Skala Apgar. Jak wyglądają badania noworodków w pierwszych minutach życia?

Adam Kielar
Adam Kielar
Agnieszka Kowalko
Agnieszka Kowalko
Skala Apgar. Noworodek tuż po urodzeniu
Skala Apgar. Noworodek tuż po urodzeniu fot.kadmy/ 123rf.com
Rok szkolny niedawno się rozpoczął, uczniowie wkrótce otrzymają pierwsze po wakacjach oceny. Warto jednak pamiętać, że dzieci podlegają ocenie już od... pierwszych chwil po narodzeniu. Lekarze, by ocenić zdrowie i stan noworodków stosują specjalną skalę. Co jest brane pod uwagę?

Skala Apgar, stworzona w 1952 roku przez amerykańską lekarkę Virginię Apgar, służy do oceniania stanu noworodka bezpośrednio po narodzinach.

Każdy z badanych parametrów jest oceniany w skali od 0 do 2 punktów. W sumie nowo narodzone dziecko może otrzymać 10 punktów.

Skala Apgar. Jak wyglądają badania noworodków w pierwszych minutach życia?
Infografika: Agnieszka Kowalko

Skala Apgar. Co jest brane pod uwagę?

  • czynność serca: 0 punktów, jeśli jej nie ma, 1 punkt, gdy wykrywa się poniżej 100 uderzeń na minutę, 2 punkty – powyżej 100 uderzeń na minutę. Czynność serca należy badać co najmniej przez 30 sekund;
  • czynność oddechowa: 0 punktów w przypadku braku, gdy jest zwolniona lub nieregularna – 1 punkt, 2 punkty w przypadku aktywnych ruchów;
  • napięcie mięśniowe: gdy jest wiotkie, dziecko otrzymuje 0 punktów, gdy jest obecne – 1 punkt, gdy ruchy są aktywne – 2 punkty;
  • odruchy na podstawie reakcji na wprowadzenie cewnika do nosa: 0 punktów – brak reakcji, 1 punkt – grymas, 2 punkty – kichnięcie;
  • zabarwienie skóry: blada to 0 punktów, sinica obwodowa daje 1 punkt, różowa skóra to 2 punkty.

Co ważne, sinica obwodowa występuje u większości noworodków zaraz po urodzeniu, więc jedynie 15 procent z nich w pierwszej minucie życia otrzymuje 10 punktów w skali Apgar.

Ponadto, osoba, która zajmuje się noworodkiem, musi go zważyć, a także dokonać pomiarów długości ciemieniowo-siedzeniowej, obwodów: głowy, klatki piersiowej i brzucha.

Jak często bada się noworodka?

Lekarz wykonuje taką ocenę dwukrotnie (w pierwszej oraz piątej minucie życia), jeśli za pierwszym razem ocena była dobra (wyniosła 8-10 punktów).

Natomiast u dzieci, które urodziły się w stanie średnim (4-7 punktów) lub ciężkim (0-3 punkty), badania są przeprowadzane cztery razy: w pierwszej, trzeciej, piątej i dziesiątej minucie życia.

Niski wynik w skali Apgar nie jest dobrą wiadomością, ale nawet w takiej sytuacji leczenie oraz rehabilitacja pozwalają na prawidłowy rozwój dziecka.

lena

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Skala Apgar. Jak wyglądają badania noworodków w pierwszych minutach życia? - Portal i.pl

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet