Spis treści
Skutki toksycznej relacji z matką odczuwa się przez całe życie. Nie ważne, czy dziecko ma 10 czy 40 lat. Ingerencja takiego rodzica w życie dziecka jest bardzo silna i może doprowadzić do życiowych tragedii. Toksyczna matka zazwyczaj nie wie, że źle postępuje. Często jest nadopiekuńcza, krytykuje, manipuluje, kontroluje i stosuje szantaż emocjonalny. Niestety cechy toksycznej matki mogą się nasilić, gdy zauważa ona, że przestaje w pełni kontrolować życie dorosłego dziecka. Pomimo że dzieci bezwarunkowo kochają swoich rodziców, to nie powinny akceptować zachowań toksycznej matki.
Zobacz w galerii jakie zachowania świadczą o byciu toksyczną matką
Jak postępuje toksyczna matka?
Postępowanie toksycznej matki często jest nieświadome i nieprzewidywalne. Takie zachowanie często jest podyktowane lękiem, że ktoś może jej zarzucić bycie złą matką, w związku z tym staje się nadopiekuńcza. Przyczyn można także doszukiwać się w jej przeszłości. Toksycznej matce trudno jest dogodzić. Może chcieć być w centrum zainteresowania lub być całkowicie niedostępna dla dziecka. Taka miłość może się objawiać zarówno do syna, jak i córki.
Skutki dla dziecka, które ma toksyczną matkę
Zachowanie toksycznej matki może odbić się na psychice dziecka i to na całe życie. Oto skutki:
- Niska samoocena. Ciągła krytyka i brak wsparcia mogą sprawić, że dziecko będzie miało niską samoocenę i wątpliwości co do swoich umiejętności.
- Problemy z relacjami. Dzieci toksycznych matek mogą mieć trudności z budowaniem zdrowych, zaufanych relacji w dorosłym życiu.
- Lęki i depresja. Ciągła presja i brak akceptacji mogą prowadzić do stanów lękowych i depresji.
- Trudności z granicami. Dorastanie w otoczeniu, gdzie granice nie były respektowane, może prowadzić do problemów z ustalaniem i utrzymywaniem granic w dorosłych relacjach.
Jak rozpoznać toksyczną matkę? Oto 10 najważniejszych cech i zachowań!
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie. Obserwuj StronaKobiet.pl!