół ponadpodstawowych. Odsetek niekonsekwentnych rodziców jest podobny wśród ojców i matek. Postawa ta przejawiana jest w równym stopniu wobec córek i synów.

Prawie 1/3 rodziców nadmiernie chroni swoje dzieci i stawia im wygórowane wymagania

Postawę nadmiernie ochraniającą, pozbawiającą dziecko poczucia niezależności i wiary w siebie, przejawiało 29 proc. rodziców, natomiast w sposób właściwy zachowywało się wobec swoich dzieci 31 proc. respondentów.

– Postawa nadmiernej ochrony rośnie wraz z wiekiem dziecka, co może być związane z trudnością zrozumienia dorastania i usamodzielniania się dzieci. Właściwą postawę częściej przejawiają matki, nie ma natomiast znaczących różnic w postawie wobec synów i córek – zaznaczono w opisie wyników badania.

Z analizy wynika, że 28 proc. rodziców stawia swoim dzieciom nadmierne wymagania, nie rozumiejąc ich potrzeb i realnych możliwości. Poprawne postawy w tym zakresie wykazuje 30 proc. badanych. Nadmierne wymagania stawiane są częściej dzieciom młodszym i chłopcom. Postawę właściwą częściej prezentują matki, u ojców przeważa wynik przeciętny.

– Ojcowie częściej niż matki nie potrafią w pełni zaakceptować swoich dzieci takimi, jakimi są, zbyt wiele od nich wymagając i odmawiając im autonomii. Pouczanie, pokazywanie, kto rządzi w domu, są ciągle zbyt często środkiem wychowawczym, który zastępuje rozmowy, tłumaczenie i próby zrozumienia problemów – podano.

Relacja z dziecka z rodzicami ma ogromny wpływ na całe jego życie

Jak przypomina Biuro RPD w komunikacie na temat wyników badania, naukowcy wyróżniają pięć najważniejszych dla rozwoju dziecka typów postaw rodzicielskich, zarówno korzystnych, jak i niekorzystnych dla rozwoju pociechy.

  1. Postawy pozytywne: akceptacja i autonomia – dają dziecku poczucie, że jest kochane takim, jakim jest, z jego wadami i zaletami. Dziecko jest chwalone i mobilizowane do podejmowania wyzwań, ma poczucie niezależności, ale też bezpieczeństwa.
  2. Postawy negatywne: nadmierne wymagania, ochranianie i niekonsekwencja – sprawiają, że kontrola zastępuje zaufanie, a lęk przed rodzicem – bliskość. Prowadzi to do rozluźnienia więzi rodzinnych i trudności przystosowawczych, a w konsekwencji do zaburzenia naturalnych procesów rozwoju młodego człowieka.

– Od relacji rodziców z ich dzieckiem zależy cały jego rozwój. Cała jego przyszłość. Dominujące postawy rodzicielskie, a także to, czy mama i tata są w nich zgodni i konsekwentni, determinują rozwój tożsamości dziecka i jego samooceny. Badania pokazały, że rodzice mają w większości właściwe postawy rodzicielskie, lecz aż co czwarty rodzic w Polsce zbyt mocno ogranicza własne dziecko – albo nadopiekuńczością i brakiem zaufania, albo zbytnimi wymaganiami i niezrozumieniem jego możliwości i potrzeb – podkreśla Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

W świetle uzyskanych wyników Rada Ekspertów przy Rzeczniku Praw Dziecka rekomenduje większe zaangażowanie przedstawicieli różnych instytucji na rzecz promocji dobrego rodzicielstwa.

– Warto zastanowić się nad upowszechnieniem takich inicjatyw, jak szkoła dla rodziców, czy kursów doskonalących umiejętności i wiedzę potrzebną rodzicom w wychowaniu swoich dzieci – wskazano w komunikacie.

(PAP)
Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ joz/ mso

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Kim jest Michelle Obama?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet