Ponad 1/4 kobiet na świecie doświadcza przemocy ze strony partnera, zanim ukończy 50. rok życia

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
27 proc. kobiet w wieku od 15 do 49 lat doświadczyło agresji na tle seksualnym lub fizycznym ze strony mężczyzn przynajmniej raz w życiu.
27 proc. kobiet w wieku od 15 do 49 lat doświadczyło agresji na tle seksualnym lub fizycznym ze strony mężczyzn przynajmniej raz w życiu. Prostock-Studio/Getty Images
Naukowcy z McGill University i Światowej Organizacji Zdrowia przeprowadziło jedno z największych badań na temat przemocy fizycznej i seksualnej wobec kobiet. Wynika z niego, że aż 27 proc. pań na całym świecie doświadczyło takiej napaści ze strony mężów, chłopaków, partnerów.

Spis treści

Globalna analiza na temat przemocy wobec kobiet

Badanie przeprowadzono w 161 krajach, a udział w nim wzięło ponad 2 mln kobiet w wieku 15 lat i starszych. Dane dotyczą lat 2000-2018, jednak wyniki zostały opublikowane w lutym 2022 r. w prestiżowym piśmie The Lancet. Wyniki analizy są bardzo niepokojące i potwierdzają, że przemoc fizyczna lub seksualna, albo jedna i druga, wobec kobiet ze strony ich partnerów jest bardzo rozpowszechniona na całym świecie.

Dowiedz się więcej:

27 proc. kobiet w wieku od 15 do 49 lat doświadczyło agresji na tle seksualnym lub fizycznym ze strony mężczyzn przynajmniej raz w życiu. A co siódma ankietowana była ofiarą tylko w ciągu jednego roku – to aż 492 mln kobiet!

Autorzy publikacji zwracają uwagę również ważny aspekt, jakim jest przemoc wobec osób w wieku 15-24 lata. Badanie wykazało, że jej ofiarą padło aż 16 procent młodych kobiet. To odkrycie jest niepokojące, ponieważ okres dojrzewania i wczesna dorosłość to ważne etapy życia, na których budowane są podstawy zdrowych relacji. Taka przemoc ma długotrwały wpływ na zdrowie i ogólne samopoczucie dziewcząt.

– Wykazaliśmy, że przemoc intymna wobec kobiet – w tym przemoc fizyczna i seksualna ze strony mężów, chłopaków, partnerów – jest bardzo powszechna na całym świecie – mówi główny autor publikacji dr Mathieu Maheu-Giroux.

Co czwarta kobieta na świecie doświadcza przemocy ze strony partnera, zanim ukończy 50. rok życia. 24 procent osób płci żeńskiej w wieku od 15 do 19 lat przynajmniej raz w swoim życiu doświadczyła agresji we własnym domu.
Pomimo że wyniki badań i tak są zatrważające, to naukowcy uważają, że liczby te są w rzeczywistości znacznie wyższe. Ich analiza opierała się jedynie na zgłoszonych przypadkach.

– Biorąc pod uwagę, jak delikatny jest to temat i jak często wiąże się z napiętnowaniem i lękiem, mnóstwo kobiet waha się, czy zgłaszać tego typu zajścia - wyjaśniają.

Najbogatsze kraje z najniższym wskaźnikiem przemocy wobec kobiet

Jak wynika z badania naukowców z McGill University i Światowej Organizacji Zdrowia najwyższy wskaźnik przemocy domowej jest w krajach Afryki, Azji Południowej i w niektórych częściach Ameryki Południowej. Dotyczyło to pań między 15. a 49. rokiem życia. Kraje o wyższych dochodach zgłosiły niższe wskaźniki przemocy domowej. Najmniej takich przypadków odnotowano w Azji Środkowej i Europie Środkowej.

Szacunkowa liczba dla Ameryki Północnej, Europy oraz rejonu Azji i Pacyfiku w ostatnim roku okresu badawczego wynosiła około 5 procent., natomiast w krajach afrykańskich sięgała od 15 do 30 procent.

– Nasze badanie dowiodło, że Kanada jest jednym z 30 krajów o najniższym wskaźniku przemocy ze strony partnerów życiowych, choć nadal w państwie tym problem dotyka 1 na 25 kobiet – zauważa dr Maheu-Giroux. – Niektóre prowincje w Kanadzie sięgają po ciekawe sposoby radzenia sobie ze zjawiskiem przemocy. Np. w Quebecu w 2021 r. wystartował pilotażowy projekt mający na celu utworzenie specjalnego sądu, do którego zgłaszać się mogą ofiary przemocy domowej i seksualnej.

– Ogólnie rzecz biorąc, nasza analiza pokazała, że większość krajów nadal nie zbliżyła się nawet do osiągnięcia globalnych celów wyeliminowania przemocy wobec kobiet i dziewcząt. Ważnym wnioskiem jest to, że nawet w części państw o wysokich dochodach rozpowszechnienie przemocy ze strony partnera jest stosunkowo wysokie. Wymaga to pilnych inwestycji w profilaktykę tego problemu zarówno na poziomie lokalnym, jak i globalnym – mówi autor badania.

Czy pandemia koronawirusa nasiliła skalę zjawiska przemocy wobec kobiet?

Badanie przeprowadzono jeszcze przed pojawieniem się COVID-19. Naukowcy są zgodni, że sytuacja pandemii mogła się przyczynić do jeszcze większych ataków domowych agresorów. Dlatego tak ważna jest reakcja rządów poszczególnych państw. Chociaż już wiele się dzieje w tym zakresie, to i tak nie jest to wystarczające, aby wyeliminować problem przemocy wobec kobiet.

Źródło
Sardinha, L., Mateu-Giroux, M., et al., Global, regional, and national prevalence estimates of physical or sexual, or both, intimate partner violence against women in 2018, The Lancet, Volume 399, ISSUE 10327, February 26, 2022

od 12 lat
Wideo

Zacięte walki kobiet podczas gali Hybrid MMA 4 w Zielonej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet