Sprawdź, czy nie jesteś toksyczną matką. Oto 10 niepokojących sygnałów. Te zachowania mogą zepsuć twoją relację z dzieckiem

Katarzyna Dębek
Toksyczna matka to określenie używane do opisania rodzica, który wywiera negatywny wpływ na swoje dziecko poprzez niezdrowe zachowania, takie jak manipulacja, nadmierna kontrola, krytykowanie, zaniedbywanie emocjonalne czy fizyczne oraz wywoływanie poczucia winy.
Toksyczna matka to określenie używane do opisania rodzica, który wywiera negatywny wpływ na swoje dziecko poprzez niezdrowe zachowania, takie jak manipulacja, nadmierna kontrola, krytykowanie, zaniedbywanie emocjonalne czy fizyczne oraz wywoływanie poczucia winy. Freepik/shurkin_son
Toksyczna matka i jej destrukcyjne zachowania mogą mieć wpływ na życie, zarówno małego, jak i dużego dziecka. Relacja matka-dziecko odgrywa kluczową rolę w życiu niemal każdego człowieka, a jej poprawność kształtuje osobowość na całe życie. To matka uczy jak radzić sobie z porażkami czy kłopotami. Dlatego tak ważne jest, aby każda matka umiała właściwie zachować się wobec własnego dziecka. Warto wiedzieć, jakie są cechy toksycznej matki i odpowiednio wcześniej zacząć pracować nad sobą.

Spis treści

Skutki toksycznej relacji z matką odczuwa się przez całe życie. Nie ważne, czy dziecko ma 10 czy 40 lat. Ingerencja takiego rodzica w życie dziecka jest bardzo silna i może doprowadzić do życiowych tragedii. Toksyczna matka zazwyczaj nie wie, że źle postępuje. Często jest nadopiekuńcza, krytykuje, manipuluje, kontroluje i stosuje szantaż emocjonalny. Niestety cechy toksycznej matki mogą się nasilić, gdy zauważa ona, że przestaje w pełni kontrolować życie dorosłego dziecka. Pomimo że dzieci bezwarunkowo kochają swoich rodziców, to nie powinny akceptować zachowań toksycznej matki.

Jak postępuje toksyczna matka?

Postępowanie toksycznej matki często jest nieświadome i nieprzewidywalne. Takie zachowanie często jest podyktowane lękiem, że ktoś może jej zarzucić bycie złą matką, w związku z tym staje się nadopiekuńcza. Przyczyn można także doszukiwać się w jej przeszłości. Toksycznej matce trudno jest dogodzić. Może chcieć być w centrum zainteresowania lub być całkowicie niedostępna dla dziecka. Taka miłość może się objawiać zarówno do syna, jak i córki.

Skutki dla dziecka, które ma toksyczną matkę

Zachowanie toksycznej matki może odbić się na psychice dziecka i to na całe życie. Oto skutki:

  • Niska samoocena. Ciągła krytyka i brak wsparcia mogą sprawić, że dziecko będzie miało niską samoocenę i wątpliwości co do swoich umiejętności.
  • Problemy z relacjami. Dzieci toksycznych matek mogą mieć trudności z budowaniem zdrowych, zaufanych relacji w dorosłym życiu.
  • Lęki i depresja. Ciągła presja i brak akceptacji mogą prowadzić do stanów lękowych i depresji.
  • Trudności z granicami. Dorastanie w otoczeniu, gdzie granice nie były respektowane, może prowadzić do problemów z ustalaniem i utrzymywaniem granic w dorosłych relacjach.

Jak rozpoznać toksyczną matkę? Oto 10 najważniejszych cech i zachowań!

Toksyczna matka to określenie używane do opisania rodzica, który wywiera negatywny wpływ na swoje dziecko poprzez niezdrowe zachowania, takie jak manipulacja, nadmierna kontrola, krytykowanie, zaniedbywanie emocjonalne czy fizyczne oraz wywoływanie poczucia winy.

Sprawdź, czy nie jesteś toksyczną matką. Oto 10 niepokojącyc...

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie. Obserwuj StronaKobiet.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gosc
Toksyczny Internet jest jeszcze gorszy.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet