Selfie - chwilowa moda czy niebezpieczna obsesja?

AOle
pixabay
Robienie sobie zdjęć smartfonem, nazywane popularnie „selfie”, stało się już tak powszechne, że naukowcy zaczęli badać to zjawisko, zastanawiając się, czy nie należy ono do nowego rodzaju uzależnienia lub zaburzenia psychicznego.

Naukowcy Janarthanan Balakrishnan z Thiagarajar School of Management w Indiach i Mark D. Griffiths z Nottingham Trent University z Wielkiej Brytanii opublikowali na ten temat artykuł w naukowym magazynie International Journal of Mental Health and Addiction.

W swojej pracy pt. “Badania nad Selfitis i określenie skali zachowań Selfitis” opisali m.in. skalę obsesji na punkcie robienia sobie autoportretów, zwaną "Selfitis — SBS" (Selfitis Behavior Scale).

Artykuł podsumowywał badanie, które autorzy przeprowadzili ankietując 225 studentów z dwóch uniwersytetów w Indiach. Wyniki były dość zaskakujące, ponieważ okazało się, że selfie robią częściej mężczyźni niż kobiety.

Aż 57,5 procent przebadanych panów (i 42.5 procent kobiet) wykazywało objawy nadużywania autoportretów. 25,5 procent wszystkich przebadanych zakwalifikowało się do grupy chronicznie nadużywającej selfies.

9 procent ankietowanych przyznało się do wykonywania dziennie ponad 8 autoportretów, a 25 procent zadeklarowało, że każdego dnia umieszcza 3 swoje zdjęcia w portalach społecznościowych.

Podobne badania przeprowadzili także pracownicy naukowi uniwersytetu w Monachium, badając 238 osoby z Austrii, Niemiec i Szwajcarii. 77 procent ankietowanych przyznało, że przynajmniej raz w miesiącu robi sobie autoportret, a niemal połowa potwierdziła, że selfie od znajomych dostaje minimum raz na tydzień.

Janarthanan Balakrishnan twierdzi, że zjawisko to można nazwać już pewnego rodzaju obsesją i cierpią na nią często osoby, które cechuje brak pewności siebie i chęć dostosowania się do otoczenia.

Zobacz także:

Gwiazdy radzą, jak dobrze wyjść na zdjęciu. "Staram się ustawić jak baletnica"

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet