Na bóle uniemożliwiające normalne funkcjonowanie uskarża się co najmniej 20 procent kobiet. Większość z nich, bo 60-70 procent odczuwa silne pogorszenie samopoczucia fizycznego i psychicznego. Do tej pory w krajach europejskich "trudne dni" - poza lekcjami wychowania fizycznego - nie były brane pod uwagę, jako dolegliwości usprawiedliwiające niemożność wykonywania codziennych czynności czy pracy. Jedynie pojedyncze firmy i korporacje wprowadziły takie rozwiązanie dla swoich pracownic m.in. firma sportowa NIKE i brytyjska firma Co-Exist. Włochy to pierwszy europejski kraj, który wprowadził urlop menstruacyjny. Nowe prawo zostało uchwalone w tym roku.
Co zadziwiające, wolne dni uwzględniające kobiecą fizjologię, przysługują paniom przede wszystkim w krajach Azjatyckich. Japonia urlop menstruacyjny wprowadziła już w 1947 roku, pod nazwą seirikyuuka, czyli „wolne fizjologiczne”. Ilość dni wolnych zależy w tym wypadku od polityki firmy.
Czy urlop menstruacyjny to forma zrównania szans - w końcu kobiety same nie wybierają tego, że ich organizm raz w miesiącu reaguje w taki a nie inny sposób - i zapewnienie im opieki w te dni powinno być oczywiste i naturalne? Czy wręcz przeciwnie - wolne dni byłyby objawem nierównego traktowania płci?
Zobaczcie w jakich krajach i na jakich zasadach kobiety mogą skorzystać z nietypowego przywileju.
- Czy kobiety powinny dostawać płatny urlop menstruacyjny?
- "Miesiączka to zło" - uznał znany ginekolog w programie śniadaniowym
- Zdrowie, uroda, a nawet nastrój kobiety zależą od hormonów
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wielki powrót Ireny Santor na salony! Wszyscy patrzyli tylko na nią | ZDJĘCIA
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!