Trening mięśni Kegla: Ćwiczenia na mięśnie Kegla ważne dla kobiet w ciąży, które wpływają na intensywność doznań seksualnych

Katarzyna Zgorzelska
Trening mięśni Kegla - ćwiczenia ważne dla kobiet w ciąży
Trening mięśni Kegla - ćwiczenia ważne dla kobiet w ciąży Andrzej Banas
Mięśnie Kegla odgrywają ogromnie istotną rolę podczas ciąży i porodu. Ćwiczenia mięśni dna miednicy warto uprawiać jeszcze przed zajściem w ciążę, kiedy można stosować kulki gejszy. Podczas ciąży są one niewskazane, jednak ćwiczenia bez kulek można i trzeba kontynuować. Wytrenowane mięśnie Kegla ułatwiają poród i przyspieszają powrót dróg rodnych po porodzie do stanu sprzed ciąży.

Położenie i funkcje mięśni Kegla

Jest to grupa mięśni, położonych w dolnej części miednicy (dnie miednicy). Ich zadaniem jest podtrzymywanie od dołu narządów jamy brzusznej, głównie macicy i pęcherza moczowego. Elastyczność i sprężystość tych mięśni ma bezpośredni wpływ na trzymanie moczu, ale także na intensywność doznań seksualnych, zarówno kobiety, jak i mężczyzny.

Znaczenie ćwiczeń mięśni Kegla jest nieocenione w aspekcie szybkości powrotu dróg rodnych do rozmiarów i sprężystości sprzed ciąży.

Na przełomie lat 40. I 50. XX wieku amerykański ginekolog Arnold Henry Kegel zbadał i opracował podstawy rehabilitacji mięśni dna miednicy kobiet, które miały problemy z trzymaniem moczu (stąd nazwa tej grupy mięśni). Ćwiczenia, będące elementem tego programu rehabilitacyjnego, znalazły zastosowanie także w seksuologii i położnictwie. Na skutek ciąży i porodu mięśnie rozluźniają się i wiotczeją, dlatego ich ćwiczenie w ciąży i po urodzeniu dziecka jest szczególnie ważne.

Dlaczego warto trenować? Ważne mięśnie Kegla

Systematyczne ćwiczenia od początku ciąży sprawią, że mięśnie Kegla będą lepiej podtrzymywać powiększającą się i coraz cięższą macicę. Kontrolowanie przez kobietę pracy mięśni jest ogromnie istotne podczas porodu, zwłaszcza w chwili rodzenia się główki dziecka – wytrenowane mięśnie nie będą pękać przy rozciąganiu. Znacznie rzadziej także zachodzi potrzeba nacięcia krocza.

Mięśnie Kegla otaczają końcowy odcinek odbytnicy. Dzięki ćwiczeniom ich ukrwienie jest o wiele lepsze, co ogranicza tworzenie się hemoroidów podczas ciąży, a ułatwia leczenie już powstałych. Ponadto wyćwiczone mięśnie pomagają walczyć z zaparciami. Natomiast pęcherz moczowy jest lepiej podtrzymywany, co z kolei zapobiega wysiłkowemu nietrzymaniu moczu (np. podczas kaszlu).

Z ginekologicznego punktu widzenia, systematyczne ćwiczenia mięśni Kegla w ciąży i po porodzie zmniejszają ryzyko wypadania macicy i pochwy. Zaś szybki powrót narządów rodnych do stanu sprzed ciąży ma duże znaczenie dla udanego współżycia po okresie połogu.

Przygotowanie do ćwiczeń mięśni Kegla

Najpierw należy nauczyć się wyczuwania skurczów mięśni Kegla. Położone są one pomiędzy guzami kulszowymi a spojeniem łonowym i kością guziczną. Guzy kulszowe można wyczuć dłońmi, podkładając je pod pośladki przy siadaniu. Spojenie łonowe jest łatwo wyczuwalne z przodu, zaś kość guziczna (inaczej kość ogonowa) stanowi końcowy odcinek kręgosłupa.

W celu wyczucia skurczu należy włożyć palec do pochwy i próbować go wciągnąć głębiej lub ścisnąć. Mięśnie napinamy podczas wdechu. Na takim właśnie zaciskaniu polegają ćwiczenia mięśni Kegla.

Uwaga: nie należy sprawdzać siły mięśni podczas oddawania moczu, bowiem istnieje ryzyko nieopróżnienia pęcherza do końca i spowodowanie infekcji dróg moczowych.

Jak już zostało powiedziane, ćwiczenia można i trzeba rozpocząć jeszcze przed zajściem w ciążę. Można wówczas stosować kulki gejszy, znacznie ułatwiające ćwiczenia i dodatkowo stymulujące mięśnie, które później będą znacznie obciążone. Natomiast w ciąży kulki zdecydowanie należy odstawić.

Technika ćwiczeń mięśni Kegla

Ćwiczenia można wykonywać w każdym czasie i miejscu, podczas pracy, robienia zakupów, prowadzenia samochodu, itp. Początkowo jednak najlepiej i najłatwiej przyjąć pozycję leżącą.

Zaczynamy od serii porannej – 10 skurczów i wieczornej – również 10 skurczów.

Ćwiczymy tak przez dwa tygodnie, następnie wprowadzamy trzecią serię – w środku dnia, także 10 skurczów. Po dalszych dwóch tygodniach znów dokładamy kolejną serię, rozkładając poszczególne serie mniej więcej w równych odstępach czasowych. Można śmiało dojść do stu i więcej skurczów w ciągu dnia, w różnych warunkach. Już po kliku tygodniach można zaobserwować pierwsze efekty ćwiczeń.

Należy pamiętać, że zaciskanie wykonuje się zawsze podczas wdechu, który powinien trwać dwukrotnie dłużej niż wydech. Mięśnie ud i brzucha muszą pozostać luźne.

Ćwiczenia mięśni Kegla są na ogół bezpieczne i nieszkodliwe, jednak będąc w ciąży zawsze należy ich wykonywanie skonsultować z ginekologiem. Istnieją bowiem sytuacje, kiedy ćwiczeń nie należy wykonywać. Przeciwwskazaniem do ich wykonywania są infekcje dróg rodnych i moczowych, a także skłonności do przedwczesnych skurczów macicy. Natomiast planowane cesarskie cięcie nie stanowi przeszkody.

Cantienica

Jest to innowacyjna metoda ćwiczeń rozciągających, aktywizujących i relaksujących drogą sprzężania mięśni, poczynając od mięśni Kegla i mięśni grzbietu. Metodę można z powodzeniem stosować będąc w ciąży. Polega ona na aktywizacji mięśni głębokich, zaś ćwiczenia są statyczne i nie powodują przyspieszenia tętna dziecka. Niektóre szkoły rodzenia oferują zajęcia w oparciu o metodę Cantienica®, a korzystają z niej kobiety ciężarne wraz ze swoimi partnerami.

Artykuł powstał we współpracy z edukatorem seksualnym ze sklepu Sklep-Intymny.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

l
lala88
Szczerze powiedziawszy trzeba mieć na uwadze, że w tym szczególnym stanie liczy się zdrowie dziecka przede wszystkim, no i warto mieć dobrego lekarza, ja takiego miałam, chodziłam do pani Beaty Chołys Duszyńskiej w Limanowej i miałam w świetny sposób poprowadzoną ciążę.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet