Spis treści
Pirytionian cynku – właściwości i zastosowanie
Pirytionian cynku (zinc pyrithione) to organiczny związek aktywny stosowany powszechnie w szamponach do włosów i innych kosmetykach przeznaczonych do zwalczania łupieżu i zapobiegania jego nawrotom. Ma bowiem właściwości hamujące rozwój grzybów, w tym drożdży i pleśni (działanie fungistatyczne), a także bakterii, m.in. z rodzaju Streptococcus and Staphylococcus, tj. paciorkowców i gronkowców (działanie bakteriostatyczne).
Pirytionian cynku to najczęściej stosowany jest do walki z łupieżem łojotokowym (zwykłym, czyli suchym lub białym, oraz tłustym), który w większości przypadków jest związany z działalnością drożdży Malassezia (dawniej: Pityrosporum ovale).
Inne zastosowania tego składnika to łojotokowe zapalenie skóry, łupież pstry, a także grzybica stóp, liszaj obrączkowego i pomocniczo przy bielactwie, łuszczycy, egzemie.
Top 10 faktów i mitów na temat łupieżu. Czy zimą faktycznie występuje częściej?
Łupież to kłopotliwa choroba skóry objawiająca się jej swędzeniem, nadmiernym łojotokiem oraz łuszczeniem w postaci białych płatków, które osadzają się na odzieży. Na temat łupieżu krąży wiele opinii ...
Jak działa pirytionian cynku i dlaczego został wycofany?
Działanie pirytionianu cynku (ZnPT) polega na zaburzaniu działania błon komórkowych mikrobów. Niestety, w ten sam sposób może działać na komórki skóry, upośledzając ich ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promieniowanie ultrafioletowe, związki chemiczne czy drobnoustroje – a jest to mechanizm powstawania nasilonych zniszczeń. Udowodniono, że keranocyty i melanocyty skóry są wyjątkowo wrażliwe nawet na bardzo niskie stężenia ZnPT. Wywołują one uszkodzenia podobne jak przy szoku termicznym i naruszają integralność materiału genetycznego – DNA.
W świetle dostępnych badań pirytionian cynku został zaklasyfikowany do grupy substancji szkodliwych, mających negatywny wpływ na rozrodczość i z tego powodu nie może być stosowany w kosmetykach. Zakaz wprowadzania ich do obrotu oraz udostępniania na rynku, przyjęty w UE 21 października 2021 r., wchodzi już w życie.
Produkty kosmetyczne zawierające pirytionian cynku całkowicie zniknęły ze sprzedaży z dniem 1 marca 2022 r.
Jak skutecznie pozbyć się łupieżu?
Łupież jest chorobą o podłożu grzybiczym. Schorzenie to jest uciążliwe, a jego leczenie wymaga wiele czasu. Jest to problem natury estetycznej w związku z czym, może wpłynąć na nasze samopoczucie psyc...
Co zamiast popularnych szamponów na łupież?
Pirytionian cynku jest składnikiem wielu popularnych produktów kosmetycznych, dlatego ich użytkownicy mogą mieć problem. W takiej sytuacji można poszukać zamiennika, który zawiera dopuszczone do użytku, skuteczne związki zwalczające łupież, takie jak pirokton olaminy (piroctone olamine), ketokonazol (ketoconazole), klotrimazol czy dwusiarczek selenu (selenium disulfide). Należy jednak pamiętać, że również one mogą wywierać działania niepożądane na skórę, zwłaszcza przy dłuższym stosowaniu.
Polecanym wyjściem jest wybór kosmetyku zawierającego silnie działający składnik naturalny, jakim jest olejek eteryczny z drzewa herbacianego. Stosowany z powodzeniem przy opornych na leczenie infekcjach skóry i gruczołów powiek (m.in. nużycy), działa też skutecznie na grzyby powodujące łupież i podobne choroby dermatologiczne.
Według badań olejek z drzewa herbacianego jest efektywny w stężeniu 5 proc.: redukuje wzrost drożdżaków, zmniejsza świąd i inne objawy łupieżu. Zawierający go szampon można sporządzić samodzielnie, dodając naturalny aromatyczny olejek kosmetyczny do neutralnego w składzie kosmetyku. Przeciwwskazaniem do kuracji jest nadwrażliwość na ten składnik. Zaleca się wykonanie próby uczuleniowej i rozpoczęcie kuracji, od mniejszych stężeń.
Wraz z pirytionianem cynku wycofano lilial (Butylphenyl Methylpropional) – syntetyczny związek aromatyczny używany w kosmetykach i perfumach, ale stosowany zupełnie niezależnie.
Dowiedz się więcej na temat:
- Od 1 marca obowiązuje zakaz wprowadzania do obrotu kosmetyków zawierających pirytionian cynku i lilial Naczelna Izba Aptekarska
- The topical antimicrobial zinc pyrithione is a heat shock response inducer that causes DNA damage and PARP-dependent energy crisis in human skin cells Cell Stress Chaperones
- Tea Tree Oil for Dandruff Healthline
Zdrowie
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Posadzili Rodowicz na krześle. Wszyscy zobaczyli jej brzuch! | ZDJĘCIA
- Patrzymy na stopy syna Kamińskiego. Na ważną uroczystość założył znoszone buty | FOTO
- Sekret pogrzebu Ryszarda Poznakowskiego ujawniony! Odkodowano ukrytą wiadomość
- Skrzynecka miała romans z Hakielem?! Pisały o nich wszystkie gazety