Spis treści
Choroby układu sercowo-naczyniowego a menopauza
Choroby układu sercowo-naczyniowego od dawna są uznawane za wiodącą przyczynę zgonów u obu płci. Jednak ryzyko tych schorzeń u kobiet było długo niedoceniane, ponieważ choroby układu krążenia z reguły rozwijają się u nich w starszym wieku i mogą mieć mniej typowe objawy.
Najnowsze badanie przeprowadzone przez dr Elli Ishaaya z University of California w Torrance ujawnia, że ryzyko sercowo-naczyniowe u kobiet w okresie menopauzy szybko dogania ryzyko u mężczyzn w podobnym wieku i stanie zdrowia. Badanie objęło 579 pań po menopauzie, które zażywały statyny w celu kontroli poziomu cholesterolu we krwi.
Badanie ryzyka wystąpienia zawału serca
Pierwszym etapem badania było przeprowadzenie tomografii komputerowej bez kontrastu, która miała na celu ocenę zwapnienia tętnic wieńcowych (CAC). Badanie to jest niezwykle pomocne w ustalaniu stopnia zaawansowania choroby wieńcowej. Wyższy wskaźnik CAC świadczy o wyższym ryzyku zawału serca i innych zdarzeń sercowo-naczyniowych, w tym udaru mózgu. To samo badanie powtórzono po upływie co najmniej roku.
Wyniki były zaskakujące. W grupie kobiet, które na początku badania miały wskaźnik CAC od 1 do 99, wskaźnik ten wzrósł między badaniami dwukrotnie (średnio o 8 punktów) w porównaniu z odpowiednią grupą mężczyzn (średnio 4 punkty).
Kluczowa rola estrogenu
Zdaniem dr Elli Ishaaya, wyniki te wskazują, że tempo przyrastania blaszki miażdżycowej przyspiesza u kobiet po menopauzie w porównaniu z ich rówieśnikami płci męskiej.
– To ma wpływ m.in. na sposób odkładania w organizmie tkanki tłuszczowej – tj. miejsce jej gromadzenia się oraz na metabolizm tłuszczów. Oddziałuje to nawet na procesy krzepnięcia krwi. A to wszystko zwiększa ryzyko rozwoju choroby serca – tłumaczy specjalistka.
Dr Ishaaya podkreśla, że prawdopodobnie jest to związane ze spadkiem poziomu estrogenu u kobiet w okresie menopauzy. Hormon ten ma ochronny wpływ na układ krążenia. Po menopauzie kobiety mają znacznie mniej estrogenu, za to poziom męskiego hormonu – testosteronu rośnie.
Przeczytaj także: Te objawy mogą wskazywać na „cichy zawał”
Potrzeba zwiększenia świadomości
Kobiety, a nawet lekarze, często nie są świadomi, jak silnie menopauza może wpływać na wzrost ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych.
– Kobiety są niedostatecznie diagnozowane i leczone, zwłaszcza kobiety po menopauzie, u których występuje mnóstwo nowych czynników ryzyka i których nie są one świadome – komentuje dr Ishaaya.
Wyniki najnowszej pracy dr Ishaaya i jej zespołu wskazują na potrzebę zwiększenia świadomości odnośnie czynników ryzyka, jak również na potrzebę prowadzenia badań oceniających zwapnienie tętnic wieńcowych.
Szczegółowe wyniki badania zostaną zaprezentowane podczas tegorocznego kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego, który odbędzie się w dniach 6-8 kwietnia w Atlancie (USA).
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!
Źródło:
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Posadzili Rodowicz na krześle. Wszyscy zobaczyli jej brzuch! | ZDJĘCIA
- Patrzymy na stopy syna Kamińskiego. Na ważną uroczystość założył znoszone buty | FOTO
- Sekret pogrzebu Ryszarda Poznakowskiego ujawniony! Odkodowano ukrytą wiadomość
- Skrzynecka miała romans z Hakielem?! Pisały o nich wszystkie gazety